Gümüşhane: Örümcek Ormanlarında İncelemelerde Bulunan Gümüşhane Valisi Salihoğlu Yoğun Kar Yağışı ile Karşılaştı

Gümüşhane: Örümcek Ormanlarında İncelemelerde Bulunan Gümüşhane Valisi Salihoğlu Yoğun Kar Yağışı ile Karşılaştı

Gümüşhane: Örümcek Ormanlarında İncelemelerde Bulunan Gümüşhane Valisi Salihoğlu Yoğun Kar Yağışı ile Karşılaştı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Kürtün İlçesi Örümcek Ormanı'ndaki Ladin ve Köknar Anıt Ağaçlarını Görmeye Gidince Yoğun Kar Yağışıyla Karşılaştı.

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Kürtün İlçesi Örümcek Ormanı'ndaki ladin ve köknar anıt ağaçlarını görmeye gidince yoğun kar yağışıyla karşılaştı.

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Örümcek Ormanı'na giden yol greyderle kardan temizlenmesine rağmen araçların olduğu yere çıkmaması sonucu Anıt ağaçlara kadar yürüdü. Salihoğlu ile beraber Kürtün Kaymakamı Osman Bilgin, Torul Kaymakamı Çetin Oktay Kaldırım, Torul Orman İşletme Müdürü Ali Şahin, Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Çevre ve Orman Müdürü Hayrettin Yıldırım da bir saat yürüdü. Vali Salihoğlu yaşları 400-500 yıl arasında değişen ladin ve köknar ağaçlarına hayran kaldı.

Anıt ağaçlar hakkında Vali Salihoğlu'na bilgi veren Torul Orman İşletme Müdürü Ali Şahin, Örümcek Ormanları'nda 49.1 metre boyunda 4.65 metre çevre genişliğinde, 61.5 metre boyunda 4.85 çevre genişliğinde, 53.4 metre boyunda 3.83 metre çevre genişliğinde ve 52.5 metre boyunda 3.81 çevre genişliğinde 4 adet ladin bulunduğunu bildirdi.

Ali Şahin, 54.5 metre boyunda 3.70 metre çevre genişliğinde, 54 metre boyunda 6.05 metre çevre genişliğinde, 57.6 metre boyunda 5.52 metre çevre genişliğinde ve 58.5 metre boyunda 5.65 çevre genişliğinde de 4 adet köknar ağacı bulunduğunu söyledi.

Köknar ağaçlarının Avrupa ile Kafkasların en uzun köknarları, ladinlerin ise Türkiye'nin en uzun ladin ağaçları olduğunu belirten İşletme Müdürü Ali Şahin, bu ağaçların yaşının 400-500 yıl arasında değiştiğini söyledi. Şahin, bu tarihi ağaçlar için en büyük zararlının böcekler olduğunu anlattı.

DOĞA HARİKASI AĞAÇLARI KORUMALIYIZ

Yoğun kar yağışı altında 30 santimetreyi bulan kar kalınlığına rağmen orman içerisinde bulunan anıt ağaçları gezerek inceleyen Gümüşhane Valisi Salihoğlu, Anıt ağaçların bulunduğu 263 hektarlık alanın adeta bir doğa harikası olduğunu belirterek "Allah'ın bize bahşettiği bu güzellikleri korumamız lazım. Ama, yaz, kış insanlarımızın da burayı görmesi lazım. Amacımız bu güzellikleri insanlarımızın ziyaretine açmaktır. Bunun için çalışmaları başlatacağız" dedi.

Gümüşhane'de kayda değer görülmesi gereken yerlerin çok olduğunu anlatan Vali Salihoğlu, şöyle konuştu: "Örümcek Ormanı bunlardan biri. Ama öncelikle yaşlı ağaçları korumak gerekiyor. Çıra yapmak için bu güzel ağaçları yaralamak asla affedilemez. Çok yazık oluyor. Bu güzellikleri yok etmek yerine korumak gerektiğini mutlaka herkese anlatmamız gerekiyor. Hem doğal zenginlikleri hem tarihi zenginliklerimizi tanıtmamız gerekiyor. Tanıtırken de hırpalamayalım."

Yakılan ateş ve kurulan brandanın altında yemek yiyerek yaklaşık iki saat dinlenen Vali Salihoğlu, basın mensuplarının "Mahsur mu kaldık?" sorusuna gülerek şöyle karşılık verdi: "Gönüllü mahsur kaldık. Hem ormanın hem karların güzelliğini yürüyerek görmek daha güzel. Araçlarımız da kar yağışı nedeniyle çıkamadı. Araçlara kadar yürüyeceğiz. Bir bakıma da mahsur kaldık. Gönüllü mahsur."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title