Akdeniz'e akan 70 milyon metreküp su, Konya Ovasına can suyu olacak - Haberler
Haberi Paylaş

Akdeniz'e akan 70 milyon metreküp su, Konya Ovasına can suyu olacak

AA - Serhat Çetinkaya - Güncel
 - Güncelleme:
Akdeniz'e akan 70 milyon metreküp su, Konya Ovasına can suyu olacak

DSİ Konya 4. Bölge Müdürlüğünün Seydişehir ve Derebucak ilçelerinde yaptığı saha çalışmalarıyla tespit edilen, düdenlerle Akdeniz'e akan yaklaşık 70 milyon metreküp su, Konya Ovasına aktarılacak.

DSİ Konya 4. Bölge Müdürlüğünün Seydişehir ve Derebucak ilçelerinde yaptığı saha çalışmalarıyla tespit edilen, düdenlerle Akdeniz'e akan yaklaşık 70 milyon metreküp Su, Konya Ovasına aktarılacak.

Projelerle Akdeniz'e akmaktan kurtarılacak 70 milyon metreküp Su, yıllık yaklaşık 4,5 milyar metreküp su tüketilen Konya Kapalı Havzası için can suyu olacak.

DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, AA muhabirine, Suğla bölgesinde ve Gembos Ovasında düdenler vasıtasıyla Akdeniz'e boşalan yaklaşık 70 milyon metreküp su tespit edildiğini vurguladı.

Ekinci, bu suyun Konya Kapalı Havzasına getirilmesiyle ilgili proje çalışmalarına başladıklarını belirterek, "40 milyon metreküp Suğla, 25-30 milyon metreküp de Gembos tarafında. Bunlar tam ölçümler değil ama takriben 70 milyon metreküp civarında suyun düdenler vasıtasıyla yer altına geçişi, oradan da Akdeniz'e boşalımı söz konusu. Bu rakamlar yıllık. Biz, yapacağımız, geliştirdiğimiz projeyle bunları Konya Kapalı Havzasına getirmeyi planlıyoruz. Şu anda bunlarla ilgili proje çalışmalarına başladık. Düdenlerle akan bu su, Konya Ovasına can suyu. Konya Ovasında bir damla su bile çok kıymetlidir. 70 milyon metreküp su, 140 bin dekarlık sahada sulama suyu demektir." diye konuştu.

Konya Kapalı Havzasının bu yıl geçen senenin yüzde 50 fazlası yağış aldığını ifade eden Ekinci, uzun yıllar ortalamasının da yüzde 10 üzerinde yağış aldığını sözlerine ekledi.

AA / Serhat Çetinkaya - Güncel

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Akdeniz Konya su Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title