Haber : Skandal! ABD, BM'deki Kudüs Oylaması Öncesi Üyeleri Tehdit Etti - Haberler

Haberi Paylaş

Skandal! ABD, BM'deki Kudüs Oylaması Öncesi Üyeleri Tehdit Etti

 - Güncelleme:

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Perşembe günü BM'de yapılacak Kudüs oylaması öncesi, BM üyelerini karara karşı oy kullanmamaları konusunda üstü kapalı tehdit etti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in, perşembe günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılacak Kudüs oylaması öncesi diğer diplomatlara e-posta göndererek karara karşı oy kullanmamaları konusunda üstü kapalı tehdit ettiği öne sürüldü.

Foreign Policy adlı internet sitesi tarafından ele geçirilen e-postada, Haley'in diğer BM üyelerine uyarıda bulunduğu belirtildi.

"BAŞKAN'IN BU OYU KİŞİSEL MESELE OLARAK ALGILANDIĞINI BİLMENİ İSTİYORUM"

Haley'in, "Oyunu vermeyi düşünürken Başkan'ın ve ABD'nin bu oyu kişisel bir mesele olarak algıladığını bilmeni istiyorum." notunu düştüğü dikkati çekti.

"BAŞKAN YAKINDAN TAKİP EDECEK, BÜTÜN OYLARI NOT EDECEĞİZ"

Ülkelerin Kudüs'le alakalı verdiği oyları Başkan Trump'a rapor edeceğini belirten Haley, e-postada, "Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz." ifadelerine de yer verdi.

Nikki Haley'in, diğer ülkelerin ABD gibi büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımasını beklemediğini ancak buna ilişkin "olması gereken durum" nitelemesinde bulunduğu görülüyor.

ABD, BMGK'DAKİ OYLAMADA YALNIZ KALMIŞTI

Geçen hafta ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Mısır'ın sunduğu Kudüs tasarısıyla ilgili oylamada, 15 üye arasında aleyhte oy kullanan tek ülke olarak yalnız kalmıştı.

BMGK'de yapılan ve ABD'nin veto ettiği Kudüs oylamasında konseyin 15 üyesinden 14'ünün lehte oy kullanması, ABD'nin tek taraflı Kudüs kararının uluslararası kamuoyunda destek bulmadığını ortaya koymuştu.

AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler Kudüs Politika Dünya Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title