Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 11.12.2020
İKV'den "AB Konseyi zirve sonuçları" değerlendirmesi
Türkiye ve AB'nin de desteklediği Doğu Akdeniz sorunlarının çözümü için uluslararası bir konferans fikrinin bu süre zarfında hayata geçirilmesi gerilimlerin aşılmasında önemli bir rol oynayabilir. Türkiye hidrokarbon aramaları ile bölgede söz sahibi olduğunu ve Türkiye'yi dışlayan hiçbir mekanizmanın bölgede sürdürülebilir olamayacağını gösterdi. Bundan sonraki süreçte diplomasi ve çoktaraflılık yoluyla Doğu Akdeniz'deki sorunların halli yoluna gidilmesi Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından olumlu olacaktır." Zeytinoğlu, Türkiye ve AB arasında görüşülüp müzakere edilmesi gereken birçok konu olduğunu ve bunların başında özellikle iş dünyasını da yakından ilgilendiren gümrük birliğinin güncellenmesi ve vize serbestliği sürecinin geldiğini belirtti.
Gümrük Birliği - 11.12.2020
Son dakika haberi! Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde "etki yatırımları" ele alındı
Bu yönde hazırlanan finansal stratejiler sürdürülebilir yatırımların hayata geçirilmesi açısından faydalı olacak. Tüm bu çalışmalar Avrupa Komisyonu tarafından kurulan, iş ve finans dünyasının, STK'ların, Business Europe'un da dahil olduğu Sürdürülebilir Finans Platformu işbirliği ile yürütülecek. Rakamlar Türkiye ve AB'nin önemli ticari ortak olduğunu gösteriyor. Özellikle tedarik zinciri anlamında… İklim değişikliği konusundaki önlemler çok önemli ve bu ortaklığın devam etmesi için de çok öncelikli. Türkiye ile hem Gümrük Birliği hem de AB aday ülkesi olarak sera gazı emisyonlarının düşürülmesi noktasında birlikte çalışacağımızı düşünüyorum.
Gümrük Birliği - 10.12.2020
Son dakika haberi: Türkiye-İtalya JETCO İmza Töreni ve Sanal İş ve Yatırım Forumu
Edinilen son dakika gelişmesine göre Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Biz bu konunun (Gümrük Birliği'nin güncellenmesi) acil bir şekilde sonuçlanmasını arzu ettiğimiz bu süreçte bugün toplanan Avrupa Birliği'nin (AB) gündeminde Türkiye'ye yönelik olası yaptırımların konuşulmasından endişe duyuyoruz.
Gümrük Birliği - 10.12.2020
İtalya, Türkiye ile altyapı, enerji ve ulaştırmada yeni iş birliklerine hazırlanıyor
Bunun için var olan pazara erişim engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkati çeken Di Maio, Gümrük Birliği Anlaşması'nın teknik açıdan geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu bildirdi.
Gümrük Birliği - 10.12.2020
Yeni ve daha dengeli bir AB-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması şart
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması 1995 yılında Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde geçici bir süre için uygulanmak üzere ortaya çıkmıştı.
Gümrük Birliği - 10.12.2020
AB'den gelecek eşyalara ilişkin gümrük beyannamesi düzenlemesi yapıldı
Buna göre, Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği tesis eden 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı'nın ticaret politikası önlemlerine ilişkin 47'nci maddesi hükümleri saklı kalmak üzere, AB'ye üye ülkelerden A.
Gümrük Birliği - 09.12.2020
YASED Uluslararası Yatırım Zirvesi devam ediyor
Türkiye Gümrük Birliği'nin bir parçası.
Gümrük Birliği - 08.12.2020
İngiltere, Brexit anlaşmasını ihlal etmeyecek
Süreç hakkında Geçen yıl varılan Brexit anlaşmasına göre, Birleşik Krallık, AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle Gümrük Birliği içinde kalmayı sürdürecekti.
