28 Şubat, o yerin cami olmasına engel olamadı - Haberler
Haberi Paylaş

28 Şubat, o yerin cami olmasına engel olamadı

İhlas Haber Ajansı - Halil Dağ - Güncel
 - Güncelleme:

28 Şubat, o yerin cami olmasına engel olamadı Tekirdağ'da 28 Şubat'ın zor süreçlerine takılan cami yeri, TBMM Başkanı Şentop'un ve hayırseverlerin destekleriyle tamamlanıp açılışı yapıldı.

28 Şubat, o yerin cami olmasına engel olamadı

TEKİRDAĞ - Tekirdağ'da 28 Şubat'ın zor süreçlerine takılan cami yeri, TBMM Başkanı Şentop'un ve hayırseverlerin destekleriyle tamamlanıp açılışı yapıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un rahmetli babası Ahmet Şentop tarafından yer tahsisi yapılan ve daha sonrasında 28 Şubat'ın zor şartlarına takılan cami yeri Şentop Ailesinin himayelerinde ve hayır sever vatandaşların destekleriyle Hocaoğlu Camii'nin yapımı yaklaşık 9 buçuk milyona mal olarak tamamlandı. Süleymanpaşa ilçesine bağlı 100. Mahallesinde yaptırılan Camii birçok dönemin mimarisine ait izler taşıyor. Hocaoğlu Camii'nin açılışı için Cuma Namazı öncesi tören düzenlendi. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya ve çok sayıda davetli katıldı.

TBMM Başkanının babası mücadele vermiş

Açılış öncesi konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Rahmetli babam 1985'li yıllarda çoğunuz hatırlayacaksınız. Tabi o zamanlarda burada binalar yoktu. O zaman burayı bir cami olarak o zaman Tekirdağ Belediye Meclisinde plana geçmişti. Fakat yapma imkanı olmadığı gibi o günler açısından bakarsak, buradaki yerleşim bakımından çok acil bir ihtiyaç değildi. Ama zamanlar bu bir ihtiyaç haline geldi. İlginç bir hikayede var. 28 Şubat sürecinde sanıyorum 1998 sonları 1999 gibi bir düzenleme yapılmıştı. Cami yapımı ile ilgili şartları biraz zorlaştıran, ağırlaştıran büyük metrekareler öngörülüyordu. İşi biraz zorlaştırmak maksadıyla 28 Şubat sürecinde o düzenleme yapılmıştı. O zaman diyanetten, Tekirdağ müftülüğünden de bir yazı gelmişti. Buradaki yerin metrekare hesabının kanuna uymadığı, dolayısıyla bunun imar planında cami yeri olmaktan çıkarılması gerektiği dair bir yazı. O zaman babam Ankara'ya gitmişti. Birkaç aylık uğraştan sonra burayı kurtardık. Üzerine gidilmeseydi, mücadele edilmeseydi bu camiyi yapacak imkanı bulamayacaktık. Bu yapının meydana gelebilmesi için çok büyük emekler, gayretler var" dedi.

Konuşmaların ardından caminin açılış dualarla açılarak, ilk Cuma Namazı kılındı.

İhlas Haber Ajansı / Halil Dağ - Güncel

Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title