Haberler

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kimdir?

Abone Ol

Cumhuriyetimizin 10. Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer, meclis dışında ve hukuk alanında seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Sıradan vatandaş gibi davranması ile anılan Sezer, 2001 krizi müsebbibi olarak da anılır. Peki Ahmet Necdet Sezer kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk olarak hukukçu cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer, görevde kaldığı sürece yaptığı birçok olay ile anılmaktadır. Köşkün maliyetini azaltması, sıradan bir vatandaş gibi sıraya girmesi, kırmızı ışıkta beklemesi gibi olayları ile takdir edilmiştir. Fakat 2001 MGK toplantısında dönemin Başbakanı Ecevit ile yaşanan olay, krizin sebebi olarak gösterilmiştir.

AHMET NECDET SEZER KİMDİR?

Ahmet Necdet Sezer, 13 Eylül 1941 tarihinde, Afyonkarahisar'da doğdu. Babası, Ahmet Hamdi Sezer, öğretmendir. Annesi Hatice Sezer ise ev hanımıdır. Sezer'in üç kardeşi vardır.

Ahmet Necdet Sezer, Afyon Lisesinde eğitim görmüş ve 1958 yılında buradan mezun olmuştur. Ardından, 1962 yılında, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki eğitimini tamamladı. Sezer, askerliğini, Kara Harp Okulunda yedek subay olarak yaptı.

Sezer, Dicle ve Yerköy Hakimlikleri görevleri ile birlikte, Yargıtay Tetkik Hakimliği görevini de yaptı. 1977 ve 1978 yıllarında, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Medeni hukuk alanında yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

Sezer, 7 Mart 1983 tarihinde, Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. 27 Eylül 1988 tarihinde, dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evrenin kararıyla, o güne kadar atanmış en genç üye sıfatıyla, Anayasa Mahkemesi asil üyeliğine atandı. 6 Ocak 1998 tarihinde ise, Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi.

25 Nisan 2000 tarihinde Sezer, dönemin koalisyon hükümeti ve muhalefet liderleri tarafından, 131 milletvekili ile birlikte, cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. Sezer, yapılan oylamaların ardından, son tura katılan 533 milletvekilinin 330 adet oyunu alarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı seçildi. Buna bağlı olarak, 16 Mayıs 2000 tarihinde, Süleyman Demirel'den görevi devraldı.

KARA ÇARŞAMBA

Sezer, 19 Şubat 2001 tarihinde gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, dönemin başbakanı olan Bülent Ecevit'e anayasa kitapçığını fırlatması sonucunda ise, 2001 Türkiye ekonomik krizi baş gösterdi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kimdir?

VETO HAKKINI EN ÇOK KULLANAN CUMHURBAŞKANI

Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanlığı makamının veto hakkını sıklıkla kullanarak, bu alanda en çok veto eden cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan Sezer, görevde kaldığı süre boyunca, toplam 67 yasa, 22 Bakanlar Kurulu Kararı ve 729 müşterek kararnameyi veto ederek parlamentoya geri gönderdi.

Ahmet Necdet Sezer, 16 Mayıs 2007 tarihinde resmi olarak görev süresini tamamlamasına rağmen, meclisin toplantı yeter sayılarını tutturamadığı için seçemediği yeni cumhurbaşkanı nedeniyle, görevini uzatmalı olarak tamamlamıştır. 27 Ağustos 2007 tarihinde ise, cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül'e görevini teslim etmiştir.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kimdir?

TARTIŞMALI AF KANUNLARI

Sezer, Cumhurbaşkanlığı dönemi boyunca, toplam olarak 190 mahkumu affetmiştir. Bu mahkumlar, genellikle siyasi ya da örgüt bağlantılı mahkumlardır. Gerçekleştirilen açlık grevlerine bağlı olarak yaşanan hafıza kaybı sendromları ve benzer rahatsızlıklar nedeniyle, bu olumsuzluklar dayanak alınarak bahsedilen mahkumlar affedilmiştir. Bunlara ek olarak, Ahmet Necdet Sezer, 20 adi suçlu mahkumu da affetmiştir.

TAKDİR EDİLEN DAVRANIŞLARI

Ahmet Necdet Sezer, taraflı tarafsız tüm vatandaşlarca, yaptığı bir takım çalışmalarla gurur duyulmuş ve tarihe damga vurmuş bir cumhurbaşkanlığı devri geçirmiştir. Çankaya Köşkündeki çalışan sayısını azaltarak, köşkün giderlerini oldukça azaltmış, kuyruklarda vatandaşın arkasında sırasını beklemiş, tek başına markete gidip alışveriş yapmış, makamına gönderilen hediyelerin tamamını görev sonunda köşkte bırakarak zimmetine geçirmemiş, bu anlamda dürüstlüğünü ve vicdanlılığını kanıtlamış bir siyasi lider olmuştur. Görevde olduğu süre boyunca röportaj vermemiş, torunları ile görüntülenmemiş, özel hayatını basına malzeme yapmamış bir yapıda olabilmeyi başarmıştır. Halen de, yapılan seçimlerde, sıradan vatandaşlar ile sandık kuyruğuna girip sırasını beklemesi, haberlere konu olmaktadır.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Ahmet Necdet Sezer Hukuk Magazin Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

The Game Awards 2023 kazananları kim oldu? Yılın en iyi oyunu belli oldu mu? ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar! YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000

Yorumlar (7)

yunus:

helal olsun sana

Yanıtla00
Lütfi demir:

7 sene haybeden mayış alan adam

Yanıtla00
Erkin:

Dort dortluk gercek bir devlet adamiydi. Durusttu, kimseyi kutuplastirmadi, Ataturkcuydu. Zamanin veto ettigi kisilerin hepsi suanda teror sucundan hapiste!!!Ama maalesef ulkemizde durust siyasetciler sevilmiyor!!!!

Yanıtla10
010101:

memleti batıran bu zat değilmi?

Yanıtla02
ÖZTÜRK:

ALLAH BELASINI VERSİN KENDİ YANINDAN

Yanıtla21
CR7 NUMBER ONE:

sözde Hukukçu Tarafsız olan ama görev yaptığı yedi yıl boyunca ülkemize tek çeyrek faydası olmamış üstüne üstlük o zamanın iktidarı Rahmetli eski Başbakanlar, dan Ecevit ile 1 birlerine Anayasayı fırlatarak hakaret ederek ülkemizi Tarihin En Büyük Ekonomik krizine sokmuşlar yüzlerce fabrika binlerce iş yeri kapanmış Milyonlarca insanımız işin, den ekmeğin, den olmuş sayısı belirsiz intihar olayları yaşanmış ülkemizin YÜZ MİLYARLARCA DOLARI çalınmış Bankalar talan yağma edilmiş yük Halkımıza kaldıı

Yanıtla23
ÖZ ÇUMRALI:

vay be bazıları için kahraman bazıları için beceriksiz biri olarak anılıyor herkesin kendi doğrulaarı var o yüzden kimse dört dörtlük değildir

Yanıtla11
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title