Haberler

Atakum Belediyesi Katık Otobüsü ile Çevreyi Koruyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Atakum Belediyesi ekipleri, 9 ayda katık otobüsüyle topladığı atıklarla; 267 ağacı kesilmekten kurtardı, 3,5 ton sera gazının atmosferde yayılarak doğaya zarar vermesine engel oldu.

Atakum Belediyesi ekipleri, 9 ayda katık otobüsüyle topladığı atıklarla; 267 ağacı kesilmekten kurtardı, 3,5 ton sera gazının atmosferde yayılarak doğaya zarar vermesine engel oldu.

Atakum Belediyesi tarafından "Attığınız katık olsun, bütçenize katkı olsun" sloganıyla hizmete açılan Katık Otobüsü, para kazandırırken çevreyi koruyor. Belediyenin İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekipleri, hafta içi her gün farklı mahallelerde konuşlandırdığı otobüsle Atakumluların evsel atıklarını geri dönüşüme kazandırıyor.

Belediye ekipleri Aralık 2022'den Ağustos 2023'e kadar olan süreçte; 2 bin 537 kg cam atık, 2 bin 623 kg metal atık,15 bin 667 kg kağıt atık,10 bin160 plastik atık ve 1010 litre bitkisel atık yağ topladı. Dokuz ayda toplam 30 bin 987 kg katı atık ile 1010 lt sıvı yağ yeniden üretim sürecine dahil edildi. Kağıt, plastik, cam, metal atıklar kilogram; sıvı yağ atıkları litre bazında ücretlendirilerek hem vatandaşın bütçesine katkı sağlandı hem de kentte çevre kirliliğinin önüne geçildi.

267 AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın atık sayacından elde edilen verilerine göre; Atakumluların dokuz ayda katık otobüsüne teslim ettiği 2 bin 537 kg cam atık geri dönüşüme kazandırılırken 3,04 ton hammadde tasarrufu sağlandı; yaklaşık 77 kg sera gazının atmosfere salınımı engellendi. Bu sürede toplanan 2 bin 623 kg metal atık ile 3,41 ton hammadde tasarrufu yapıldı, 250 kg sera gazının yayılımı önlendi.10 bin 160 kg plastik atıkla; 166 varil petrol tasarrufu yapılırken 417 kg sera gazı engellendi. Atakum Belediyesi ekipleri, katık otobüsü ile toplanan 15 bin 667 kg kağıtla tam 267 ağacı kesilmekten kurtardı. 2 bin 773 kg sera gazının çevreye vereceği zararın önüne geçti. Toplanan geri dönüştürülebilir atıklarla toplamda 3 bin 517 kg sera gazının atmosfere yayılmasına engel olundu.

Kaynak: ANKA / Güncel

İklim Değişikliği Aralık Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title