Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 31.12.2020
Son dakika haberleri | İngiltere'nin Gümrük Birliği kapsamından çıkarılmasına ilişkin karar ve yönetmelik Resmi Gazete'de
Gelen son dakika haberlerine göre İngiltere, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması ve Türkiye ile bu ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması nedeniyle Gümrük Birliği uygulamasından çıkarıldı.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, AB-Birleşik Krallık ticaret anlaşmasını değerlendirdi Açıklaması
Pınar Taşdelen Engin, şunları kaydetti: "Türkiye'nin de Birleşik Krallık ile imzaladığı anlaşma Gümrük Birliği şartlarının devamı niteliğinde olacak.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
MÜSİAD Genel Başkanı Kaan: "Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan STA'yı önemsiyoruz"
Kaan, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinde tüketim harcamalarının büyümeye katkısının 5,5 puan olurken, yatırımların katkısının ise 5,2 puan olduğunu, bu dönemde net dış talebin de büyümeyi 9,1 puan aşağıya çektiğini anımsatarak, şunları kaydetti: "Bu noktada MÜSİAD olarak, Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme eğiliminin kalıcı bir nitelik kazanabilmesi için mutlaka net dış talebin de pozitife dönmesi gerektiğine işaret etmiş ve yeni dönemde ihracata yönelik yeni bir stratejinin belirlenmesinin doğru bir adım olacağını ifade etmiştik. Bu bağlamda Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasını oldukça önemsiyoruz. Nitekim 2019 yılı genelinde 10,9 milyar dolar, 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde ise 9 milyar dolarla en çok ihracat yaptığımız ülke konumunda bulunan Birleşik Krallık, dış ticaret fazlası verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir." Bölgeye ilişkin pazar payının korunmasını ve hatta mevcut seviyenin de üzerine çıkılmasını sağlayacağına inandıkları bu anlaşma ile Gümrük Birliği'nin getirmiş olduğu kazanımları korumuş olduklarını aktaran Kaan, "Türkiye'nin Birleşik Krallık ile ilişkilerini daha da derinleştirilmesi ve söz konusu pazarda ülkemizin rekabet gücünün korunmasına yönelik atılan adımların birincisi olarak gördüğümüz bu STA'nın, 2021 yılına ilişkin büyüme rakamlarında net dış talebin yönünü pozitife çevirmesinde oldukça etkili olacağına inanıyoruz.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
Son dakika haberleri: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2020 dış politikasını değerlendirdi: (2)
AB Komisyonu ve Konsey başkanlarının da birlikte Türkiye'yi ziyaret edeceğini aktaran Çavuşoğlu, buna yönelik hazırlıklar yapıldığını belirtti. Bu çerçevede AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile de öncesinde görüşeceklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye'de gerçekleşecek zirvenin hazırlıklarını yapacağız. 18 Mart Göç Mutabakatının güncellenmesinden vize serbestisine kadar, Doğu Akdeniz'de teklif ettiğimiz konferansın hayata geçirilmesi, Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesine kadar birçok konuyu görüşmelerde ele alacağız.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
Türkiye ile Birleşik Krallık arasında STA imzalanması
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında STA imzalanmasına ilişkin, "Yapılan anlaşma ile Gümrük Birliği kazanımlarının korunuyor olması bir yana, dış ticaretteki en büyük partnerimiz olan Birleşik Krallık ile ekonomik...
