Haberler

Araştırmacı Yazar Mustafa Özel'den Para, Ulus Ve Roman Konferansı

Güncelleme:

GAÜN Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından hazırlanan konuşmacılığını Araştırmacı Yazar Mustafa Özel'in yaptığı "Para, Ulus ve Roman" konferansı GAÜN Hukuk Fakültesinde gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şehmus Demir, İslam dünyasının en büyük eksikliklerinden birisinin iktisat ve ekonomi olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Demir, "İslam ekonomisi ve iktisadı ile ilgili piyasada var olan İslam dünyasında çözüm önerilerinin veya bu konuda konuşanların yeterli düzeyde olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Modern ekonomi, iktisat, faizcilik, bankacılık ve para konuları ile ilgili İslam dünyasındaki yaklaşımların bazen 10 asır önceki öne sürülen çözümler üzerinden çözülmeye çalışıldığını müşahede ediyoruz. Bu konuda güncellemenin yeterince yapılmadığını gözlemliyoruz. Bu anlamda Araştırmacı Yazar Mustafa Özel'i mutlaka takip edip, okumamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Modernliğin tanımını yaparak konferansa başlayan Araştırmacı Yazar Mustafa Özel, modern siyaset ve iktisadın en iyi ifadesini romanlarda bulduğunu belirtti. Özel, "Büyük romanları okuyarak sosyologlar, tarihçiler ve bütün toplum bilimciler modernliğin hakikati hakkında daha doğru bilgiyi edinebildiler. Modernlik üç kurgudan ibaret olduğunu görüyorum; Kâğıt para, ulus ve roman. Kurguların mahiyetini en iyi yansıtan üçüncü kurgu yani roman dediğimiz yazılardır. Biz genellikle sosyologları okur ama sosyologlara ilham kaynağı olmuş olan romancıları es geçeriz. Keynes'i okuduğunuz zaman nerdeyse Emile Zola'yı tekrar ettiğini görürsünüz. Bizim toplumumuzda da Halide Edip'i, Halit Ziya'yı, Yakup Kadri'yi, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı ve Peyami Safa'yı okumadan modern Türk topluluğunun mahiyetini, gelişimini, problemlerini, içeriklerini, ilişkilerini ve ulus-millet gerilimini doğru anlamamız mümkün değil. Bu bilinci uyandırmak için iki kitap yazdım" şeklinde konuştu.

Konuşmasında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, kitap ve sinemanın önemine değinen Özel, "Sadece tarih, sosyoloji ve psikoloji kitapları okumakla yetinmeyin bilin ki o kitapları yazanların en önemli kaynakları romanlardır. Psikoloji okuyan bir öğrenci Freud okur ama Freud çok iyi bir roman okuyucu olmasaydı Freud olmazdı. Büyük sosyolog ve psikolog olmak istiyorsanız romanlar vazgeçilmez kaynaklardır. Gerek roman gerekse sinemayı sadece zevk olarak görmeyin. Dinlerken, okurken ya da izlerken eleştirel olmayı öğrenin" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title