Alanya Kristal Kale Film Festivali Dünyaya Dostluk Mesajlarıyla Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Alanya Kristal Kale Film Festivali Dünyaya Dostluk Mesajlarıyla Başladı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Alanya Kristal Kale Film Festivali Dünyaya Dostluk Mesajlarıyla Başladı

Alanya Kristal Kale Film Festivali dünyaya dostluk mesajlarıyla başladıKristal Kale Film Festivali dünyaya dostluk mesajlarıyla başladıAntalya'nın Alanya İlçesi'nde ilk kez düzenlenen Kristal Kale Uluslararası Film Festivali, 7 ülke sanatçısının okuduğu dostluk mesajlarıyla başladı.

Alanya Kristal Kale Film Festivali dünyaya dostluk mesajlarıyla başladı

Kristal Kale Film Festivali dünyaya dostluk mesajlarıyla başladı

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde ilk kez düzenlenen Kristal Kale Uluslararası Film Festivali, 7 ülke sanatçısının okuduğu dostluk mesajlarıyla başladı. 10 ülkeden 30 sanatçının katıldığı 3 gün sürecek festivalde film gösterimleri yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün destekleri ve Alanya Kaymakamlığı, İstanbul Sinema Geliştirme ve Tanıtma Derneği (SİNEGED), Alanya Belediyesi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) ve Onur Air'in katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenen Alanya Kristal Kale Uluslararası Film Festivali, tarihi Kızıl Kule önünde oluşturulan alandaki kırmızı halı geçişiyle başladı. Yerli ve yabancı sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği kırmızı halı geçişinin ardından cadde kenarında oluşturulan alanda festival programı sürdü.

'DOSTLUK KAZANSIN'

Festivalin açılışında sinema sanatçısı Selda Alkor, oyuncu Wilma Elles, Ukraynalı oyuncu Olga Sumskaya, Rus oyuncu Andrey Ankudinov, Belaruslu yönetmen ve oyuncu Viktor Vasilyev, Kazak oyuncu Maira Karsakbayeva ile Azeri yönetmen Kenan Mahmudov kendi dillerinde dostluk mesajları okudu. Açılış konsepti uluslararası dostluk ve barış mesajları içeren festivalin sloganı ise 'Dostluk Kazansın' olarak belirlendi.

KARINCA HİKAYELİ MESAJ

Selda Alkor okuduğu dostluk mesajında, "Dostluk dendiği zaman aklıma küçücük bir hikaye gelir. Karınca bir gün yola çıkmış. Bir dostunu ziyarete gidiyormuş. Epey uzun bir yolmuş. Demişler ki karıncaya 'Sen bu yolu giderken ölürsün' O da dönmüş ve 'Hiç olmazsa dostumun yolunda ölürüm' demiş. Sorunlar ne olursa olsun, halklarımızın dost kalmasını, saygı ve sevgiyle beraber yaşamasını diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

'KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM'

Gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Alman oyuncu Wilma Elles, doğa, tarih ve turizmin bir arada olduğu Alanya'da olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Festivalin barış ve dostluk teması üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Wilma Elles, Avrupa'da Türkiye'de güvenlik sorunu olduğuna yönelik söylemleri eleştirerek, "Türkiye'de kendimi çok güvende hissediyorum. Ayrıca her sene de buradayım. Tüm dünyada bu şekilde problemler var fakat bu tüm dünyada aynı şekilde. Ben diğer ülke ve şehirlerde kendimi nasıl güvende hissediyorsam İstanbul'da da güvende hissediyorum. Hepimiz aynıyız" dedi.

'TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR'

Alanya'nın çok barışçıl bir şehir olduğunu aktaran Elles, şöyle dedi:

"Şu anda 10 farklı ülkeden katılan sanatçılar 7 farklı dilde dostluk mesajları veriyor. Benim tüylerim diken diken oluyor çünkü bu yapılan o kadar önemli bir şey ki biz hepimiz aynıyız, hepimiz dostuz, hepimiz birlikteyiz diyoruz. Bizim diziler tüm dünyada izleniyor. 70 ülkede izlenen bir dizide aynı hikayelerle gülüyoruz ve ağlıyoruz. Bizim kalbimiz aynı. Sınırlar hiç önemli değil, önemli olan insanlardır. Alanya'da bir dizi veya sinema projesi olsa severek kabul ederim. Buraya yerleşmeyi ya da uzun süre kalmayı çok isterim. Buranın atmosferi çok güzel."

Festival programı Ukrayna'da 'Hürrem Sultan' lakabıyla tanınan oyuncu Olga Sumskaya'nın mini konseriyle devam etti.

Festival programında 3 gün boyunca Tgde, Jack, Happy Hour, The Judgement, Snow, The Count of Oranges, Seagulls, Love Swing, Homeland, Down The River, Nabat, Atalay Taşdiken imzalı Arama Motoru, Biray Dalkıran'ın yönettiği Meleklerin Mucizesi ve Japon- Türk ortak yapımı Mitsutoshi Tanaka'nın yönettiği Ertuğrul 1890 filmleri gösterilecek.

Ayrıca 'Türkiye ve Merkezi Asya Ülkeleri Sinema İşbirlikleri' başlıklı bir toplantı düzenlenerek sinema sektörünün gelişmesi, tanıtılması ve yeni pazarlara açılmasının yöntemleri konuşulacak olan festival 29 Haziran'da düzenlenecek kapanış töreninin ardından sona erecek.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Wilma Elles İstanbul Türkiye Sinema Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title