Gümrük Birliği - 30.12.2020
Türk mobilya sektörünün İngiltere'ye ihracat hedefi yarım milyar dolar
Güleç, anlaşmanın Türk mobilya sektörüne katkıda bulunacağını belirterek, şunları kaydetti: "Dün Türkiye ve İngiltere arasında imzalanan ve 1 Ocak 2021'de devreye girerek tüm sanayi ve tarım ürünlerini kapsayacak olan STA'nın hayırlı olmasını diliyoruz. Söz konusu STA'nın mobilya sektörüne de önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. 2020 senesinde pandemi etkisiyle sınırlı olan mobilya ihracatımızdaki artışa rağmen İngiltere'ye mobilya ihracatımız bu yıl 150 milyon dolar seviyesine yaklaştı. Mutabık kalınan STA sonucunda sektör olarak ilk etapta ihracatımızı yarım milyar dolar seviyesine çıkarmak istiyoruz." Kararın Türk mobilya sektörü tarafından önemle karşılandığını aktaran Güleç, "İngiltere'nin AB'nin Gümrük Birliği anlaşması dışında kalması sonrasında bu anlaşma, Türk mobilyacısı için belirsizliklerin ortadan kalkması adına son derece önemli bir gelişmedir.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
Egeli ihracatçılar, "Birleşik Krallık STA"sından memnun
Türkiye'nin Birleşik Krallık'a dış ticaret fazlası verdiğine işaret eden Eskinazi, "STA AB ülkeleriyle imzalanan Gümrük Birliği ile paralel maddeler içeriyor ama ileride bir avantaj elde edebiliriz.
Gümrük Birliği - 30.12.2020
STA ile Türkiye-Birleşik Krallık'ın 20 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmasının kolaylaşması bekleniyor
Osman Okyay, AA muhabirine, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ve Gümrük Birliği anlaşmasına dair değerlendirmelerde bulundu.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
Brexit'e 3 gün kala İngiltere ve İspanya arasında Cebelitarık sorunuyla ilgili anlaşmazlık sürüyor
Cebelitarık, AB'nin Gümrük Birliği'nin, vergi anlaşmalarının ve Ortak Tarım Politikası'nın dışında tutuluyor.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
İTHİB Başkanı Öksüz: "STA, rekabetçi konumumuzun güçlenmesi için kritik öneme sahip"
İTHİB'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Öksüz, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss'ın imzaladığı STA'nın, İngiltere'nin Brexit sonrası imzaladığı STA'lar içinde ticari hacim bakımından 5'inci büyük anlaşma olarak öne çıktığını, ayrıca, 2017'den bu yana süren, AB ile Gümrük Birliği anlaşması sonrasında Türkiye'nin imzaladığı en önemli anlaşma niteliği taşıdığını kaydetti.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
DEİK Başkanı Olpak : Birleşik Krallık'la yapılan anlaşmayı, iş dünyası olarak memnuniyetle karşılıyoruz"
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması hakkında "Birleşik Krallık'ın AB'den anlaşmalı ayrılmasının ardından bu anlaşma, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için de bir zemin oluşturur diye bekliyoruz.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
Otomotiv ihracatçıları Birleşik Krallık'la "serbest ticaretten" memnun
"Bizim açımızdan en önemli konu imzalanacak STA ile Gümrük Birliği şartlarının korunacak olması.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
OSD: Birleşik Krallık ile imzalanan anlaşma 3 milyar dolarlık otomotiv ticaret hacmini korudu
Anlaşmasız ayrılık durumunun, otomotiv ihracatında yıllık yaklaşık 50 bin adetlik azalma ve tedarik sanayi ihracatında 150 milyon dolar kayıp oluşturabileceğini belirten Yenigün, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bunun sonucunda da yaklaşık 4 bin kişilik istihdam kaybına neden olacak kadar yıkıcı etkiler doğurabilirdi. Bakanlığımızla yaptığımız istişarelerde, AB ile Birleşik Krallık'ın anlaşmaya varmasının hemen akabinde Türkiye'nin de Birleşik Krallık ile bir anlaşma imzalamaya hazır olduğunu biliyorduk. Bu süreci son derece hassasiyetle yönettiğini bildiğimiz Ticaret Bakanlığımızın gayretleriyle anlaşmanın sağlamasını memnuniyetle karşılıyoruz." Yenigün, bu süreçte Türk ekonomisi için Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gördüklerini, 25 yılını dolduran anlaşmanın kurallarının bugünün ekonomik dünyası için yeterli olmadığını vurguladı.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
