Gümüşhane: Kelkit'te Diploma Sevinci

Gümüşhane: Kelkit'te Diploma Sevinci

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'ndeki Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu'nun (MYO) ilk mezunları, diplomalarını törenle aldı.

Gümüşhane: Kelkit'te Diploma Sevinci

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'ndeki Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu'nun (MYO) ilk mezunları, diplomalarını törenle aldı.

Törene Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz, Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Bayburt Valisi Musa Küçükkurt, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Temel Yılmaz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan bir konuşma yaptı. Doğan, "Okulumuz Kelkit'e nasıl bir taze kanın geldiğinin göstergesidir. Bu okul kurulduğu yılda öğrenci bulmakta zorluk çekmiştir. Şimdi bekleme listesi bile var. Kelkit ilçemizde çok kişi bu okulla bütünleşiyor, bilgisayar, İngilizce öğreniyor ve sertifika alıyor. Burada bulunma sebebim sizlere yapılanları saymak değil, kendi bildiğimce hayatı anlatmaktır. 'Bütün geleceğiniz önünüzde' demeyeceğim, onu yeterince sık söyleyenler olmuştur. Sizlere 'çalışan başarır' da demeyeceğim, çünkü işine artı bir katkı yapmayan, heyecan duymayan, yenilik getirmeyen kişi sadece çalışmakla başaramaz" dedi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz tarafından Aydın Doğan'a hizmetlerinden dolayı plaket verildi. Rektör Sütbeyaz, "Ülkelerin bir yere gelmesinde olmazsa olmazları olan eğitimin düzeyini yükseltmek ve eğitimli yurttaşlar yetiştirmek yolunda tek başına başarıya ulaşamıyoruz. Çok ağır bir yük. Ülkemizi, Ulu Önder'in ilkelerine ve ülkesine sahip çıkacak gençlere emanet ediyoruz. Mezun ettiğimiz bu yavrularımızı sizinle birlikte ülkeye emanet ediyoruz" diye konuştu. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme yaptığı konuşmada, "Meslek yüksekokullarımız istenilen düzeye gelmemişse, burada siyasilere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Avrupa ülkelerinde yaşayan her 100 kişiden 75'i yüksek lisans sahibidir. Ülkemizde ise son verilere göre çalışan her 100 kişinin 6'sı okuryazar değildir. Yalnız yüzde 18'i yüksekokul mezunudur" şeklinde konuştu. Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz ise, Gümüşhane'nin maden rezervi bakımından zengin olduğunu belirterek, ilde maden mühendisliği bulunmayışının bir eksiklik olduğunu belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra okul birincisi Muhasebe Bölümü mezunu Tuğba Taştan'a mezuniyet belgesi ve hediyesi Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan tarafından verildi. Törende daha sonra bilgisayar, bilgisayar programcılığı, organik tarım ve muhasebe bölümünden mezun olan 65 öğrenciye mezuniyet belgeleri diğer davetliler tarafından verildi. Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, öğrencilerin kep atma törenine katılarak, 10. Yıl Marşı'nı söyledi. Tören, mezuniyet pastasının kesilmesi ve halk oyunları gösterileriyle sona erdi.