Haberi Paylaş
ABD'de Siyahi Gencin Polis Tarafından Öldürülmesi

ABD'de Siyahi Gencin Polis Tarafından Öldürülmesi

Güncel Haberler

ABD Adalet Bakanı Holder, polisin protestoculara müdahalesi sırasında askeri teçhizat kullanmasını eleştirdi.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Missouri'de Michael Brown adlı siyahi gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra çıkan olaylara müdahalesi sırasında polisin askeri teçhizat kullanmasını eleştirerek bunun "çelişkili mesaj" gönderdiğini belirtti.

Holder yaptığı yazılı açıklamada, olayların meydana geldiği Ferguson sokaklarında yaşananların böyle devam edemeyeceğini, protestoların büyük çoğunluğu barışçıl olsa da insanların şiddet eylemlerine başvurmasının da hoşgörülemeyeceğini kaydetti.

Güvenlik birimlerinin bu gösterilere yanıtının da gerilimi yükselten değil, düşürmeye çalışan bir tarzda olması gerektiğini belirten Holder, "Güvenlik birimleriyle yerel halk arasındaki güveni yeniden inşa etmeye çalıştığımız bir zamanda, askeri teçhizat ve araçların konuşlandırılmasının çelişkili mesajlar verdiğinden kaygılıyım" ifadesine yer verdi.

Holder, kendi talimatıyla Adalet Bakanlığının, gereksiz yere aşırı güç kullanımına başvurmadan kalabalığı kontrol altında tutma ve kamu güvenliğini muhafaza etme yöntemleri hakkında yerel yetkililere teknik destek sağlayacağını aktardı.

Gerilimi düşürmeye yardımcı olmak için Adalet Bakanlığından bir ekibin bölgeye gittiğini bildiren Holder, Brown'ın ölümüne ilişkin incelemelerinin devam ettiğini, olay yerinden görgü tanıklarıyla görüştüklerini ifade etti.

Öte yandan, Missouri Valisi Jay Nixon yaptığı açıklamada, Ferguson semtinde güvenliğin denetimi görevinin, protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla eleştirilen yerel polisten, Missouri eyaleti otoyol devriyesine devredileceğini belirtti. Nixon, bu değişikliğin amacının, barışçıl ve uygun gösterilere izin verilmesi ve sadece gerekli olduğunda güç kullanılması olduğunu kaydetti.

Missouri eyaletindeki St. Louis kentinin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson adlı mahallesinde, cumartesi gecesi 18 yaşındaki Michael Brown isimli gencin beyaz bir polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, bölgede olaylar patlak vermişti. - Washington DC

Kaynak: AA / Güncel

Michael Brown Eric Holder Jay Nixon Missouri Politika Güncel Haberler

title