İTO Başkanı Avdagiç İngiltere ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasını değerlendirdi Açıklaması
Birleşik Krallık ile imzalanan anlaşmanın, Türkiye ile AB arasında güncellenmesi zaruri hale gelen Gümrük Birliği'ne de iyi bir örnek oluşturacağına dikkati çeken Avdagiç, "İngiltere ile anlaşma ve sonrasındaki olası gelişmeler, Gümrük Birliği Anlaşması'nı güncellemede ayak direyen AB'yi düşünmeye zorlayacaktır.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile Gümrük Birliği'nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkileri daha da derinleştirme yönünde ilk adımı attıklarını bildirdi.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
TİM Başkanı Gülle: "Birleşik Krallık ile ticaretimizde yeni bir dönem başlangıcının arifesindeyiz"
Birleşik Krallık'ın, 2019 yılında 10,8 milyar dolarla en çok ihracat gerçekleştirilen 2'inci ülke olduğuna dikkati çeken Gülle, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Aynı zamanda yaklaşık 5,4 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdiğimiz bir ticaret partnerimiz. Yani Birleşik Krallık'a ithalatımızın yaklaşık 2 katı kadar ihracat yapıyoruz. Bu yıl Birleşik Krallık'a otomotiv sektöründe 2 milyar doların üzerinde, hazır giyim, elektrik-elektronik ve mücevher sektörlerinde ise 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Bunun yanında, Birleşik Krallık, elektrik-elektronik ve mücevher sektörlerimizin en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke olarak büyük önem taşıyan bir pazar. Bu sebeple Brexit süreci ve sonrası, sürekli gündemimizde yer aldı." "Gümrük Birliği anlaşmamızdan sonra en önemli anlaşmamız olacak" Gülle, Ticaret Bakanlığı'nın süreçle ilgili olarak anbean bilgilendirme yaptığını belirterek, şunları kaydetti: "Yoğun gayret ve mekik diplomasisi faaliyetleriyle müzakereler kararlılıkla sürdürüldü ve sonuç olarak Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın dün müjdesini verdiği serbest ticaret anlaşması haberini aldık.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
Pekcan: "(BK ile STA) Gümrük Birliği'nin 25 yılda getirdiği kazanımları korurken, ilişkilerimizi daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz."
Pekcan: "(BK ile STA) Gümrük Birliği'nin 25 yılda getirdiği kazanımları korurken, ilişkilerimizi daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz.
Gümrük Birliği - 29.12.2020
İKV Başkanı Zeytinoğlu, Birleşik Krallık ile imzalanacak serbest ticaret anlaşmasını değerlendirdi Açıklaması
Ticaret Bakanlığı'nın Brexit kararı sonrasında Birleşik Krallık ile görüşmeleri yürüttüğünü hatırlatan Zeytinoğlu, AB ile Birleşik Krallık arasında anlaşmanın imzalanmasının hemen akabinde Birleşik Krallık ile anlaşmayı imzalanmasının önemli bir başarı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Birleşik Krallık, Türkiye için çok önemli bir ticaret partneri. Almanya'dan sonra ikinci büyük ihracat pazarımız. Ayrıca Birleşik Krallık dünyanın 6'ncı büyük ekonomisi. Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaret geçtiğimiz yıl 25,25 milyar dolar oldu. Bu senenin ilk on bir ayında ise Kovid-19 koşullarına rağmen İngiltere'ye 10 milyar dolar civarında ihracat yapıldı. Bugün imzalanacak olan serbest ticaret anlaşması bu ticaretin devamlılığını sağlayacak. Bunun için anlaşmanın hemen yılbaşında yürürlüğe girmesi gerekecek." Birleşik Krallık'a en fazla ihracat yapan altın, tekstil, hazır giyim, otomotiv, ev aletleri, makine ve demir çelik gibi sektörlerin ve Birleşik Karalık'tan ithalat yapan sektörlerin bir süredir anlaşmasız Brexit ihtimali sebebiyle endişeli olduğunu aktaran Zeytinoğlu, "Bu anlaşma ile rahat bir nefes alındı. Yine Gümrük Birliği'nde olduğu gibi tarife ve kotasız ticaret söz konusu olabilecek.
