Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Açıklaması

17.03.2017 18:59 | Son Güncelleme: 17.03.2017 18:59
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "16 Nisan'da bu millet ne diyecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "16 Nisan'da bu millet ne diyecek? Evet diyecek. 15 Temmuz'da milli iradeye karşı kalkışanlara 'dur' dedi. Onlara gereken hadlerini bildirdi. 16 Nisan'da milli iradeye milletin hakim olması için 'evet' diyecek." dedi.

Tüfenkci, partisinin il danışma meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın duruşunun net, kararının ise "Evet" olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş'ın, Türkiye'nin dilini, Recep Tayyip Erdoğan'ın dilini bildiğini ifade eden Tüfenkci, bugün Kahramanmaraş'ı gezdiğini, esnaf, iş adamı, ev hanımı herkesin "evet" dediğini, büyük Türkiye ideali için "evet" dediğini, güçlü bir meclis için güçlü bir Türkiye için "evet" dediğini belirtti.

"Güçlü Türkiye'den korkanlara inat biz 'evet' diyoruz" diyen Tüfenkci, Türkiye'nin güçlenmesinden korkanların Avrupa'da da "Hayır" dediğini ama güçlü Türkiye'den yana olanların her yerde "Evet" dediğini vurguladı.

Laf üstüne laf değil, iş üstüne iş koyarak gittiklerini dile getiren Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Mahalle mahalle, ev ev, il il bütün Türkiye'yi geziyoruz. Gittiğimiz her yerde halkla birlikte oluyoruz, halka hesap veriyoruz. Onun için de hiç kimseye hesap vermiyoruz. Ne Avrupa'ya hesap veriyoruz, ne doğuya, ne batıya hesap veriyoruz. Sadece sizlere hesap veriyoruz. Bazıları iyice raydan çıktı. CHP'liler işlerini güçlerini bıraktılar dini de siyasete alet etmeye başladılar. Dün Deniz Baykal, 'Bunlar peygamberi de tanımıyorlar. İnsanı da tanımıyorlar' diyor. 16 Nisan'da bunlara neyin ne olduğunu öğreteceğiz."

Bakan Tüfenkci, Avrupa'da Türkiye'nin bakanlarına karşı yapılan muamelelere ve Türkiye'nin geleceğine karşı bir durum sergilenmesi gerektiğini vurgulayarak, bakanlar kurulu kararı ile hükümet ve devlet olarak duruşu ortaya net bir şekilde koymak gerektiğini ifade etti.

Avrupa'da yapılanların siyasi ve hukuki bir bedelinin olacağını dile getiren Tüfenkci, en büyük bedelin, onlar istememesine rağmen 16 Nisan'da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek sandıkları "Evet" ile doldurarak olacağını vurguladı.

Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bir daha enflasyonlar olmasını istemiyorsak, bir daha devalüasyonlar olmasını istemiyorsak, bir daha koalisyonların olmasını istemiyorsak, bir daha provokasyonların olmasını istemiyorsak 16 Nisan'da tabii ki evet diyeceğiz. Biz bu ülkenin sistem arızaları ile enerjisini kaybetmesini istemiyoruz. Biz sistem arızaları nedeniyle bürokratik engellemeler nedeniyle milletimizin sermayesinin birilerine peşkeş çekilmesini artık istemiyoruz. Biz istiyoruz ki işimizi büyütelim, biz istiyoruz ki aşımızı büyütelim, biz istiyoruz ki gençlerimize daha fazla iş bulalım, AŞ bulalım. Niçin bizim milli gelirlerimiz 25 bin dolarlara ulaşmasın. Niçin ihracatımız 500 milyar dolarları geçmesin. Niçin enflasyon yüzde 5'lerin altına düşmesin, niçin faizler yüzde 5'lerin altına düşmesin."

AK Parti iktidarı olarak 14 yılda büyük işler başardıklarını anımsatan Tüfenkci, artık yeni bir sisteme geçmek istediklerini, Türkiye'yi bazı alanlarda 3 kat, 4 kat, 5 kat büyüttüklerini, sadece büyümekle yetinmeyerek bu arada coğrafyaya saldıran her türlü terör örgütü ile mücadele ederek bugünlere geldiklerini ifade etti.

"Terör örgütlerini dağlarına hapsettik. Onların inlerine gireceğiz." diyen Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Bunları inlerinde telef etmezsek bu millete olan borcumuzu ödeyemeyiz. Sonuna kadar bunlarla olan mücadelemizi devam ettireceğiz. Doğudaki vatandaşlarımıza yapmış oldukları zulümleri, Güneydoğu'da halkımıza yapmış oldukları engelleri, yapılan hizmetlerin engellenmesinin hesabını soracağız. Çukur siyasetinin hesabını nasıl sormuşsak, doğudaki vatandaşımız nasıl onlardan hesabını soruyorsa, biz de hükümet olarak bu terör örgütünün DEAŞ'ın da PKK'lısının da FETÖ'sünün de DHKPC'sinin de hepsinden de sizlerin desteği ile hesabını soracağız. Bunların bu millete yapmış olduklarının hesabını ödeteceğiz."

Bakan Tüfenkci, 15 Temmuzları unutmadıklarını, milletin darbe girişimine "Hayır" dediğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"16 Nisan'da bu millet ne diyecek? Evet diyecek. 15 Temmuz'da milli iradeye karşı kalkışanlara 'dur' dedi. Onlara gereken hadlerini bildirdi. 16 Nisan'da milli iradeye milletin hakim olması için 'evet' diyecek. Bunun için de Allah'ın izniyle bu teşkilatlar, gece-gündüz demeden kapı kapı dolaşıyor, dolaşmaya da devam edecek. Anlatıyor, anlatmaya da devam edecek. Önümüzde çok az bir zaman kaldı. İstiklal mücadelemiz ne kadar önemli ve kıymetli ise istikbal mücadelemizde o kadar kıymetlidir. Kahramanmaraş dün bir şehit daha verdi bu terör örgütlerine karşı. Allah bütün şehitlerimize rahmet etsin. Gazilerimize sağlık versin. Yaralılarımıza acil şifalar versin. Biz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra bunlarla çok daha kararlı bir şekilde çok daha etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Bir daha da bu topraklarda terör örgütleri adım atmaya cesaret dahi edemeyecektir. Bizler hem darbe anayasasını bir kenara gömeceğiz, aynı zamanda biz Türkiye'yi inşallah cumhurbaşkanı sistemi ile beraber şaha kaldıracağız. Depara kaldıracağız. Bunun için de hep beraber koşturacağız."

Toplantıda, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Ömer Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir de birer konuşma yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title