Haber : 2014 İlk Çeyreğinde Konut Kredileri %70 Yavaşladı - Haberler

Haberi Paylaş

2014 İlk Çeyreğinde Konut Kredileri %70 Yavaşladı

2014 İlk Çeyreğinde Konut Kredileri %70 Yavaşladı

Cansel Turgut Yazıcı'ya göre faizlerin şu andaki gibi yüksek devam etmesi durumunda, 2014 senesi vatandaşın konut edinebileceği bir yıl olmayacak.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı'ya göre faizlerin şu andaki gibi yüksek devam etmesi durumunda, 2014 senesi orta gelirli vatandaşın konut edinebileceği bir yıl olmayacak.

Faiz artışları, seçim öncesi askıya alınan yatırım kararları ve piyasalardaki genel beklenti havasının sektörü yavaşlattığını söyleyen Cansel Turgut Yazıcı; özellikle konut kredi kullanım oranlarında ciddi düşüş yaşandığını vurguluyor. Yazıcı, 2013'ün ilk çeyreğinde konut kredilerinde %7 büyüyen sektörün, 2014'ün ilk çeyreğinde ise sadece %1,71 büyüdüğünü belirtiyor. 2011 senesinde sektörün bugüne oranla daha az büyüdüğünü ve hatta ay ay bakıldığında bazı aylarda küçüldüğünü hatırlatan Yazıcı, şu anki veriler moral bozucu olsa da bu tarz geçiş dönemlerinin her zaman yaşanabileceğini söylüyor.

Yazıcı, geçtiğimiz 3 yılın ilk çeyreği kıyaslandığında 2012 Ocak ayında küçülen konut kredilerinin, 2013 Ocak'ta 1.7 milyar TL, 2014 de ise 1.2 milyar TL büyüdüğünü belirtiyor. 2014 Şubat ve Mart aylarındaki kredi kullanım oranlarının 2012 yılını bile arattığını söyleyen Yazıcı, Şubat ayında 264 Milyon TL büyüyen yani kullanılan konut kredilerinin bir sene önce aynı dönemde 1.8 milyar TL olarak büyüme gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

Kredilerin yavaşlamasında birçok etken bulunduğunu belirten Yazıcı son olarak; "Arka arkaya beklenen seçimlerin tüketici üzerindeki etkisi bir etken olarak görülse de en büyük etki faiz oranlarındaki yükselme. Faizler yükselince sadece gerçek ihtiyacı olan ve satın alma gücü bunu karşılayabilecek dar bir kitle krediye ulaşabiliyor. Faiz düştükçe daha düşük gelir seviyelerindeki tüketiciler de konut kredisine ulaşabiliyor. Bu açıdan bakıldığında faizlerin bu şekilde devam etmesi durumunda 2014 senesi aslında orta gelirli vatandaşın pek de konut edinebileceği bir yıl olmayacak. Bu durumda zaten sıkıntıda olan konut sektörünü daha zor günler bekleyebilir" şeklinde konuştu.

Bültenler / Güncel

Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Mevlüt ÖZDEMİRmevlutozdemir64@hotmail.com:

Doygunluk var.Ağır gitmesinde yarar var.

Mevlüt ÖZDEMİRmevlutozdemir64@hotmail.com:

Son yıllarda her kesin gönlünde yatan arsa almak veya konut inşa etmek satmak 30 sene çalıştığının karşılığını arsadan veya inşa ettiği binadan 1 yılda alıyor.Hiç kimse okumak,bilim adamı olamak ,tornacı ,kaportacı veya üretmeyi düşünmüyor.Kazancı ve getirisi bellidir.Herkesin ikişer veya üçer evleri yabancıların ülkemizde aldığı konutlar belli insanımız haklı olarak Mütahit,sanatçı ve topçu olmak istiyor.Bunları düşünerek tedbir almak zorundayız.Binalar ihtiyaçtır karın doyurmaz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title