Haberler

2013 "Şikayetlerle" Geçti, En Çok Şikayet E-Ticaret, Bankacılık ve Gsm Operatörlerine

Yılda 650 bin şikayet alan Şikayetvar'ın her yıl hazırladığı şikayet analizine göre; 2013'te tüketicilerin en çok sorun yaşadığı alanların başında e-ticaret, bankacılık ve gsm operatörleri geldi.

Yılda 650 bin şikayet alan Şikayetvar'ın her yıl hazırladığı şikayet analizine göre; 2013'te tüketicilerin en çok sorun yaşadığı alanların başında e-ticaret, bankacılık ve gsm operatörleri geldi.

2013'ün başlıca şikayetleri şöyle:

2013'de şikayetlerin yüzde 22'sini internet sektörü aldı. Her geçen gün artış gösteren internet kullanımındaki yoğunluk, beraberinde de şikayetlerin yaşanmasına neden oldu. İyi niyetli olmayan internet siteleri tarafından stoklarda bulunmayan ürünlerin satışa sunulması, satın alınan ürünlerin beklenildiği gibi teslim edilmemesi ve ayıplı ürün ya da hizmet sunan siteler, e-ticaret sektörünü baltalarken tüketicileri de mağdur etti.

-BANKA VE TÜKETİCİ YİNE KARŞI KARŞIYA-

Tüketici şikayetlerinde 2. sırayı yüzde 16'lık oranla bankacılık sektörü aldı. Tüketiciler en çok ödedikleri kredi kartı yıllık komisyonlarından şikayetçi oldu. Çağrı merkezleri sorun çözme, komisyon ve hesap işletim ücretleri, kredi kullanan vatandaşlardan habersiz alınan sigorta ücretleri, tüketici şikayetlerinin gündemini oluşturdu.

Tüketicilerin en fazla şikayet ettiği üçüncü sektör ise yüzde 11 şikayet oranı ile iletişim olurken en fazla şikayeti ise gsm operatörleri aldı. En fazla sorun yaratan konu açık hatlardı, binlerce vatandaş icralık oldu, almadığı hizmetlerin ücretini ödedi. Kampanyalarla tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışan operatörler ise tüketiciyi arada bırakarak mağduriyete neden oldu.

Tüketicilerin yasal haklarına göre hareket etmeyen servis sağlayıcıları aldıkları ücretlerle tüketicileri çileden çıkardı. Nakil ücretleri, açma kapama ücretleri, bağlantı ve arıza ücretleri, kullanıcıların şikayet analizinde servis sağlayıcılarını dördüncü sıraya taşıdı.

-İSİM BENZERLİĞİ VATANDAŞLARI İCRALIK ETTİ-

İsim benzerliğinden dolayı faturasını ödediği halde icralık olan vatandaşlar diğer kullanıcıların da mağdur olmaması için uyarılarda bulundu. Sahibinden araba satın alan vatandaşlar ise, araç satış işlemi için notere gittiklerinde isim benzerliğinden dolayı adına başka bir araç satış işlemi gerçekleştirdiğini öğrendi. Gerçekler araç sahibinin aracı satarken aracın kendi üstüne kayıtlı olmadığını öğrenmesi ile ortaya çıktı.

Gıda ürünlerinin plastik ambalajında bulunan rakamlar o ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığını ortaya çıkardı. Kullanıcılar hangi rakamların ne anlama geldiğini, plastik kapların üzerinde bulunan 5 rakamının doğru olduğunu, herhangi bir rakam olmadığı taktirde ürünleri almamaları gerektiğini şikayetçilerin deneyimleri ile öğrendi.

Uzun süre beklenen yeni işletim sistemi kullanılmaya başlandı. Ardından kullanıcılar 7 farklı açık tespit etti. İşletim sisteminin iOS'u değil Android'i yansıttığını, cihaza yüklenen uygulamalarda hataların görüldüğünü, kilit ekranında giriş kodunun izinsiz açılabildiğini, telefonun şarj olması halinde bataryanın dolduğuna dair bir uyarı vermediğini, gelen aramalarda sadece yeşil aramayı kabul etme tuşunun çıktığını ve kırmızı red tuşunun olmadığını, şarj ve ses sorunu yaşandığını, yavaşlamalara ve kasılmalara neden olduğunu şikayet etti.

-KAYIP KİMLİKLER KABUS OLDU-

Yıllar önce kaybedilen nüfus cüzdanları vatandaşların başını oldukça ağrıttı. Kayıp kimlik kullanılarak çıkartılan kredi kartları, kimlik sahibinin adına açılan telefon hatları binlerce insanı hüsrana uğrattı. Fahiş ücretlerle karşı karşıya bıraktı.

Doğum günleri, bayramlar ve tüm özel günlerde sevdiklerini internet aracılığıyla hatırlamak isteyenler zamanında ulaşmayan hediyeler ve karışan paketlerle kötü deneyimler yaşadı. Şikayetlerin en fazla arttığı günler bu yıl da özel günler oldu. Hediye gönderen de bekleyen de zamanlamada yaşanan sorunlar nedeniyle mutsuz oldu.

Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye giden vatandaşlar bir de karşılaştıkları ekstra ücretler, personel davranışları, randevu hizmetleriyle ilgili birçok sorun yaşadı. Sağlık sektöründe yapılan yenilikler şikayetlerle ölçüldü.

Bir yıl boyunca tatil hayali kuran tüketiciler kötü niyetli tur operatörlerinin kurbanı oldu. İnternetten rezervasyon yaptırdıkları otelleri yerinde bulamayanlar, hiçbir hizmetin anlatıldığı gibi olmadığını görenler büyük şok yaşadı. Turizm sektörünün sorunlarını yüzde 44'lük oranla tur şirketleri, yüzde 30'unu oteller ve yüzde 15'le devre mülk ve tatiller oluşturdu. Tatil hayali kuranların hayalleri devre mülk satışlarındaki türlü oyunlarla ve internetten yaptıkları rezervasyonlarla suya düştü.

-DOLANDIRICILARIN YENİ KAPISI KİMLİK FOTOKOPİLERİ OLDU-

GSM şubelerine kimlik kartı fotokopisini vererek işlem yapan vatandaşların kimlik kartları üzerinden sayısız hat açan dolandırıcılar yine kimlik kartları üzerinden bir de taahhütlü cihazlar aldı. Kimlik fotokopilerinin üzerine mutlaka paraf atarak hangi amaçla verildiğine dair not yazılması gerektiği şikayetçilerin sunduğu çözüm yolu oldu.

Gerçeği yansıtmayan iş ilanı veren firmalar, genç kızları görüntülü konuşma şartı ile görüşüp uygunsuz sayılabilecek görüntülerini gizlice kaydettiler. Kabin memuru ilanı ile kandırılmaya çalışan binlerce vatandaş şikayetlerini aktararak firmaları deşifre etti.

Kaynak: ANKA / Güncel

Gsm Politika Güncel Haberler

Freni boşalan tur otobüsü dehşet saçtı: 2 ölü, 4'ü ağır 28 yaralı

Freni boşalan tur otobüsü dehşet saçtı: 2 ölü, 4'ü ağır 28 yaralı

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title