Haberi Paylaş

Adnan Kahveci Unutulmayacak: Adnan Kahveci Vakfı Kuruldu

Güncel Haberler

Adnan Kahveci Unutulmayacak: Adnan Kahveci Vakfı Kuruldu

Vatandaşların Takdirini Kazanan, 5 Şubat 1993'te Geçirdiği Trafik Kazası Sonucu Eşiyle birlikte yaşamını yitiren Adnan Kahveci adına vakıf kuruldu.

Devlet ve Maliye eski Bakanlığı görevlerinde bulunan, Türk ekonomi ve kamu yönetimine getirdiği yeniliklerle vatandaşların takdirini kazanan, 5 Şubat 1993'te geçirdiği trafik kazası sonucu eşiyle birlikte yaşamını yitiren Adnan Kahveci adına vakıf kuruldu.

ANKARA ANAP'ın ilk hükümetlerinde Devlet ve Maliye eski Bakanlığı görevlerinde bulunan Adnan Kahveci adına vakıf kuruldu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilan ile "Adnan Kahveci Vakfı"nın kurulduğu duyuruldu. Ekonomi ve devlet yönetiminde bürokrasinin azaltılması alanında getirdiği yeniliklerle vatandaşların takdir ve sevgisini kazanan Kahveci ölümünden bir yıl önce Kürt Sorunu Raporu adlı bir çalışmayı dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a sunmuştu. Devlet ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulunan Kahveci, 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçirmiş, Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatını kaybetmişti. Adnan Kahveci Vakfı, Eyüp Kahveci, Baybora Cihan Kahveci, Arif Kahveci, Ahmet Aksu, Emre Akgül, Burak Akgül, Ali Kahveci, Bilgin Güner ve Halit Kahveci tarafından kurulurken, vakfın kuruluş amacı, "Toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olan eğitim, sağlık, bilim ve kültür alanlarında geliştireceği programlar ile toplumsal gelişime destek olmak; tüm faaliyetlerinde etkili ve sürdürülebilir modellerle başta Türkiye olmak üzere tüm insanlığa fayda sağlamak, çağdaş yöntemler ve evrenselleşen değerler çerçevesinde vakıf ruhu ve medeniyetinin birleştirici özelliği ve sivil toplum kuruluşu olmanın yüksek sosyal sorumluluk bilinci içinde insanlığa hizmet eden öncü bir kurum olmak, Adnan Kahveci'nin misyon ve yaşam felsefesini günümüzdeki ve gelecekteki kuşaklara aktarmaktır" olarak duyuruldu.(ANKA)

(BRŞ/ORH) - Ankara

Kaynak: ANKA / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title