###PAGE_TITLE###
Haberi Paylaş

Avrasya'nın 2023 Vizyonu Sempozyumunda Konuşuldu

Bültenler - Güncel
Avrasya'nın 2023 Vizyonu Sempozyumunda Konuşuldu

Avrasya Belediyeler Birliği Başkanı ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu Ankara'da geçtiğimiz gün yapılan "Avrasya'nın 2023 Vizyonu" Sempozyumuna konuşmacı olarak katıldı.

Moğolistan, Afganistan, Suriye, Irak ve Tanzanya gibi ülkelerin devlet yetkilileri ile akademisyenlerin bir araya geldiği sempozyumda, Başkan Selmanoğlu konuşmasıyla önemli mesajlar verdi.

Avrasya Kalkınma Platformu'nun düzenlediği, " Avrasya'nın 2023 Vizyonu Sempozyumu" Keçiören Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilirken, sempozyuma Avrasya Belediyeler Birliği Başkanı ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu'nun yanı sıra, Avrasya Kalkınma Platformu Genel Başkanı Hasan Cengiz, Avrasya Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Celal Erbay, Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği Genel Sekreteri ve Kırgızistan Milletvekili Anarbek Kalmatov, Afganistan Milletvekili Enver Sedat, Suriye Türkmenleri Platformu Koordinatörü Heysem Molla Ali, Moğolistan Hukuk İcra Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Polis Albay Chingis ile Doğu Türkistan, Irak ve Tanzanyalı bazı yetkililer katıldı.

Toplantının katılımcılarına dikkat çeken Avrasya Kalkınma Platformu Genel Başkanı Hasan Cengiz de Afrika'dan dahi ülkelerle anlaşma yapmak istediklerini bildirirken, Türkiye-Kırgızistan ilişkileri Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği Genel Sekreteri ve Kırgızistan Milletvekili Anarbek Kalmatov ise Türkiye'de olmaktan ve platform ile çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Platformun Avrasya politikası içinde olmaktan çok memnun olduğunu kaydeden Afganistan Milletvekili Enver Sedat da Afganistan'ın coğrafi konumunun öneminin altını çizerken, Son yıllarda dünya dengelerinin değiştiğini ve iki kutuplu dünya düzeninden uzaklaşıldığını anlatan Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği Eş başkanı ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu dünyanın güç dengelerindeki değişiklikleri dile getirerek sempozyumda şu görüşleri savundu:

"Son yıllarda dünya dengelerinin değiştiğini, iki kutuplu bir sistemden çok ve bölgesel kutuplu yeni denge ve güçlerin varlığını hep birlikte hissediyor ve izliyoruz.

Bu dengelerden biri de başta ortak tarih, kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet düzleminde birçok paydayı birlikte yaşadığımız ve teneffüs ettiğimiz Avrasya Bölgesidir.

Avrasya çok özellikli ve bizlere göre öncelikli bir bölge. Asya ve Avrupa'da bulunan ve geçmişten bugüne birçok değerlerimizin örtüştüğü, zaman zaman birbirine karışarak harmanlandığı geniş bir coğrafyadan, kültürden ve medeniyetten bahsediyoruz.

Ortak bir coğrafyayı paylaşan halklar olmanın ötesinde, aynı zamanda, ortak bir tarihi geçmişe, ortak milli ve inanç referanslarına ve duygulara da sahip bulunan, bu avantajlardan, geleceğe dönük ortak bir barış ve refah vizyonu oluşturmak amacıyla bir araya gelen değerli milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, Avrasya kelimesiyle gönül teli titreyen hizmet erlerimiz tarafından kurulan Avrasya Belediyeler Birliği sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz aylarda kurularak çalışmalarına başladı."dedi.

Elazığ'ın Uluslar Arası Hazar Şiir Akşamları programları ve diğer birçok etkinliğin yanı sıra yapmış olduğu çalışmalarla dikkat çeken ve Türkiye'ye örnek olan bir il olduğunu ifade eden Avrasya Belediyeler Birliği Başkanı ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, "Söylemek istediğim şu ki, aslında bizler adını koymasak da Avrasya Kültür Platformunu, 21 yıl önce kültürün başkenti Elazığ'a kumuş ve hayata geçirmiştik" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Fiziki mekânların ve mesafelerin ortadan kalktığı, ülkelerin yakınlaştığı, hatta fiziksel sınırların bir bir yok olduğu dünyamızda, yerelleşme ve yerel değerleri öne çıkarma çalışmaları her geçen gün önem kazanarak gelişme ve modernleşmenin göstergesi olmaktadır.

Türkiye olarak Avrasya bölgesi ülkeleriyle ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve ihracatımızın arttırılması için iş dünyasına büyük görevler düşmektedir."

Bültenler / Güncel

Süleyman Selmanoğlu, Afganistan, Avrasya, Elazığ, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title