Gümüşhane'de Dağda Mahsur Kalan Köylüler Kurtarıldı

Gümüşhane'de Dağda Mahsur Kalan Köylüler Kurtarıldı

Gümüşhane'nin Sarıçiçek Köyü'nde, içme suyu hattındaki sorunu onarmak için köyden ayrılanlar, tipi ve kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı.

Gümüşhane'de Dağda Mahsur Kalan Köylüler Kurtarıldı

Gümüşhane'nin Sarıçiçek Köyü'nde, içme suyu hattındaki sorunu onarmak için köyden ayrılanlar, tipi ve kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı. Köylüler, ekiplerin 3 saatlik çalışması ile donmaktan son anda kurtarıldı.

Sarıçiçek Köyü'nde, çoğunluğu gençlerden oluşan 13 kişi, köyün içme suyunun akmaması nedeniyle sabah erken saatlerde deponun bulunduğu bölgeye hareket etti. Köylülerin bir bölümü erken saatte köye geri dönerken, biraz daha çalışmak için dağda kalan 7 kişi tipi ve fırtınanın ardından başlayan kar yağışı ile dağda mahsur kaldı. Bu kişilerin mahsur kaldıklarını cep telefonları ile bildirmeleri sonrasında, saat 15.20 sıralarında, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri harekete geçti. Yaklaşık 3 saat süren çalışmanın ardından ulaşılan köylüler, battaniyelere sarılarak kurtarıldı. Donmaktan son anda kurtarılanlardan Turgay Gündüz ve Arif Şenel, Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Mahsur köylülerden Fehmi Şenel, ölümün soğuk yüzünü gördüklerini belirterek, ısınmak için sığındıkları yerde yakacak bir şey bulamadıkları için montlarını yaktıklarını söyledi. Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Şube Müdürü ve kurtarma ekibinin lideri Akın Karagöz, haber merkezine gelen ihbarın ardından bölgeye hareket ettiklerini, 10 kişilik ekiple kurtarma çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yaklaşık 4,5 kilometrelik alanı 3 saatlik bir zaman diliminde aşarak vatandaşları sağ salim köye getirdiklerini kaydeden Karagöz, bölgede kar kalınlığının yer yer 1 metreye ulaştığını, bölgede tipi olduğunu, fakat sonra havanın düzeldiğini söyledi. - Gümüşhane / Merkez