Dayanıklılığı ile ünlü Türkmen Ahal teke atları - Haberler
Haberi Paylaş

Dayanıklılığı ile ünlü Türkmen Ahal teke atları

AA - Mesut Tankulu - Güncel
 - Güncelleme:

Ahal teke atlarının çiftlikteki görüntüleri Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat, 1 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük kenti olma özelliğini taşıyor.

Ahal teke atlarının çiftlikteki görüntüleri Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat, 1 milyonluk nüfusu ile ülkenin en büyük kenti olma özelliğini taşıyor. İran sınırına 26 km uzaklıkta olan ve diğer adı "Aşkın Şehri" olan Aşkabat, coğrafi olarak Kopet Dağları'nın eteğinde, Karakum Çölü'nde bir vahada konumlanıyor. Parlak derileri sayesinde "Altın Atlar" olarak da bilinen, bölgede geniş bir popülasyona sahip Ahal teke atı hız, dayanıklılık, zeka ve ayırt edici metalik parlaklıkları ile dikkat çekiyor. Türkmenistan'da atlara olan özel ilgi dolayısı ile Türkmen Atları Devlet Birliği Kurumu da bulunuyor.

AA / Mesut Tankulu - Güncel

Türkmenistan İran Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title