Haberi Paylaş

Antalya haberi... Bu kez Antalya'da görüldü... Bulduğu insan yüzlü örümceği karınca ile besliyor

Güncel Haberler

Antalya haberi: Bu kez Antalya'da görüldü.

Bu kez Antalya'da görüldü... Bulduğu insan yüzlü örümceği karınca ile besliyor

Ürkütücü bulduğu örümceği sahiplenip karınca ile besledi

ANTALYA - Antalya'nın Serik ilçesinde insan yüzlü örümceği görenler şaşkınlık içinde kaldı. Örümceği bulan vatandaş, sahiplendiğini söylediği hayvanı karınca ile beslediğini anlattı.

Serik ilçesine bağlı Cumalı Mahallesi'nde yaşayan 65 yaşındaki Fatma Ağaçbacak, çamaşırlarını toplarken gördüğü örümceği (Thomisus Onustus) görünce çok şaşırdı. Örümceğin insana benzediğini ve ürpertici olduğunu belirten Ağaçbacak, bu yaşına kadar ilk kez böyle bir örümcek gördüğünü söyledi.

"Resmen insana bakıyor, ürpertiyor ve korkutuyor"

Örümceği gördüğü anları anlatan Fatma Ağaçbacak, "Ben dün akşam çamaşır topladım. İçeriye aldım çamaşırlarımı dürmek için. O anda eşofmanımda beyaz bir örümcek gördüm. Çok değişik geldi bana. Gözleri olduğunu fark ettim. Her yerine baktım ve telefonla çektim. Örümceği kavanoza koydum. Biz bu örümceğin ne olduğunu anlayamadık. İnternette baktık ve zehirli bir örümcek olduğu söylendi. 65 yaşındayım ben hiç böyle bir örümcek görmedim bu yaşıma kadar. Köy yeri burası çok örümcek olur burada. Bu örümcek insana benziyor, ağzı var, kaşı var hatta içini görebiliyoruz. Resmen insana bakıyor, ürpertiyor ve korkutuyor. O yüzden çektik fotoğrafını. İnternette incelediğimizde böyle örümceklerin zehirli olduklarını öğrendik" dedi.

Örümceği sahiplendi

Bundan sonra örümceği beslemeyi düşündüklerini belirten Ağaçbacak, "İçine karınca koyduk. Besliyoruz bakalım, nereye kadar. Kavanozun içine koyduk. İçinde karıncayı ağları ile ördü ve karınca hareketsiz kaldı. İçine maydanoz da koyduk ama sonra kaldırdık" şeklinde konuştu.

Yengeç örümceği familyasından Palearktik bölgede yayılmış bu örümcek türünün dorsalinde yer alan girinti ve çıkıntıların insan suratına benzer şekillenme gösterebildiği ve bu şekilleriyle zaman zaman medyada "insan yüzlü örümcek" haberlerine konu olduğu görüldü.

Örümcek, ilk kez 1805 yılında Fransız bilgin Charles Athanase Walckenaer tarafından Thomisus onustus adıyla tanımlandı ve tür geçerli revizyon geçirmeden ilk verilen adıyla günümüzde de kullanılıyor.

Fiziksel özelliklerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği örümceğin dişisi 7-9,8 milimetre, erkeği ise 2-3,6 milimetre boylarında görülüyor. Rengi çok değişken olan örümceğin ana zemin rengi beyaz, pembe ve sarı arasında değişiyor. İlginç örümcek ayrıca birkaç gün içinde aktif renk değiştirme özelliğine sahip. Küçük böceklerle beslenen örümceğin bilinen herhangi bir zararı bulunmuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Demirci - Güncel

Antalya Güncel Haberler

title