Gümüşhane Üniversitesi'nde Öğrenci Sayısı Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 33 Arttı

Gümüşhane Üniversitesi'nde Öğrenci Sayısı Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 33 Arttı

Gümüşhane Üniversitesi'ne Ek Kontenjan ile 172 Öğrenci Daha Kayıt Yaptırdı. Üniversitede Öğrenci Sayısı Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 33 Artarken, Toplam Öğrenci Sayısı 4 Bin 311 Oldu.

Gümüşhane Üniversitesi'nde Öğrenci Sayısı Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 33 Arttı

Gümüşhane Üniversitesi'ne ek kontenjan ile 172 öğrenci daha kayıt yaptırdı. Üniversitede öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 33 artarken, toplam öğrenci sayısı 4 bin 311 oldu.

Türkiye'nin en genç üniversitelerden biri olan Gümüşhane Üniversitesi'ne ek kontenjan yerleştirmeleriyle 172 öğrenci daha kayıt yaptırdı. Ek yerleştirmelerle birlikte üniversitenin toplam öğrenci sayısı 4 bin 311'e ulaştı. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, şehirde dolaşan '500 öğrencinin kaydını dondurarak Gümüşhane'den ayrıldığı' şeklindeki söylentilerin asılsız olduğunu ve üniversite olarak bir önceki yıla göre görenci sayılarının yaklaşık yüzde 33 arttığını söyledi.

Rektör Günaydın, 2009-2010 eğitim-öğretim yılı itibariyle kayıt dondurma başvurusunda bulunan öğrencilerin 40 olduğunu ve değerlendirme aşamasında olan bu başvuruların ilgili fakülte veya yüksekokullarda oluşturulacak kurul kararlarıyla kesinlik kazanacağını ifade etti.

Kayıt dondurma başvurusunda bulunan öğrencilerin gerekçelerine de değinen Rektör Günaydın, ailevi nedenlerden dolayı 1, askerlik nedeniyle 3, barınma sorunu nedeniyle 5, barınma ve maddi nedenlerle 2, maddi imkansızlık nedeniyle 25, polis sınavına hazırlık nedeniyle 1 ve sağlık durumundan dolayı 3 öğrencinin kayıt dondurma başvurusunda bulunduğunu dile getirdi. Rektör Günaydın şöyle konuştu: "2008 yılında kurulan Gümüşhane Üniversitesi'nin 2008-2009 eğitim-öğretim yılında toplam 3 bin 242 öğrencisi bulunmaktaydı. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında ek yerleştirmelerle birlikte bu sayı 4 bin 311'e ulaştı. Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler ve İletişim Fakülteleri ile Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu, Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu ve Şiran Meslek Yüksekokulu'nu bünyesinde barındıran Gümüşhane Üniversitesi, öğrencilerine her bakımdan kaliteli imkanlar sunma gayretindedir." dedi. (CİHAN)