Haberi Paylaş

Aşırı sıcaklara sahne olan Basra'da uzun süreli elektrik kesintileri yaşanıyor

Güncel Haberler

Sıcaklardan dolayı serinlemek için yüzen çocuklar Basra'dan çarşı görüntüleri Hasan Ali ile röportaj Basra'lı Abduccebbar Salih ile röportaj Basralı genç Farkat Hallak ile röportaj Ali Feyyad ile röportaj Basra'dan dron görüntüleri Irak'ı vuran sıcak hava dalgası en güneydeki petrol...

Sıcaklardan dolayı serinlemek için yüzen çocuklar

Basra'dan çarşı görüntüleri

Hasan Ali ile röportaj

Basra'lı Abduccebbar Salih ile röportaj

Basralı genç Farkat Hallak ile röportaj

Ali Feyyad ile röportaj

Basra'dan dron görüntüleri Irak'ı vuran sıcak hava dalgası en güneydeki petrol zengini Basra'yı da etkilerken, kentte uzun saatler elektrik kesintileri yaşanıyor.

Irak kentlerinin çoğu günlerdir kavurucu sıcak hava dalgasına tanık oluyor. Birçok bölgede ve özellikle sıcaklıkların 53 derecede seyrettiği Basra'da aşırı sıcaklardan kaynaklı yüksek talep nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor.

Basra'da günlerdir 50 derecenin üstünde seyreden sıcaklıklar nedeniyle elektrik altyapısı bozuk olmasından dolayı enerji sistemi çökmüş durumda. Bu durum, öfkelenen halk da çileden çıkarıyor ve kent yer yer gösterilere neden oluyor.

Elektriksizlik ve yüksek nem cildi problemlere yol açıyor

AA muhabirine konuşan Basra'lı Abduccebbar Salih, "Basra'da 50 dereceyi aşan sıcaklarda evden dışarı çıkamadıklarını ifade ederek, "Elektrikler kesik. Yüksek sıcaklık ve nemden dolayı cildiye doktoruna müracaat edeceğiz, çünkü cilt hastalıklarına yakalanıyoruz. Çarşı pazarda da sıcaklıklardan dolayı hareketliktik yok ve hayat durmuş vaziyette." dedi.

Salih, Irak bütçesinin yüzde 90'a yakınını Basra'nın karşıladığını söyleyerek, buna rağmen kentte açlık ve sefalet içerisinde yaşadıklarını kaydetti.

Elektrik kesintilerinden yakınan Basralı genç Farkat Hallak da, "Gün içerisinde sadece 3 saat elektrik veriliyor. Basra'nın suyu da aşırı tuzlu olduğu için banyo bile yapamıyoruz. Tarım alanında da durgunluk yaşanıyor. 2003'ten beri durum gittikçe kötüleşti. Her hükümet değiştiğinde durumumuz daha da berbat oluyor. Nereye gideceğimizi bilemiyoruz." şeklinde konuştu.

Basra'da sıcaklıkların 53 dereceyi bulduğunu vurgulayan Ali Feyyad ise sıkıntısını şöyle anlattı:

"Merkezi ve yerel hükümetten elektrik hizmeti konusunda adım atılmıyor. Elektrik hizmeti için dünya kadar paralar harcandı ancak gündüzleri sıcaklardan yanıyor geceleri de karanlıkta geçiriyoruz. Elektrik kesintilerinin gerekçesini; ya doğal gaz sıkıntısı ya da bütçe olmaması şeklinde açıklamaya çalışıyorlar. Ancak biliyoruz ki, elektrik kesintilerine çözüm bulunması noktasında yönetim becerisizliği söz konusu."

Irak, iklim değişikliğinin etkilerine karşı en savunmasız ülkeler listesinde beşinci sırada yer alıyor ve dünyanın çoğundan daha hızlı ısınıyor.

Kaynak: AA / Rami Yousif Qasim - Güncel

Basra Irak Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title