Anadolu'nun Oxford'u Amasya'da üniversitelilerden tarihe yolculuk - Haberler
Haberi Paylaş

Anadolu'nun Oxford'u Amasya'da üniversitelilerden tarihe yolculuk

İhlas Haber Ajansı - Murat Çelik - Güncel
 - Güncelleme:

Anadolu'nun Oxford'u Amasya'da üniversitelilerden tarihe yolculukAMASYA Eğitim ve kültür kenti olması dolayısıyla Anadolu'nun Oxford'u adıyla da anılan Amasya'da üniversite öğrencileri tarihe yolculuk yapıyor.

Anadolu'nun Oxford'u Amasya'da üniversitelilerden tarihe yolculuk

AMASYA Eğitim ve kültür kenti olması dolayısıyla Anadolu'nun Oxford'u adıyla da anılan Amasya'da üniversite öğrencileri tarihe yolculuk yapıyor. Amasya Gençlik Merkezi, konuk ettiği üniversitelileri 8500 yıllık tarihi geçmişe sahip kentte gezintiye çıkarıp tarihi ve kültürel mekanlarıyla buluşturuyor.

8.ncisi bu yıl düzenlenen "Amasya Tarihine Yolculuk" adlı projeye Amasya merkezin yanı sıra Merzifon, Suluova ve Taşova'dan toplam 600 öğrencinin katılacağını belirten Amasya Gençlik Hizmetleri Müdürü Şahin Gümüş, "Şehzadeler şehri ve milli mücadele ateşinin yakıldığı yer olan Amasya'mızı gençlerimize tanıtmak istiyoruz" dedi.

Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kentteki Ferhat Su Kanalı, Gökmedrese, Sultan II. Bayezid Külliyesi, Yalıboyu Evleri ile Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi gibi tarihi mekanları dolaşıp bilgiler edinen öğrencilerden Çankırılı Hanife Nur Arslan "Amasya'nın manevi bir yapısı var. Gezdikçe insanın ruhuna dokunuyor. Her yerini keşfetmeniz gerekiyor" diye konuştu.

Hafta sonu düzenlenen geziyi çok faydalı bulduğunu anlatan Şanlıurfalı Rahime Aslan da kendilerine refakat eden Amasya Gençlik Merkezi gençlik liderlerine teşekkür etti. Gezinin başlangıcında Amasya Gençlik Merkezi binasına sığınıp bir koltuğa yattığı görülen kediye yiyecek ve su verildiği anlarda yürekleri ısıttı.

İhlas Haber Ajansı / Murat Çelik - Güncel

Üniversite, Suluova, gençlik, Amasya, Yerel, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title