Haberi Paylaş

Araban'da "Antep Fıstığı Entegre Mücadele Eğitimi" verildi

Araban'da 'Antep Fıstığı Entegre Mücadele Eğitimi' verildi

Güncel Haberler

Gaziantep'in Araban ilçesinde, "Antep Fıstığı Entegre Mücadele Eğitimi" verildi.

Gaziantep'in Araban ilçesinde, "Antep Fıstığı Entegre Mücadele Eğitimi" verildi.

Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisleri Kurban Nedret ve Yunus Emre İlbeği, Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde, Araban İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Yavuzeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisleri ile Araban Ziraat Odası Başkanlığında görevli ziraat mühendislerine Antep fıstığı entegre mücadelesini anlattı.

Eğitimde, Antep fıstığında toprak işleme, yeşil gübreleme ve hastalık-zararlıları konusunda sunum yapıldı.

Antep fıstığı ağaçlarında yapılan budama artıklarının 25 Mart-25 Ekim 2021 tarihleri arasında yakılarak imha edilmesi gerektiği anlatıldı.

Antep fıstığı karagöz kurduna karşı herhangi bir ruhsatlı ilaç bulunmadığından, zararlı üremesini budama artıklarında gerçekleştireceğinden, bu zararlı etrafa dağılmadan budama artıkları yakıldığı zaman yumurta paketleri imha edildiğinden zararlı yoğunluğunun çok önemli derecede düşeceği ifade edildi.

Budama artıklarını belirtildiği tarihte imha etmeyerek fıstık bahçesinin içerisinde bulunduran çiftçilere, Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre 427 lira idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Kaynak: AA / Mahmut Bazlama - Güncel

Gaziantep Hisarcık Araban Tarım Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title