Hemşire Adayları Almanya Yolcusu

Hemşire Adayları Almanya Yolcusu

24.10.2013 17:19 | Son Güncelleme: 24.10.2013 17:19
Hemşire Adayları Almanya Yolcusu

Gümüşhane Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Trabzon Çarşıbaşı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Alanı son sınıf öğrencileri "Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı" stajı için Almanya'ya gidiyor.

Hayatboyu Öğrenme (LLP) Leonardo da Vinci Programı Hareketlilik Programı kapsamında Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı Projesi ile 21 kişilik öğrenci grubu, 3 öğretmen ve 1 yönetici ile 03-30 Kasım 2013 tarihleri arasında Almanya'da 4 hafta sürecek teorik ve uygulamalı eğitimlere katılacaklar.

İki okulun projeye katılacak öğrencileri, öğretmenleri Çarşıbaşı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Salih Koşgin ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Adem Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş'ı makamında ziyaret etti.

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş "Kanuni Sultan Süleyman'ın "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyerek önemini vurguladığı çok hayırlı bir mesleği seçtiğiniz için hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Sağlığı idame ettiren çok hayırlı bir mesleğin gönüllülerisiniz. Bu bölümle hem hayatınızı idame ettirecek bir mesleğe sahip olacak ve hem de insanların hayır dualarını alacaksınız. İnsani özelliklere sahip olmanız sizleri başarıya ulaştıracaktır. Önce insan ve sağlık parolanız olsun. Sizlere zihin açıklığı diliyor ve hayırlı muvaffakiyetler temenni ediyorum" dedi.

Daha sonra Proje ekibi, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş'la birlikte Vali Dr. Yusuf Mayda'yı makamında ziyaret ettiler.

Vali Dr. Yusuf Mayda, Öğrencilerimiz alanlarıyla ilgili olarak ülkemizde aldıkları eğitim ile ziyaret edilecek ülkede yapılan çalışmaları ve çalışma biçimlerini kıyaslama imkânına sahip olacaklar, uluslararası bir deneyim kazanan öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası boyutta istihdam edilme imkânı artmış olacak ve iş piyasasına daha kolay bütünleşmiş olacaklar. Eğitimlerinde çocuklarımıza başarılar diliyorum" dedi.

Katılımcılara aynı gün Gümüşhane Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde "Ülkemizde Evde Hasta Bakımı Hizmetleri" hakkında Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Şube Müdürü Tülay Alkan tarafından seminer verildi.

Alkan "Öğrencilerimize verilen seminerle proje sonrasında ülkemiz ile Almanya'daki "Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı Hizmetleri"nin karşılaştırma yapma olanağı sağlanmış olacaktır. Proje sonrasında bu karşılaştırmaları bizimle paylaşmalarını umut ediyoruz" dedi.

Proje ile ilgili Gümüşhane Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Adem ARSLAN "Dünya Sağlık Örgütü gelecek 10 yılda çok az ülkenin büyük bir yaşlı nüfusa özel bakım sağlayabilecek konumda olacağını bildirmektedir. Bu projeyle gelecekte hazırlıklarını tamamlamış ülkeler arasında yer almak için gerekli eğitim alt yapısı sağlanmış olacaktır. Öğrencilerimize, ülkemizdeki yaşlılarımıza AB standartlarına uygun hizmet etme bilincini oluşturmayı sağlayacağız. Öğrencilerimiz 1 aylık eğitim süresince "Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı" konusunda AB standartlarına uygun hasta veya yaşlının bakım planı, manevi yönden tedavisi, oda temizliği ve dezenfeksiyonu, hasta ve ya yaşlının temizliği, vücut bakımı, yemek ve ilaç tedavileri gibi yöntem ve teknikleri öğrenerek bilgi ve beceri geliştirmeleri sağlanacaktır. Proje sonucunda; öğrencilerimize sertifika verilecektir. Projenin hazırlık sürecinde projeyi hazırlayan mesai arkadaşlarıma ve öğretmenlerime; ülkemizi ve ilimizi tanıtmak için materyal desteği veren Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, bizlerden desteğini esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürüm Sayın Hızır Aktaş ve Valimiz Sayın Dr. Yusuf Mayda'ya teşekkür ederim" dedi.

Proje ortağı olan Trabzon Çarşıbaşı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Salih Koşgin'de "Bizleri ağırlayan ve proje ortağı yapan Gümüşhane Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yönetimine, Gümüşhane İlinin değerli yöneticilerine teşekkür ederim. Bu projeye okulumuzdan 7 öğrencimiz katılacaktır. Bu onlar için büyük bir kazanımdır. Ayrıca iki okulun proje sonrasında ilişkileri devam edeceğine inanıyorum." dedi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hemşire Adayları Almanya Yolcusu - Gümüşhane
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 18:10:34. #1.15#
title