Haber : Antalya'da Oyuncak Müzesi Açıldı - Haberler

Haberi Paylaş

Antalya'da Oyuncak Müzesi Açıldı

Antalya'da Oyuncak Müzesi Açıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan oyuncak müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda açıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan oyuncak müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda açıldı.

İstanbul ve İzmir'in ardından Türkiye'nin 3'üncü oyuncak müzesi, çocukların bayramı 23 Nisan'da Antalya'da açıldı. Tarihi Kaleiçi Yat Limanı'nda, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait ve adını bahçesindeki üç palmiyeden alan handa açılan oyuncak müzesinde, 1860'lı yıllardan 1990'lı yıllara kadar uzanan döneme ait 3 bin oyuncak sergilenecek. Pazartesi hariç her gün saat 09. 30 ile 18. 30 arasında 5 TL, indirimli 3 TL'ye gezilebilecek olan müzenin danışmanlığını şair ve yazar Sunay Akın yaptı. Küratörlüğünü yaptığı müzeye ilk gelenlere rehberlik yapan Sunay Akın, oyuncakların aslında dönemlerinin tanığı olduğunu anlattı. Kendisini oyuncaklar konusunda 20 yıldır yetiştirdiğini belirten Akın, tarih konusunda en zor alanın oyuncak tarihi olduğunu söyledi.

Akın, bugün sayıları 150'yi bulan dünyadaki oyuncak müzeleri arasında Antalya'nın özel bir yeri olacağına dikkat çekti. "Dünyanın ilk oyuncak müzesi burada kurulmalıydı" diyen Akın, "Noel Baba, Santa Claus Antalyalı, Demreli. Çocuklara oyuncak getiren Noel Baba değil mi? Geyiklerini çektiği arabasıyla bacalardan aşağıya oyuncak atmıyor mu Noel Baba? Antalya'da bir oyuncak müzesi var artık" diye konuştu.

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, çocuklara 23 Nisan'da verilebilecek en güzel armağanın oyuncak müzesi olduğunu söyledi. Başkan Akaydın, "Bu eser, İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en büyüğü. İçinde 3 bin antika değerinde oyuncak var" dedi.

Müzede, Türkiye'de de 1950'li yıllardan itibaren üretilmeye başlanan otomobil ve hayvan figürlerinin yanı sıra kukla ve Anadolu çocuklarının ahşap ve bez oyuncakları sergilenecek. - Antalya

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title