Haber : Akıncı Üssü Davasında İstenen Cezalar Belli Oldu - Haberler

Haberi Paylaş

Akıncı Üssü Davasında İstenen Cezalar Belli Oldu

Akıncı Üssü Davasında İstenen Cezalar Belli Oldu

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki olaylara ilişkin davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki olaylara ilişkin davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin aralarında FETÖ'nün sivil imamlarının da bulunduğu 475 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve müştekiler katıldı. Davanın bugünkü celsesinde sanıkların beyanları alındı. Daha sonra söz verilen cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu bildirdi.

SİVİL İMAMLARA 79'AR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ Mütalaasını açıklayan savcı, darbe girişimini yöneten FETÖ'nün sivil imamları Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş'i Akıncı Üssü davasını kapsayan tüm suçlardan sorumlu tuttu. Savcı, söz konusu sanıkların "anayasal düzeni ihlal", 77 kişiyi "kasten öldürme" ve "cumhurbaşkanına suikast" suçlarından 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. 4 sanığın ayrıca olaylar esnasında yaralanan 206 vatandaşı "kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçundan 4 bin 120'şer yıl hapsi talep edildi.

DARBEYİ YÖNETEN ASKER SANIKLARA DA 79'AR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ Darbe girişimini FETÖ'nün sivil imamlarıyla birlikte yöneten asker sanıklar da Akıncı Üssü davasını kapsayan tüm suçlardan sorumlu tutuldu. Buna göre yönetici sanıklar Hakan Karakuş, Aydemir Taşçı, Kemal Mutlum, Veysel Kavak, Ali Durmuş, Bekir Ercan Van, Recep Sami Özatak, Ahmet Tosun, Mehmet Fatih Çavur, Ali Karabulut, Metin Bilgici Murat Bicil, Mustafa Mete Kaygusuz, Hüseyin Türk, Hasan Hüsnü Balıkçı ve Mustafa Azimetli'nin sivil imamlarla aynı suçlardan 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 4 bin 120'şer yıl hapsi istendi. Bu sanıklardan Kaygusuz ve Tosun'un F-16 pilotlarına bombalama talimatını verdiği belirtildi. Sanık Balıkçı'nın TBMM'yi, sanık Türk'ün ise TBMM, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı ve TÜRKSAT'ı bombalayan F-16 pilotu olduğu kaydedildi.

FETÖ'NÜN "BİRİM YÖNETİCİ"LERİ İÇİN İSTENEN CEZALAR Savcı, FETÖ'nün darbe girişiminde "birim yöneticisi" olarak görev alan sanıklar Haluk Şahar, Mustafa Ertürk, Alparslan Şahin, Gökhan Maldar, Mehmet Fatih Özkan, Erhan Baltacıoğlu, Cemal Akyıldız, Engin Yetgin ve Yaşar Keskin'in "anayasayı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti. Sanık Ali Eraslan'ın "anayasayı ihlal" suçundan bir, "kasten adam öldürme" suçundan 9 kez olmak üzere 10 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi, sanık Fatih Yarımbaş'ın "anayasayı ihlal" suçundan bir, "kasten adam öldürme" suçundan 8 kez olmak üzere 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

ANKARA'YI BOMBALAYAN F-16 PİLOTLARI İÇİN İSTENİLEN CEZALAR Emniyet Havacılık Başkanlığında 7 polisi şehit eden pilotlar Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral'ın 8'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. TBMM ile Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalayan eski pilot Uğur Uzunoğlu'nun 45 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde 15 kişiyi şehit eden eski pilot Müslim Macit'in 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. TBMM, TÜRKSAT ve Polis Özel Harekat Başkanlığını bombalayan pilot Hüseyin Türk hakkında 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Savcı, 15 Temmuz'da TBMM'yi bombalayan eski pilot Hasan Hüsnü Balıkçı hakkında 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. 15 Temmuz'da Gölbaşı'ndaki Polis Havacılık Dairesi Başkanlığını vuran eski pilot Mustafa Azimetli için 79 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

324 SANIĞA BİRER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ Savcı, davanın 324 sanığı için "anayasayı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi. 32 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapsi istenirken, 9 sanığın "anayasayı ihlale yardım" suçundan 15 yıla kadar hapsi talep edildi. Savcı, 71 sanığın ise atılı suçlamaları işlemediğini belirterek, tüm suçlamalardan beraatına karar verilmesini talep etti. Başka davada ceza alan 2 sanığa bu davadan ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi talep edilirken, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile sivil imam Adil Öksüz'ün de arasında bulunduğu firari 6 sanık hakkında yakalama kararının devamı talep edildi.

(İHA)

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ağırlaştırılmış Müebbet Fetullahçı Terör Örgütü Akıncı Üssü 15 Temmuz Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title