ABD heyeti Türkmenistan'da ikili ilişkileri görüştü - Haberler
Haberi Paylaş

ABD heyeti Türkmenistan'da ikili ilişkileri görüştü

AA - Merdan Velhanov - Güncel
 - Güncelleme:
ABD heyeti Türkmenistan'da ikili ilişkileri görüştü

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, başkent Aşkabat'a gelen ABD heyetiyle ikili ilişkileri görüştü.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, başkent Aşkabat'a gelen ABD heyetiyle ikili ilişkileri görüştü.

Bakan Meredov, başkent Aşkabat'ta ABD Dışişleri Bakanlığı Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Dean Thompson ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Taraflar, siyasi-diplomatik, ticari-ekonomik ve kültürel-insani alanlarda ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Thompson, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ilk defa Türkmenistan'da bulunduğunu ifade etti.

Bakan Meredov ile ikili ilişkileri görüştüğünü belirten Thompson, ABD ile Türkmenistan'ın son 30 yılda güvenlik, iklim değişikliği, iş, ticaret ve kültürel miras alanlarında işbirliğini geliştirdiğini kaydetti.

Thompson, ziyaretinde Türkmen halkı ve Büyük İpek Yolu'nun kadim tarihi hakkında çok şey öğrenme fırsatı yakaladığını aktardı.

ABD ile Türkmenistan hükümetlerinin işbirliğini genişletmek için sürekli temas halinde olduğunu kaydeden Thompson, ikili ekonomik ilişkileri güçlendirmek ve istihdam yaratmak için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Thompson, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattına (TAPI) değinerek, Türkmenistan'ın enerji ihracat rotalarını çeşitlendirme çabalarını desteklediklerini ifade etti.

AA / Merdan Velhanov - Güncel

Tam Gemi Şok Denemeleri Mevlüt Çavuşoğlu Türkmenistan Orta Asya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title