Haberler

23 Haziran İstanbul seçimi kesin aday listesi ve oy pusulasındaki yerleri

Güncelleme:

Türkiye, önümüzdeki hafta yapılacak İstanbul seçimine odaklanmış durumda. İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, 23 Haziran Pazar günü yapılacak. Seçime girecek kesin aday listesi ve oy pusulasındaki yerleri belli oldu. Yenilecek seçimde toplamda 21 aday yarışacak. İşte 23 Haziran İstanbul seçimine dair detaylar...

İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak. Türkiye'nin gündemini uzun zamandır meşgul eden ve merakla beklenen 23 Haziran İstanbul seçimi kesin aday listesinde 4 parti ve 17 bağımsız aday yer alıyor. Bir önceki seçimde olan bazı partiler ve adaylar, yarıştan çekildiklerini açıklamışlardı.

23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMİ KESİN ADAY LİSTESİ

23 Haziran İstanbul seçiminde 4 parti ve 17 bağımsız aday yarışacak. Kesin aday listesine göre seçime; AK Parti'den Binali Yıldırım, CHP'den Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi'nden Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi'nden Mustafa İlker Yücel katılacak.

31 Mart yerel seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde kayıtlı seçmen sayısı 10 milyon 560 bin 963 olarak açıklandı. Oy kullanan seçmen sayısı ise 8 milyon 865 bin 72 kişi oldu. Geçerli oy sayısı ise 8 milyon 549 bin 822.

23 Haziran İstanbul yenileme seçimine katılacak 4 partinin adaylarının önceki seçimdeki oy dağılımı ise şöyle olmuştu;

Saadet Partisi Necdet Gökçınar: 103 bin 364

Vatan Partisi Mustafa İlker Yücel: 15 bin 428

CHP Ekrem İmamoğlu: 4 milyon 169 bin 765

Ak Parti Binali Yıldırım: 4 milyon 156 bin 36

23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak yenileme seçimlerinde yer alacak bağımsız adaylar ise şöyle:

"Dursun Ali Bacıoğlu, Vedat Öztürk, Ahmet Çördük, Muhammet Ali Canca, Mehmet Yıldız, Güldes Önkoyun, Hasan Atasoy Torun, Mehmet Ali Aydoğmuş, Lütfü Yılmaz, Seçkin İlker, Özkan Mustafa Küçükkural, Fatma Ragibe Kanıkuru Loğoğlu, Burhan Erol, Doğan Duman, Ali Rıza Kansız, Abdul Celil Gülalp, Burak Kadıoğlu."

OY PUSULASINDA ADAYLARIN SIRASI

23 Haziran İstanbul seçiminde kullanılacak oy pusulası için bir önceki seçimin pusulası baz olarak alındı. Seçime giren adayların yerini belirleyecek kura çekimi bu sefer yapılmadı. Fakat seçimden çekilen adaylar pusuladan çıkarıldı. 4 parti ve 17 bağımsız adayın yer alacağı oy pusulasında sıralama şu şekilde;

1. Saadet Partisi

2. Vatan Partisi

3. Cumhuriyet Halk Partisi

4. Adalet ve Kalkınma Partisi

Bunların yanında 17 bağımsız adayları bir bölümde iki sıra halinde dizildi.

SEÇİME KATILMAYACAĞINI AÇIKLAYAN ADAYLAR

31 Mart'ta yapılan seçimde olan bazı partiler ve adaylar, 23 Haziran'da yapılacak yenileme seçimine katılmayacaklarını açıkladılar. Bu adayların başında DSP adayı Muammer Aydın yer alıyor. Aydın, önceki seçimde 30 bin 884 oy almıştı. BTP adayı Selim Kotil de çekilen adaylar arasında yer alıyor. Kotil ise 27 bin 87 oy almıştı.

31 Mart'ta 22 bin 252 oy alan DP adayı Ersan Gökgöz de 23 Haziran İstanbul seçimine katılmayacağını açıklamıştı. TKP adayı Zehra Güner Karaoğlu, 10 bin 349 oy aldığı önceki seçimden sonra yenileme seçiminden adaylığını çekti. Emekçi Hareket Partisi adına bağımsız olarak seçime katılan ve 2 bin 430 oy alan Özge Akman da 23 Haziran İstanbul seçimine katılmayacak. Türkiye Komünist Hareketi adayı olan, bağımsız olarak seçime katılan Aysel Tekerek, 1538 oy almıştı. Ve yenileme seçimine girmeyeceğini açıkladı.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

İstanbul Türkiye Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title