Gümüşhane: Şiran Ve Kelkit'te Yayla Şenlikleri
Haberler » Yerel » Haber

Gümüşhane: Şiran Ve Kelkit'te Yayla Şenlikleri

Gümüşhane'nin Şiran ve Kelkit İlçeleri'nde düzenlenen yayla şenlikleri, büyük bir coşku içerisinde geçti.

Gümüşhane: Şiran Ve Kelkit'te Yayla Şenlikleri

Gümüşhane'nin Şiran ve Kelkit İlçeleri'nde düzenlenen yayla şenlikleri, büyük bir coşku içerisinde geçti.

Her iki şenliğe de katılan AK Parti Gümüşhane Milletvekili Temel Yılmaz, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Şiran İlçesi'ne bağlı Yeşilbük Beldesi Yayla Şenliği'ne Milletvekili Temel Yılmaz'ın yanısıra, Şiran Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Özel İdare Genel Sekreteri Hasan Pir, AK Parti İl Başkanı Yusuf Özgün, Kelkit Belediye Başkanı Muammer Duran ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra açılış konuşmasını yapan Yeşilbük Belediye Başkanı Efendi Şahin, şenliklerin toplumsal yaşamda özel bir anlamı olduğunu belirterek, "El ele, gönül gönüle birlik ve beraberliğimizi sağlayacağız" dedi.

Milletvekili Temel Yılmaz, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini ifade ederek, "Bugünler birlik ve beraberliğin, güzelliğin, dostluğun ve kardeşliğin pekiştiği günlerdir. Bayrağımız semalarda dalgalanacak, ezanlarımız susmayacak. Atalarımızın kanıyla sulanmış bu topraklardan hiç kimse bir çakıl taşı bile koparamayacaktır" diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı Gülsen Bütün'ün söylediği türküler şenliğe büyük bir coşku kattı. Şenlik alanında yer bulamayan çocuklar, çam ağaçlarına çıkarak şenlikleri izledi.

Kelkit İlçesi'ne bağlı Çimenli köyünde düzenlenen yayla şenliğinde, ayı kılığına giren vatandaşı oynatan imamı temsili olarak yaralayan yayla ağası, şenliğe 10 koyun bağışlaması üzerine affedildi. Şenlikte ayrıca erkeklerin kadın elbisesi giyerek yöresel oyunlar sergilemeleri büyük beğeni topladı.

Yapılan gösterilerden sonra davul-zurna eşliğinde vatandaşlar tarafından yöresel oyunlar oynandı. Şenliğe katılan Gümüşhane AK Parti Milletvekili Temel Yılmaz ve diğer davetliler davul zurna eşliğinde halay çekti.