Almanya, çok uluslu şirketlere yüzde 15'lik asgari vergiyi "hızlıca" uygulamayı hedefliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya, çok uluslu şirketlere yüzde 15'lik asgari vergiyi "hızlıca" uygulamayı hedefliyor

AA - Bahattin Gönültaş - Güncel
 - Güncelleme:
Almanya, çok uluslu şirketlere yüzde 15'lik asgari vergiyi 'hızlıca' uygulamayı hedefliyor

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner'in, çok uluslu şirketler için yüzde 15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi "erken bir tarihte" uygulamak istediği bildirildi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner'in, çok uluslu şirketler için yüzde 15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi "erken bir tarihte" uygulamak istediği bildirildi.

Alman Wirtschaftswoche dergisinin Maliye Bakanlığına dayandırdığı habere göre, Alman federal ve eyalet hükümetlerinden maliye yetkilileri, küresel şirketleri Almanya'da 2023'ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutmak üzere bir yasa taslağı hazırlamak için bu hafta ilk görüşmeleri gerçekleştirdi.

Haberde, Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner'in çok uluslu şirketler için yüzde 15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi "erken bir tarihte" uygulamak istediği belirtildi.

Öte yandan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) 2012'den bu yana üzerinde çalıştığı ve 140 ülke arasındaki müzakereleri koordine ettiği küresel kurumlar vergisi düzenlemesinde ekim ayında bir uzlaşı sağlanmıştı.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin (G20) liderleri de söz konusu vergi anlaşmasını G20'nin Ekim 2021'de Roma'da düzenlenen Liderler Zirvesi'ne onaylamıştı.

Anlaşma; Google, Amazon, Microsoft ve Facebook gibi internet şirketleri de dahil olmak üzere küresel şirketlerin 2023'ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutulmasını öngörüyor.

AA / Bahattin Gönültaş - Güncel

Kurumlar Vergisi Maliye Bakanı Almanya Maliye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title