Haberler

17 yaşında uluslararası bilim insanlarına sunum yapacak Nevşehir'li Bilal Sayın

Güncelleme:

Nevşehir'de lise 3. sınıf öğrencisi Bilal Sayın, hazırladığı makale ile Uluslararası Astronomi Kongresi'ne davet edildi. Sayın'ın makalesi 'Uzayda Yaşam Bilimleri Kategorisi'nde yer aldı.

17 yaşında uluslararası bilim insanlarına sunum yapacak

Nevşehir'li Bilal Sayın "Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam" konulu makalesi bilim insanlarının dikkatini çekti

NEVŞEHİR - Nevşehir'de lise 3. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Bilal Sayın, hazırladığı makale ile Uluslararası Astronomi Kongresi kongresine davet edildi.

11. sınıf öğrencisi Bilal Sayın'ın "Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b"(Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b.) isimli çalışması ile 'Uzayda Yaşam Bilimleri Kategorisi'nde, bu yıl 75'incisi düzenlenecek olan 'Uluslararası Astronomi Kongresi'ne davet edildiğini ve bunu da dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerle, NASA, ESA ve MIT gibi kurumlarda çalışan araştırmacı ve bilim insanları ile yarışarak elde ettiğini söyledi.

1960 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Astronomi Kongresi, uzay araştırmacıları, uzay mühendisleri, uzay ajansları, endüstri liderleri ve öğrencileri bir araya getirerek uzayın derinliklerindeki sırlarını keşfetmeye ve gelecekteki keşiflere yön vermeye fırsat sunan kongre bu yıl 14-18 Ekim tarihleri arasında İtalya'nın Milano şehrinde yapılacak.

Uzayın sınırlarını zorlayan projelerin münazara edileceği kongrede, derin uzay keşfi, uydu teknolojileri, uzay araçları ve roket sistemleri gibi pek çok konuda bilim insanları fikir alışverişinde bulunacak ve geleceğe dair vizyonlarını ve projelerini paylaşacak.

Dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra NASA, ESA, MIT gibi kurum araştırmacılarının yaptığı bilimsel çalışmaların sunumlarının yapılacağı "Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b" kongresinde, alanında 124 araştırmacı arasında tek Türk olan Bilal Sayın, Türkiye'den davet alan tüm kategorilerdeki toplam 10 araştırmacı arasında da yerin aldı.

Çocukluğundan beri uzaya meraklı olduğunu söyleyen Bilal Sayın, "Su yosunu olarak bilinen alglerin potansiyel yaşayabilecekleri ortamlar üzerine bir takım araştırmalar yaptım. Bu çalışmayı'da kongre ye gönderdim. Gönderdiğim çalışma kabul edildi. Çalışmamda bize en yakın gezegende su yosunlarının yaşayabileceğine dair bir çalışma yaptım. bu çalışmanın keşiflerini, sonuçlarını, risklerini bir makale haline getirdim. Bu çalışmayı yaparken bilimsel çalışmalardan ve kendi gözlemlerimden yararlanarak ortaya bir sonuç çıkarttım. Su yosununun avantajı en ilkel canlılardan biri. Bu nedenle çok çabuk adapte olabiliyor" şeklinde konuştu.

Sayın, "Gönderdiğim çalışma dünyanın bir çok ülkesinden ve özellikle NSA, ESA ve MIT'de görevli araştırmacılar tarafından değerlendirildi. Uzayda yaşam bilimleri kategorisinde Türkiye'den sadece ben kabul edildim. Uzaya çok meraklıyım. Yıllarca çıplak gözle gözlem yaptım. Daha sonra dürbün ve teleskopla gözlemlerim oldu. Bunlar amatör gözlemlerdi" ifadelerini kullandı.

Okul Müdürü Rauf Denizler de, "Okulumuzda yapılan bir takım çalışmalar Türkiye rekorları getirmişti. Bu gün itibariyle de öğrencimiz uluslararası bir kongrede sunum yapacak konuma gelmiş oldu. Ülkemizin kalkınmasında bir değer, bir zenginlik oluşturabilmesi için bu tür çalışmaları önemsiyorum. Bu başarısından dolayı da öğrencimizi tebrik ediyorum" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Nevşehir Eğitim Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

Bakmadan Geçme

MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER EURO 2024 şampiyonluk para ödülü ne kadar? EURO 2024 finali kazanılırsa ne olacak?
Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title