Gümrük Birliği - 07.12.2020
Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Doğu Akdeniz Çalıştayı"nda konuştu: (2)
"AB, Türkiye ile ilişkilerde bir karar vermesi lazım" Bunu söyleyince AB'nin şaşırdığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Neden çünkü biliyor ki oraya gidince onların o maksimalist taleplerinin ihtilafına kararlar çıkacak. Libya ile bir anlaşma imzaladık. Yunanistan'ın o maksimalist taleplerini Sevilla haritasına göre kabul etseydi, Libya'nın yaklaşık 62 bin kilometrekarelik bir kıta sahanlığı alanı olacaktı. Bizim anlaşmamızla beraber 101 bin küsur oldu. Yani 40 bin kilometrekarelik daha fazla alan elde etti. Niye çünkü biz paylaşımdan yanayız. AB, Türkiye ile ilişkilerde bir karar vermesi lazım. ya dürüst bir ara bulucu olarak sorunların çözümüne katkı sağlayacak, diğer terörle mücadele, göç, gümrük birliği, vize serbestisi birçok alanda iş birliğimizi kazan kazan anlayışıyla devam ettireceğiz ya da iki tane şımarık üyenin (Fransa da bunları çok destekliyor) etkisiyle haksız bir şekilde kararlar alacak, gerginlik devam edecek.
Gümrük Birliği - 06.12.2020
ETSO'dan Edirne peynirinin Avrupa'ya ihracatına yönelik çalışma
Avrupa ülkelerine ihracata yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Zıpkınkurt, "Gümrük Birliği anlaşmalarında süt ürünleri ihracatı sınırlı.
Gümrük Birliği - 06.12.2020
Haftanın tarihine bakış
1995- Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını onayladı.
Gümrük Birliği - 03.12.2020
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı
Tuncay Özilhan, bu anlamda, güncelliğini yitirmiş olan Gümrük Birliği'nin Yeşil Anlaşma, Dijital Avrupa, tarım, kamu alımları ve hizmetleri de içine alacak şekilde güncellenmesi, vize serbestisi diyaloğunun tamamlanması gibi atılacak somut adımlarla ilişkilerde yeni bir dinamiğin harekete geçebileceğini dile getirdi.
Gümrük Birliği - 03.12.2020
YASED Başkanı Sargın: "Kamu-özel sektör istişaresiyle ilgili bir mekanizmanın kurulmasını bekliyoruz" (1)
"Türkiye için çok önemli fırsatlar ortaya çıkacak" Ayşem Sargın, Türkiye'nin lojistik ve coğrafi avantajının, pandemi döneminde önemi daha da artan tedarik zincirlerinde çok önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlığının ve Avrupa ile Gümrük Birliği Anlaşması'nın da ayrı bir avantaj olduğuna işaret eden Sargın, "Onun için bu tedarik zinciri kaymalarında ülkenin aynı zamanda güçlü sanayi altyapısını ve nitelikli iş gücünü göz önünde bulundurduğumuzda aslında Türkiye için çok önemli fırsatlar ortaya çıkacak.
Gümrük Birliği - 02.12.2020
BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplandı
"AB entegrasyon sürecinin gücü tüm Avrupa ekonomileri için önem taşımakta" Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Can Yücaoğlu, Kovid-19 krizi sonrası toparlanma sürecinde AB-Türkiye ekonomik ilişkilerinin hukuki ve kurumsal temelinin korunması ve güncellenmesinin daha da önem kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Kovid-19 krizi bir kez daha gösterdi ki AB entegrasyon sürecinin gücü tüm Avrupa ekonomileri için önem taşımaktadır. Çağımızın en ciddi sağlık ve ekonomik krizi ile yüzleştiğimiz bu dönemde AB-Türkiye ekonomik ilişkilerinin hukuki ve kurumsal temelinin korunması ve güncellenmesi kritik önemdedir. AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital ekonomi gündemi unsurlarını içerecek şekilde genişletilmesi Avrupa ekonomisinin rekabetçiliği ve stratejik özerkliğine önemli katkı sağlayacaktır.
Gümrük Birliği - 01.12.2020
Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği SETA etkinliğinde tartışıldı
Türkiye'nin ihracatının yüzde 48'i Avrupa'ya yapıldığını hatırlatan Nas, "Tedarik zincirinde Türkiye önemli bir role sahip. Bu açıdan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Avrupa'nın da yararına.
