Avusturya'da "Halep" Protestosu - Viyana - Haberler
Haberi Paylaş

Avusturya'da "Halep" Protestosu - Viyana

AA - Güncel

Avusturya'nın başkenti Viyana'da göstericiler, Suriye, İran ve Rusya Büyükelçiliği önünde toplanarak Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırıları protesto etti.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da göstericiler, Suriye, İran ve Rusya Büyükelçiliği önünde toplanarak Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırıları protesto etti.

Suriye, İran ve Rusya'nın Viyana büyükelçiliklerinin önünde toplanan sivil toplum örgütü üyeleri, Halep'te sivillere yönelik saldırıların durdurulmasını istedi.

Suriye Büyükelçiliği önünde "Halep'i kurtar", "Özgür Suriye, Halepli çocukları koru", "Halep yanıyor" ve "İnsanlık ölüyor" yazılı pankartlar açan göstericiler, bina önüne siyah çelenk bıraktı.

Burada yapılan basın açıklamasında, "Halep'te insanlığın öldüğü ve ölmeye devam ettiği, ancak uluslararası kuruluşların başta Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliğinin (AB) sorumluluklarını yerine getirmediği, aksine yaşananlara seyirci kaldığı" belirtildi.

Halep'te yaşananların herkes için bir utanç olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halep'te anne babalar, çocuklarının ölümüne şahit oluyor. Halep'te çocuklar, anne babalarının ölümlerine şahit olmanın acısına katlanmak zorunda kalıyor. Tüm bunların yanında bir de çok ağır koşullarla mücadele etmek durumundalar. İnsanlar yemek olmadan, temiz su olmadan, buz gibi soğukta dışarıda sabahlamak zorundalar. Neredeyse ölenlere gıpta edecek durumdalar."

Rusya ve İran büyükelçiliğinin önünde toplanan binlerce gösterici de " Suriye'nin özgür olması" taleplerini simgeleyen flamalar ile "Sivillerin katliamına hayır", " Suriye'den defol", " Suriye'de Rus terörüne hayır", "Halep'te sürgüne hayır" yazılı pankartlar açtı.

İran ve Rusya aleyhine sloganlar atan grup, İran destekli Şii milisler ve Beşşar Esed'e bağlı rejim güçlerinin Halep'te yaptığı katliamları, "Katil Putin", "Katil Esed" sloganları ile protesto etti.

"Halep'in babası Erdoğan"

Göstericiler ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgilerini de dile getirerek, "Halep'in babası Erdoğan" şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Michael Pröbsting, "Şu an Halep'te kardeşlerimiz terörist Esed ve Putin tarafından katlediliyor. Esed tek başına Suriye halkını katledemezdi, Putin ve İran'ın desteği ile bunu yapabiliyor. Bu nedenle diyoruz ki Putin ve İran teröristtir." ifadelerini kullandı.

Halep'te siviller öldürülürken büyük devletlerin hiçbir şey yapmadığını vurgulayan Pröbsting, "Bazıları Suriye'de devrimin bittiğini iddia ediyor, devrim yeni başlıyor, bizler burada toplanarak Suriye'deki kardeşlerimizin yalnız olmadığını bütün dünyaya göstermeye geldik." diye konuştu.

Daha sonra temsili kanlı çocuk kefenlerini tutan göstericiler, "Çocuk katilleri Suriye'den defolun" yazılı pankart açtı.

Halep'te sivillere yönelik saldırıların derhal durdurulması ve insani yardımların hemen yapılmasını talep eden eylemciler, olaysız dağıldı.

AA / Güncel

Avusturya Suriye Viyana İran Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title