Gümüşhane'de Halk Oyunları Grup Yarışmaları

Gümüşhane'de Halk Oyunları Grup Yarışmaları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2008 Yılı İlk ve Orta Öğretim Kurumları ile Yaygın Eğitim Kurumları Geleneksel Dal Yarışmaları, Bugün Gümüşhane'de Yapıldı.

Gümüşhane'de Halk Oyunları Grup Yarışmaları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2008 yılı ilk ve orta öğretim kurumları ile yaygın eğitim kurumları geleneksel dal yarışmaları, bugün Gümüşhane'de yapıldı.

Yarışmalar öncesi bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Tuncay, örgün ve yaygın eğitim kurumlarının asıl görevlerinden birisinin de ata yadigarı olan halk oyunları kültürünü gelecek nesillere taşımak olduğunu vurgulayarak, "Bugün bu görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Halk oyunlarına sadece boş zamanları değerlendirme uğraşı olarak bakmak, bu geleneğimize yeteri kadar ilgi duyulmadığını göstermektedir. Türk Halk Oyunları, Türk soyunun en eski izlerini üzerinde yaşatan tarihi birer belge olduğu kadar gelecekte de Türk milli sanatının yaşaması için kaynağını oluşturacaktır" dedi.

Bugün yapılan geleneksel dal grup yarışmalarına Erzurum, Rize, Kars, Ardahan, Artvin ve Trabzon illerinden 26 ekip katıldı. Yarışmalar sonunda Küçükler kategorisinde Erzurum Kocatepe İlköğretim Okulu, Yıldızlar kategorisinde Trabzon Tonya 17 Şubat İlköğretim Okulu, Gençler (Liseler) kategorisinde Erzurum Dedeman Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Yaygın Eğitim Kurumları kategorisinde ise Trabzon Akçaabat Halk Eğitim Merkezi birinci oldu. Birinci olan ekiplere ödülleri Vali Vekili Mehmet Demiral, Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Çildoğan ve Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Tuncay tarafından verildi.

Yarışmaların ikinci gününde 14 ekibin katılacağı stilize grup müsabakaları yapılacak.

(RE-İRT-OK-Y)

Kaynak: İHA