AYDIN Kuşadası'nda 29 caretta caretta yavrusu denizle buluştu - Haberler
Haberi Paylaş

AYDIN Kuşadası'nda 29 caretta caretta yavrusu denizle buluştu

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Kuşadası'nda 29 caretta caretta yavrusu denizle buluştuAYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Karaova Sahili'ne geçen temmuz ayında yuva yaparak yumurta bırakan caretta caretta cinsi iri baş deniz kaplumbağasının 29 yavrusu denizle buluştu.

Kuşadası'nda 29 caretta caretta yavrusu denizle buluştu

AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Karaova Sahili'ne geçen temmuz ayında yuva yaparak yumurta bırakan caretta caretta cinsi iri baş deniz kaplumbağasının 29 yavrusu denizle buluştu. Yumurtalardan çıkan yavruların güvenli şekilde denize ulaşabilmeleri için Ekosistemi Koruma Derneği (EKODOSD) üyeleri ile çevre sakinleri seferber oldu.

Kuşadası'nın Karaova Sahili'ne 8 Temmuz'da caretta caretta cinsi bir deniz kaplumbağası yumurta bıraktı. Durumu fark eden çevre sakinleri yetkililere haber verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı 4'ncü Bölge Aydın Şube Müdürlüğü uzmanları, deniz kaplumbağasının yuvalama alanını korumaya aldı. Etrafı çitle çevrilen caretta caretta yuvasından 59 gün sonra yavrular çıkmaya başladı. Çevre sakinleri ile EKODOSD üyeleri, geçen pazar gecesi yuvadan çıkan 29 yavrunun sağlıklı şekilde denize ulaşabilmeleri için seferber oldu. Yavruların, şehir ışıklarından etkilenmemesi için yuvalama alanından denize doğru bir kanal açıldı. Carretta caretta yavruları, bu kanalı kullanarak denize ulaştı. Yavruların sorunsuz bir şekilde denizle buluşmaları çevre sakinlerini de sevindirdi.

"DENİZLERİMİZİ TEMİZ TUTALIM"

Kuşadası'nın caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı dışında kaldığını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Son yıllarda küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliklerine bağlı olarak ilçemize yumurta bırakan caretta caretta sayısında bir artış gözlemlemekteyiz. Ancak bu durumun devam edebilmesi için denizlerimizi temiz tutmak zorundayız. Yaklaşık 20 kilometrelik kumsalı olan Kuşadası'nın ilerleyen dönemde 'Yuvalama Alanı' statüsüne alınmasını bekliyoruz" dedi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Caretta Caretta Kuşadası Yumurta Aydın Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title