Bakan Davutoğlu: Libya'ya 200 Milyon Dolarlık Yardım Temin Edilmeli - Haberler
Haberi Paylaş

Bakan Davutoğlu: Libya'ya 200 Milyon Dolarlık Yardım Temin Edilmeli

ANKA - Güncel
Bakan Davutoğlu: Libya'ya 200 Milyon Dolarlık Yardım Temin Edilmeli

Libya'daki siyasi krizi çözmek için oluşturulan Libya Temas Grubu'nun dördüncü toplantısı, Türkiye'nin ev sahipliğinden Çırağan Kempinski Oteli'nde gerçekleştiriliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, acil nakde ihtiyacı olan Libya için Libya Temas Grubu'ndaki bütün tarafların, ellerindeki Libya'ya ait dondurulmuş mevduatların belli bir kısmının serbest bırakılmasını ve böylece 200 milyon dolarlık bir yardımın temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Libya'daki siyasi krizi çözmek için oluşturulan Libya Temas Grubu'nun dördüncü toplantısı, Türkiye'nin ev sahipliğinden Çırağan Kempinski Oteli'nde gerçekleştiriliyor.

Libya Temas Grubu'nun eşbaşkanları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdulla Bin Zayed Al Nahyan'ın yanı sıra, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da katıldığı toplantıda, Türkiye'nin çözüm önererek, Libya'da ateşkesin biran önce sağlanması bekleniyor.

Libya Temas Grubu'nun, Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı sonrasında düzenlenen oturumda ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuştu. Davutoğlu, Libya'da krize son vermeyi ve demokratik bir Libya'nın geleceğini inşa etmek istediklerinin altını çizdi.

Uluslararası toplum olarak bu konuda çok yol katettiklerini, Libya'da isyancılar tarafından kurulan Ulusal Geçiş Konseyi'nin de daha fazla kabul gördüğünü belirten Davutoğlu, ancak konseyin güvenilir, halkın meşru temsilcisi olarak oturtulmasının önemli olduğunu, Trablus rejimi üzerindeki uluslararası baskıların sürdürülmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

Libya'nın nakit sıkıntısına işaret eden Davutoğlu, Temas Grubu'ndaki bütün tarafların ellerindeki Libya'ya ait dondurulmuş mevduatların serbest bırakılmasını ve böyle 200 milyon dolarlık bir yardımın temin edilmesinin sağlanması halinde maddi sıkıntılara bir çözüm bulunabileceğini savundu.

Davutoğlu, Ramazan ayı öncesinde alınacak kararların önemli olduğunu, yardımların Ramazan ayından önce Libya halkına ulaştırılması gerektiğini söyledi.

-BAE DIŞİŞLERİ BAKANI AL NAHYAN, 13 ŞEHİT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ-

Libya Temas Grubu Eşbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdulla Bin Zayed Al Nahyan ise Türkiye'nin, Libya konusunda oynadığı rolü taktirde karşıladığını belirterek konuşmasına başladı.

Temas grubunun birinci ve ikinci toplantılarında Muammer Kaddafi'nin iktidarı bırakması yönünde kararlar çıktığını anımsatan Al Nahyan, bu toplantılarda Libya halkı için bir fon oluşturulması kararı alındığını, bu fonun da Abi Dabi toplantısında kurulduğunu söyledi. Al Nahyan, bu fon için bağışçılardan maddi yardım gelmeye başladığını söyledi.

BAE'nin Ulusal Geçiş Konseyi'ni resmi muhatap olarak kabul ettiğini ve Bigazi'de bir ofis açacaklarını söyleyen Al Nahyan, bu konuda Konsey'in görevlendireceği bir elçiyi de Abu Dabi'ye beklediklerini kaydetti. Demokratik bir Libya görmek istediklerini belirten Nahyan, "Libya halkı çok çekti. Barış ve istikrar içinde kendi kaynaklarını kullanabilen bir Libya istiyoruz" dedi.

Al Nahyan, Kaddafi'nin Kuzey Afrika'da istikrarsızlığa neden olduğunu, bunu önlemek için derhal çalışılması gerektiğini, ayrıca Libya'nın Arap dünyasında ve Afrika'da hakettiği yeri alması temennisinde bulundu.

Dün akşam Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 Türk askerin şehit düşmesinden dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Al Nahyan, "Saldırıyı acıyla öğrendik. Terör konusunda uluslararası toplum, bir şeyler yapmalı" dedi. - İstanbul

ANKA / Güncel

Politika, Güncel, Haberler

title