Gümrük Birliği - 25.11.2020
Akdeniz'de AB "korsanlığı"
Her seferinde Türkiye'den "yapıcı ve olumlu bir tavır sergilemesini" isteyen AB evvela bu tavrı kendisinin sergilemesi gerektiğini göz önünde bulundurmalı. Bu bağlamda ilişkilerin selameti açısından elbette her iki tarafın da yapıcı olması, dolayısıyla Türkiye'nin de AB ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi hususunda kalıcı ve istikrarlı bir yol haritası oluşturması ihtiyacı açık. Ancak Soğuk Savaş döneminin aksine 21. yüzyılda zamanın ruhu, içinde bulunduğu coğrafya nedeniyle Türkiye'yi AB üyesi ülkelere kıyasla zorlu güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakmış durumda. Bu sorunlarla mücadele ederken Türkiye'nin AB'nin tehdit edici diline değil, müttefiklik ilişkisinin gerektirdiği dayanışma ve destek veren tutumuna ihtiyacı var. Oysa her fırsatta Türkiye'nin yapması gerekenleri sıralayan AB, siyasi nedenlerle Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yanaşmamakta, anlaşmalara rağmen vize serbestisi ve/veya kolaylığı sağlamamakta ve üyeliğe ilişkin süreci Türkiye'yi teşvik edici bir havuç olarak değil, cezalandırıcı bir sopa olarak kullanmakta.
Gümrük Birliği - 23.11.2020
AB-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Czarnecki: "Türkiye'nin haklı pozisyonunu desteklemeyi sürdüreceğiz"
Czarnecki, bölgede Türkiye'nin öneminin bariz olduğunu ve bunun Avrupalı partnerleri tarafından da anlaşılmasının önemli olduğunu kaydederek, "AB ve Türkiye ilişkilerinin omurgasını ikili ticari ve yatırım ilişkileri oluşturuyor. AB-Türkiye Dostluk Grubu, iş dünyası ile karar vericiler arasında bir köprü görevi görecek. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi de bu yüzden önemlidir ve herkesin çıkarınadır.
Gümrük Birliği - 21.11.2020
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Turan, Avrupa Parlamenterleri ile görüştü
Türkiye-AB ilişkilerinde tam üyelik hedefi korunurken sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile uyumlu Gümrük Birliği güncellenmesinin Avrupa iş dünyasının ortak çağrısı olduğu hatırlatıldı.
Gümrük Birliği - 21.11.2020
Kalın, ikili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemesi, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurguladı.
Kalın, ikili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemesi, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurguladı.
Gümrük Birliği - 20.11.2020
İspanya-Türkiye ekonomik ilişkileri
Her iki büyükelçi de Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının yenilenmesi gerektiğine vurgu yaparak, bunun Türkiye-İspanya arasındaki mevcut ikili ticari ilişkileri daha da ileriye götüreceğine işaret etti.
Gümrük Birliği - 10.11.2020
Son dakika gündem: İngiltere'de hükümet Lordlar Kamarası'nda yenilgiye uğradı
Geçen sene varılan Brexit Anlaşması'na göre, Birleşik Krallık AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecek.
Gümrük Birliği - 06.11.2020
Koç Holding'den 9 ayda 6.1 milyar lira kombine yatırım
"Açıklanan ortak bildiri doğrultusunda, küresel yeşil toparlanma için gerekli yol haritasının oluşturulmasına Koç Topluluğu olarak somut bir katkı sunacağımızı taahhüt ettik ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık.  "Ayrıca Avrupa Birliği ile ticari ilişkileri Gümrük Birliği'ne dayanan Türkiye'nin ilgili finansal teşvik mekanizmalarından faydalanması ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerdeki sürdürülebilirlik kriterleri açısından başarılı şirketlerin süreçlere dahil olması için önerdiğimiz yaklaşımın yayınlanan bildiride yer almasından memnuniyet duyduk.
