Haberler

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 16-30 Temmuz'da düzenlenecek

Güncelleme:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali", 16-30 Temmuz'da Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Sahnesi'nde düzenlenecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali", 16-30 Temmuz'da Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Sahnesi'nde düzenlenecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, AKM fuayesinde düzenlenen toplantıda, festivale ilişkin bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı.

Karahan, festivalin, Haliç Kongre Merkezi'nin bahçesine kurulacak devasa bir sahnede ve Haliç'in muhteşem manzarasının önünde 16 Temmuz'da "7 Tenor" konseriyle başlayacağını söyledi.

Temsillerde 3 bin kişiye yakın seyirci kapasitesinin olacağını aktaran Karahan, "Biletlerimiz şimdiden satışa çıktı ve çok ciddi bir satış oranı yakaladık. Çok mutluyuz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera Balesi olarak birçok festivalimiz var. Efes, İstanbul, Bodrum ve Aspendos festivallerimizle izleyicimizi hiç sanatsız bırakmayacağız." dedi.

Murat Karahan, festival programında Ankara, İstanbul ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin 16, 20, 23, 27 Temmuz'da Haliç'te, 30 Temmuz'da ise AKM'de sahneleyeceği dört büyük opera eserinin ve bir konserin yer aldığını ifade etti.

Uluslararası sanatçıların yer alacağı "7 Tenor", "Tosca", "IV. Murat", "Carmen" ve "Saraydan Kız Kaçırma" eserlerinin seyirciyle buluşacağını belirten Karahan, şunları kaydetti:

"Bizim dünyada aslında birçok ülkeye nasip olmayacak bir şansımız var. Bizim yerleşik olarak devlet tarafından desteklenen 6 tane opera ve balemiz, çok değerli sanatçılarımız ve teknik ekibimiz var. Biz her şeyini kendisi yapabilen ve üretebilen kurumuz. Bu çok önemli. Atatürk Kültür Merkezi açıldıktan sonra başka bir segmente ulaşmış olduk. Çünkü gördüğünüz bu muhteşem salon şu anda dünyadaki ve en önemli 8-10 opera salonundan bir tanesi oldu."

Türkiye'de 70 yılı aşan bir opera ve bale geleneği olduğuna dikkati çeken Karahan, sanatçı kalitelerine, orkestralarına, teknik ekiplerine çok güvendiklerini dile getirdi.

Festival kapsamında yer alan bütün eserler saat 21.00'de sahnelenecek.

"7 Tenor"

Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi'nde açılış konserinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Orkestrası eşliğinde Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı yedi tenor aynı anda sahnede olacak.

Dünyaca ünlü bestecilerin sevilen ünlü opera eserlerinden aryaların yanı sıra şarkıların, türkülerin ve napolitenlerin de yer alacağı konserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov üstlenecek.

Tenor solistler Bülent Bezdüz, Erdem Erdoğan, Levent Gündüz, Murat Karahan, Bülent Külekci, Hüseyin Likos ve Aydın Uştuk açık hava konserinde seyirciyle buluşacak.

"Tosca"

Ankara Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği "Tosca" operası, 20 Temmuz akşamı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bestesi Giacomo Puccini'ye, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa'ya ait eser, Türkiye'nin ilk opera sanatçısı ve ilk "Tosca" başrolünü üstlenen opera ve tiyatro sanatçısı Semiha Berksoy'un anısına, kızı, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, rejisör ve eğitimci Prof. Zeliha Berksoy'un prodüksiyonuyla sahneleniyor.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın ünlü Alman orkestra şefi Raoul Grüneis yönetiminde yer alacağı eserde, Romen opera sanatçısı soprano Angela Gheorghiu "Tosca", tenor Murat Karahan "Cavaradossi", Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bariton Eralp Kıyıcı "Scarpia" rolünde sahnede olacak.

Eserin dekor tasarımı Özgür Usta'ya, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar'a, koreografisi Özge Ay'a, ışık tasarımı Yakup Çartık'a, dramaturjisi ise Gülümden Alev Karaman'a ait.

"IV. Murat"

Antalya Devlet Opera ve Balesi "IV. Murat" operası ile Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz 11 yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat'ın yaşam öyküsünü, 23 Temmuz'da sahneye taşıyacak.

"IV. Murat" operasının bestesi orkestra şefi Okan Demiriş'e, librettosu Turan Oflazoğlu'na ait. Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasının şef Hakan Kalkan yönetiminde yer alacağı eserin rejisi Haldun Özerten imzasını taşıyor.

Sultan IV. Murat Han'ın payitahtında 1623-1640'taki Osmanlı İmparatorluğu'nu, saray yaşamını ve taht kavgalarını konu alan eserde "Sultan Murat" rolünde Engin Suna yer alıyor.

"Kösem Sultan" rolünde Arzu Yaman, "Sadrazam Topal Recep Paşa" rolünde Umut Tarik Akça ve Antalya DOB sanatçıları sahnede olacak.

"Carmen"

Fransız besteci Georges Bizet'in dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen eseri "Carmen", ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin prodüksiyonu ve İDOB başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt'un muhteşem koreografisi ile festival kapsamında 27 Temmuz'da izlenebilecek.

Ünlü Romen mezzo-soprano Ramona Zaharia'nın "Carmen" rolü ile sahnede olacağı gecede "Don Jose"yi Efe Kışlalı, "Escamillo"yu ise Murat Güney seslendiriyor.

İspanya'nın Sevilla şehrinde 1830'lu yıllarda, tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene kızı Carmen'in hikayesinin anlatıldığı eserin dekorunu Zeki Sarayoğlu, kostümlerini Ayşegül Alev, ışık tasarımını Giovanni Pirandello hazırladı.

"Saraydan Kız Kaçırma"

Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" operası, 30 Temmuz'da AKM'de 13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nin kapanış eseri olacak.

Caner Akın'ın rejisiyle İDOB tarafından sahnelenecek eser, klasik haline sadık kalınarak uzun süre dünya gündemini meşgul eden küresel salgına göndermelerin yapıldığı farklı bir reji ile seyirci karşısında olacak.

Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın sanatçılara eşlik edeceği temsilde ünlü balet Tan Sağtürk eserin koreografisine, Olcay Engin Kaymaz dekor ve kostüm tasarımına, Taner Aydın ise ışık tasarımına imza atıyor.

"Saraydan Kız Kaçırma" operasında "Belmonte" rolünde Ufuk Toker, "Osmin" rolünde Umut Tingür, "Konstanze" rolünde Ceren Aydın, "Blondchen" rolünde Işılay Meriç Karataş, "Pedrillo" rolünde Serkan Bodur, İstanbul Devlet Opera Balesi solistleri eşliğinde sahnede olacaklar.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Haliç Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title