Haberler

Avusturya'da aşırı sağcı gruplar bir liseye ırkçı içerikli pankart astı

Abone Ol

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 10'uncu bölgesinde bulunan bir liseye aşırı sağcı gruplar tarafından ırkçı içerikli pankart asıldı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 10'uncu bölgesinde bulunan bir liseye aşırı sağcı gruplar tarafından ırkçı içerikli pankart asıldı.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nden (FPÖ) yerel siyasetçi Gottfried Waldhäusl'in, dün bir televizyon programında bir lise öğrencisiyle tartışması ülkedeki aşırı sağcı grupları harekete geçirdi.

Aşırı sağcılar, çoğunlukla yabancıların yaşadığı 10'uncu bölgede bir liseyi hedef aldı.

Okulun girişine ırkçı içerikli pankart asan sağcılar, ayrıca ayrıştırıcı ve nefret söylemi içeren broşürler de bıraktı.

İçişleri Bakanı Gerhard Karner, Adalet Bakanı Alma Zadic, Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig, çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi, aşırı sağcıların eylemine tepki gösterdi.

Bosna Hersek kökenli Adalet Bakanı Zadic, 10'uncu bölgedeki ırkçı eylemin kelimelerin ne kadar hızlı bir şekilde saldırıya dönüştüğünün açık bir göstergesi olduğunu belirterek, "Bu nefrete hiçbir şekilde alan açmamalıyız ve buna kararlı bir şekilde karşı durmalıyız." dedi.

İçişleri Bakanı Karner de eylemin sorumlusu olarak ırkçı "Kimlikçiler Hareketi"ni işaret ederek, "aşırı sağcıların lise çocuklarını korkutma pahasına propaganda yapmaktan çekinmediklerini" söyledi.

Karner, aşırı sağcıların kışkırtıcı yaklaşımlarıyla başarılı olamayacağını, demokrasi içinde birlikte yaşama zarar vermeyeceklerini vurguladı.

Aşırı sağcı siyasetçi Waldhäusl, dün katıldığı bir televizyon programında, lise öğrencisi bir genç ile tartışmış ve "Eğer 20-30 yıl önce aşırı sağcıların öngördüğü şekilde ülke sınırları korunmuş olsaydı bugün Viyana, Viyana olarak kalırdı." demiş ve genç ise "Bugün sizin savunduğunuz gibi hareket edilseydi sınıfımdaki öğrenci arkadaşlarımın yarısı burada olmazdı." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Süleyman Soylu Avusturya Viyana Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title