Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Nisan, Mayıs Aylarında Bu Ambargo Yumuşar"
Haberler » Güncel » Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Nisan, Mayıs Aylarında Bu Ambargo Yumuşar" - Haber

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Nisan, Mayıs Aylarında Bu Ambargo Yumuşar"

Görüntü Dökümü : Bakan Tüfenkci'nin Mersin'de katıldığı bir programdan detaylar Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin konuşması Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: MUSTAFA GÜNGÖR - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rus hükümetinin, bazı Türk şirketlerinin yaptırım kararlarından muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınlamasına ilişkin, "Bütün açıklamalarımızda 'Bu sürdürülebilir bir ambargo değildir, nisan, mayıs aylarında bu ambargo yumuşar' diye ifade etmiştik. Bugün gelinen nokta itibariyle aklı selimin galip gelmesi lazım. Bunlar yumuşama işaretleridir" dedi.

Görüntü Dökümü :

Bakan Tüfenkci'nin 'de katıldığı bir programdan detaylar

Gümrük ve Ticaret Bakanı 'nin konuşması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

MUSTAFA GÜNGÖR - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rus hükümetinin, bazı Türk şirketlerinin yaptırım kararlarından muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınlamasına ilişkin, "Bütün açıklamalarımızda 'Bu sürdürülebilir bir ambargo değildir, nisan, mayıs aylarında bu ambargo yumuşar' diye ifade etmiştik. Bugün gelinen nokta itibariyle aklı selimin galip gelmesi lazım. Bunlar yumuşama işaretleridir" dedi.

Tüfenkci, bir programı için geldiği Mersin'de, Rus hükümetinin, bazı Türk şirketlerinin yaptırım kararlarından muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınlamasını AA muhabirine değerlendirdi.

ile kriz çıktığı günden itibaren krizi tırmandıran taraf olmadıklarına dikkati çeken Tüfenkci, "Bugüne kadar bütün sorunların, özellikle krizin diyalogla çözülmesi noktasında çalışmalar yapılması gerektiğini, Rusya'ya bu anlamıyla gerek Dışişleri Bakanlığımız, gerek Başbakanlığımız, gerek Cumhurbaşkanlığımız, gerekse bizler bu anlamıyla çağrılarda bulunduk" dedi.

-"Bu sürdürülebilir bir ambargo değildir"

Ambargoların iki ülkenin de menfaatine olmadığını ifade eden Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Özellikle de burada Rusya ambargosuyla sadece zarar görmez, Rus ekonomisi daha fazla zarar görür diye ifade ettik. Bütün açıklamalarımızda 'Bu sürdürülebilir bir ambargo değildir, nisan, mayıs aylarında bu ambargo yumuşar' diye ifade etmiştik. Bugün gelinen nokta itibariyle aklı selimin galip gelmesi lazım. Bunlar yumuşama işaretleridir. Özellikle Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik durum ve halkın satın alma gücü de dikkate alındığında bu tür yumuşamaların daha fazla geleceğine inanıyorum. Elbetteki biz kaliteli üretim yaptığımız sürece, dünyayla rekabet edebilir üretim yaptığımız sürece, fiyat avantajımızı ve kalite avantajımızı Türkiye'nin coğrafi şartlarını ve jeopolitik durumunu da dikkate aldığımızda biz Rusya'nın en önemli ticari partnerlerinden birisiyiz. Türkiye'de üretilen özellikle sebze meyvenin Rusya'ya intikali halinde Rus halkının daha ucuz bunları yiyebildiğini de biliyoruz. Biz Rusya'nın özellikle kalkınması ve gelişmesi noktasında ve Rusya'daki hizmet sektöründe Türk vatandaşlarının kaliteli hizmetinden faydalanmasını istiyoruz. Onlar da bu tür çalışmalarla ambargoyu yumuşatma noktasında daha hızlı adım atarlar diye düşünüyorum."

Tüfenkci, sadece yaş sebze meyvede değil özellikle makine aksamlarında da yumuşama olacağına inandığını, üretilen malın ilgili pazarlara daha hızlı bir şekilde ulaştırılması için gümrüklerin de hızlanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Nisan, Mayıs Aylarında Bu Ambargo Yumuşar"

Manşet

Haberler