Alman Savcı, Dosyayı Kapattı - Haberler
Haberi Paylaş

  Alman Savcı, Dosyayı Kapattı

  Hürriyet - Güncel
  Alman Savcı, Dosyayı Kapattı

  ESKİ Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, geçen yıl eylül ayında yapılan genel seçim kampanyaları sırasında, "Dilin ötesinde spesifik bir Alman kültürü tanımlanamaz" deyince, AfD'li Alexander Gauland da buna sert cevap vermişti.

  ESKİ Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, geçen yıl eylül ayında yapılan genel seçim kampanyaları sırasında, "Dilin ötesinde spesifik bir Alman kültürü tanımlanamaz" deyince, AfD'li Alexander Gauland da buna sert cevap vermişti. "Onu buraya çağırın. Alman kültürü neymiş gösterin. Sonra da biz onu Anadolu'da imha ederiz" diyen Gauland, geçen süre içinde bu sözlerini ne geri aldı ne de özür diledi. Üstüne, "Pişman değilim, özür de dilemem" diyerek tartışmayı tetikledi. Bu konuşmaların üzerine SPD'li eski bakan Özoğuz da güvenlik gerekçesiyle doğu eyaletlerine gidememişti.

  Gauland, bu sözleri Thüringen Eyaleti'ndeki Eichsfeld kentinde bir seçim kampanyasında söylediği için Thüringen Eyaleti Mühlhausen Savcılığı devreye girdi. 20 suç duyurusu yapılan Gauland hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' şüphesiyle geçen yıl ağustos ayında soruşturma açan savcılık, kararını açıkladı. Mühlhausen savcılığı sözcüsü Dirk Germerodt, 'Gauland'ın sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini, soruşturmada suç unsuru uyandıracak yeterli neden bulunmadığını' belirterek, soruşturmayı kapattıklarını söyledi. Sözcü, Gauland'ın bu sözleri özel çıkarları doğrultusunda değil, kamuoyu oluşturmak için özel bir seçim kampanyasında söylediğini bu sonuca vardıklarını belirtti.

  Hürriyet / Güncel

  Politika, Güncel, Haberler

  title