Haber : "Allah dostları"nın hayatları kısa filmlerle anlatılacak - - Haberler

Haberi Paylaş

"Allah dostları"nın hayatları kısa filmlerle anlatılacak -

'Allah dostları'nın hayatları kısa filmlerle anlatılacak -

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünce düzenlenen festival kapsamında gösterilecek, Hazreti Mevlana ve Yunus Emre dahil 7 evliyanın yaşamlarından kesitler sunacak kısa filmlerin çekimleri, Bursa'da yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünce düzenlenen festival kapsamında gösterilecek, Hazreti Mevlana ve Yunus Emre dahil 7 evliyanın yaşamlarından kesitler sunacak kısa filmlerin çekimleri, Bursa'da yapılıyor.

Bursa ve Konya Valiliklerince desteklenen "Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali" için Hazreti Mevlana, Yunus Emre, Aziz Mahmud Hüdai, Emir Sultan, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş Veli ile Veysel Karani'nin hayatlarını konu alan 7 kısa filmin senaryosu, yarışma sonucu belirlendi.

Çekimlerine Bursa'nın tarihi mekanlarında devam edilen filmler, 11-28 Eylül'de festival etkinlikleri çerçevesinde gösterilecek.

Festival Koordinatörü Eda Sürmeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Aziz Mahmud Hüdai'nin yaşamını konu alan filmin çekiminin tarihi Üftade Tekkesi'nde sürdüğünü bildirdi.

İlk kez, 7 şehirde yaşamış 7 veliyi konu alan bir kısa film festivali düzenlendiğini belirten Sürmeli, "Filmler için senaryo yarışması yapıldı. Beklenenden fazla ilgi gördü ve 130'a yakın başvuru oldu" dedi.

Senaryoların, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aytekin Can başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildiğini aktaran Sürmeli, seçilen eserlerle çekimlere başlandığını dile getirdi.

Sürmeli, festivalin başka bir ayağı olan ve herkesin katılabileceği kısa film yarışmasına başvuruların ise 17 Ağustos'a kadar yapılabileceğini ifade etti.

Festivalin 11-28 Eylül'de gerçekleştirileceğini söyleyen Sürmeli, "7 Allah dostunu anlatan, profesyonel bir ekip tarafından çekilen bu filmlerle yarışma kapsamında seçilecek filmler, Bursa ve Konya'da gösterilecek. Festival kapsamında dereceye girecek eserlerin sahiplerine 33 bin lira ödül dağıtılacak" diye konuştu.

AA / Güncel

Mevlana Celaleddin İ Rumi Emek Sineması Konya Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title