Gümrük Birliği - 05.11.2020
Koç Holding'den yılın 9 ayında 125,7 milyar TL konsolide ciro
"Diğer yandan Avrupa Komisyonu'nun 2019 yılında açıkladığı 'Yeşil Mutabakat'ın en iyi şekilde hayata geçirilebilmesi için özel sektörün rolünü tanımlamak üzere Dünya Ekonomik Forumu tarafından küresel 30 şirketin CEO'sunun bir araya geldiği CEO Eylem Grubu'nda, ülkemizi temsil etmek bizim için çok önemliydi." ifadelerini kullanan Levent Çakıroğlu, "Açıklanan ortak bildiri doğrultusunda, küresel yeşil toparlanma için gerekli yol haritasının oluşturulmasına Koç Topluluğu olarak somut bir katkı sunacağımızı taahhüt ettik ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Ayrıca Avrupa Birliği ile ticari ilişkileri Gümrük Birliği'ne dayanan Türkiye'nin ilgili finansal teşvik mekanizmalarından faydalanması ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerdeki sürdürülebilirlik kriterleri açısından başarılı şirketlerin süreçlere dahil olması için önerdiğimiz yaklaşımın yayınlanan bildiride yer almasından memnuniyet duyduk.
Gümrük Birliği - 03.11.2020
İngiltere, AB'nin yasal sürecini yanıtsız bıraktı
Hukuki süreç hakkında Geçen sene varılan Brexit anlaşmasına göre, Birleşik Krallık AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle Gümrük Birliği içinde kalmayı sürdürecekti.
Gümrük Birliği - 28.10.2020
Ankara Anlaşması: Türkiye vatandaşlarının anlaşmaya başvuru süresi 31 Aralık'ta sona erecek
Türkiye ise AB'yle Gümrük Birliği'nin güncellenmesini istiyor.
Gümrük Birliği - 28.10.2020
Ticaret Bakanı Pekcan, "Danimarka ile ikili ticareti dengeli olarak 5 milyar dolarlık bir seviyeye çıkarmak istiyoruz"
Toplantı çerçevesinde ayrıca, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine de değinildiğini aktaran Pekcan, Gümrük Birliği güncellemesinin ekonomik açıdan faydalı bir adım olacağını da söyledi.
Gümrük Birliği - 26.10.2020
Türkiye-AB İlişkileri Ekseninde Ufuk Avrupa ve AB Programları İstişare Toplantısı
Hisarcıklıoğlu, AB'nin çevreye ilişkin hedefleri kapsamındaki düzenlemelerinden Türkiye'nin ihracatının da doğrudan etkileneceğini belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye için AB en büyük ticaret ortağıdır. AB ile ticaret yapmanın, ülkenin üretim altyapısının gelişmesinde ciddi katkısı var. Gümrük Birliği, bizim üretim altyapımızın ve kapasitemizin gelişimine olumlu katkıda bulunmuştur.
Gümrük Birliği - 23.10.2020
Bakan Pekcan, İSO Meclisi'nin online toplantısına konuk oldu
Pekcan, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda özel sektörün de katkısının son derece önemli olduğunu ifade etti.
Gümrük Birliği - 23.10.2020
"Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması" webinarı
"Türkiye'nin bugün AB'nin önemli bir paydaşı olduğunu ve bu paydaş ilişkisinin yeni değişimde bir fırsat getireceğine inanıyorum. Çünkü çok güzel, çarpıcı, başarılı ve önemli örneklerimiz var." diyen Gelis, AB-Türkiye arasındaki Gümrük Birliği müzakerelerinin siyasi gündem olmasının fırsatları riske attığını vurguladı.
Gümrük Birliği - 21.10.2020
Son dakika haber: Beyaz eşya satışları yükselişte
"Brexit sürecinde ek maliyetler için teşvik sistemlerine ihtiyaç var" TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarından İngiltere'nin Brexit sürecinden dolayı sektör ihracatının olumsuz etkilenme riski bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında halen görüşmeleri süren Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) bir an önce sonuçlandırılması önem taşıyor. Eğer gümrük vergisi ödenmesi söz konusu olursa İngiltere'ye ihracatımız düşecektir. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne dahil bir ülke olarak, bu müzakerelerden bağımsız şekilde STA görüşmelerini tamamlaması da mümkün değil.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 8 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Önen, Çin'e giden ilk ihracat trenini Şian şehrinde karşıladı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 26.07.2021 18:29:37. #1.13#

title