Gümüşhane'de Avukatlar Cmk Görevinden İstifa Etti

Gümüşhane'de Avukatlar Cmk Görevinden İstifa Etti

Gümüşhane-bayburt Bölgesi Baro Başkanı Ali Haydar Dereli, Ceza Muhakemeleri Kanunu (Cmk) Görevlendirme Uygulamasının Yasal ve Hukuki Dayanağının Bulunmadığını Öne Sürdü.

Gümüşhane'de Avukatlar Cmk Görevinden İstifa Etti

Gümüşhane-Bayburt Bölgesi Baro Başkanı Ali Haydar Dereli, Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) görevlendirme uygulamasının yasal ve hukuki dayanağının bulunmadığını öne sürerek, yeni görevlendirmelerin durdurulması için baroya kayıtlı tüm avukatların CMK görevinden istifa ettiklerini açıkladı.

Gümüşhane-Bayburt Bölgesi Baro Başkanı Dereli, yeni yönetmeliğin 5271 Sayılı CMK'nın 156. maddesine aykırı olduğunu, düzenlemenin yasal bir imkan ortaya koymadığını söyledi.

Baro yönetim kurulunun aldığı kararı basına açıklayan Dereli "Kurulumuz, CMK görevlendirmesi yapmama kararı almıştır. Kanunun ve yönetmeliğin iptali için davalar açılmıştır. Davalar sonuçlanıncaya, avukatların hakları ödeninceye kadar görevlendirme yapılmayacaktır. Bu arada, oluşacak sıkıntılardan, vatandaşın mağdur olmasından kanunu ve yönetmeliği çıkaranlar sorunlu olacaktır. Unutulmasın ki, bir gün herkesin savunmaya ihtiyacı olacaktır. Kendisi de bir avukat olan Adalet Bakanı'nın ve zamanında yargılanırken savunma desteği alan sayın Başbakan'ın, bu hukuksuzluğu giderme konusundaki tutumlarını bekleyip göreceğiz" dedi.

(İÖ-İRT-Y-GS-ÖK-Y)

Kaynak: İHA