Gümrük Birliği - 28.12.2020
Son dakika: Bakan Pekcan: "Hem Türkiye hem de Birleşik Krallık'ın kazanacağı yepyeni bir dönem başlıyor"
Pekcan, Anlaşmanın Türkiye, Birleşik Krallık ve iş dünyasına hayırlı olması temennisinde bulunarak "2017'den bu yana süren, AB ile Gümrük Birliği anlaşmamız sonrasında imzaladığımız en önemli anlaşma olacak olan bu STA'nın imzalanmasında emeği geçen başta BK Ticaret Bakanı Sayın Liz Truss olmak üzere Türk ve İngiliz heyetlerine teşekkür ediyorum.
Gümrük Birliği - 28.12.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (3)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalama aşamasına geldik. Yarın inşallah bu anlaşmanın imzaları atılıyor. Bu, Gümrük Birliği Anlaşması'ndan sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktır.
Gümrük Birliği - 28.12.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması) Gümrük Birliği Anlaşmasından sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktır."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması) Gümrük Birliği Anlaşmasından sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktır.
Gümrük Birliği - 27.12.2020
Haftanın tarihine bakış
1996- AB ile Gümrük Birliği yürürlüğe girdi.
Gümrük Birliği - 26.12.2020
8. Türkiye İnovasyon Haftası
Gümrük Birliği içinde bulunulan AB ile entegrasyonda önemli bir sıkıntı alanının olduğuna dikkati çeken Ebiçlioğlu, "Kişisel verilerin korunması konusu.
Gümrük Birliği - 25.12.2020
İKV Başkanı Zeytinoğlu, Brexit sürecinde sağlanan anlaşmayı değerlendirdi Açıklaması
Birleşik Krallık, AB üyeliğinden ayrılması ile birlikte Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği'nin temelini oluşturan Ankara Anlaşması'ndan da ayrılmış oluyor.
Gümrük Birliği - 24.12.2020
Avrupa borsaları Fransa hariç günü yükselişle kapattı
Johnson, 1 Ocak itibarıyla İngiltere'nin Gümrük Birliği ve Ortak Pazar'dan çıkacağını, İngiliz kanunlarının sadece İngiliz parlamentosunca yapılacağını ve sadece İngiliz mahkemelerinde İngiliz yargıçları tarafından değerlendirileceğini ve Avrupa Adalet Divanının İngiltere'deki yargı yetkisinin sona ereceğini söyledi.
Gümrük Birliği - 24.12.2020
İngiltere Başbakanı Johnson, AB ile ticaret anlaşmasına varılmasıyla kontrolü geri aldıklarını söyledi
"Kontrolü geri aldık" "Yasalarımızın ve kaderimizin kontrolünü geri aldık, düzenlemelerimizin her detayının kontrolünü geri aldık." diyen Johnson, 1 Ocak itibarıyla İngiltere'nin Gümrük Birliği ve Ortak Pazar'dan çıkacağını, İngiliz kanunlarının sadece İngiliz parlamentosunca yapılacağını ve sadece İngiliz mahkemelerinde İngiliz yargıçları tarafından değerlendirileceğini ve Avrupa Adalet Divanının İngiltere'deki yargı yetkisinin sona ereceğini söyledi.
Gümrük Birliği - 23.12.2020
Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Önen, Çin'e giden ilk ihracat trenini Şian şehrinde karşıladı
Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Türkiye'den doğuya Çin'e giden ilk ihracat treninin karşılama töreninde, "Türkiye ve Çin, ulaştırma koridorları aracılığıyla geniş Avrasya kara parçası üzerinde bölgesel ekonomik iş birliğini derinleştirmek için ortak görüş ve çıkarlara sahip." dedi. Törende konuşma yapan Büyükelçi Önen, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Pekin Büyükelçisi olarak, Türkiye'den doğuya Çin'e giden ilk ihracat treninin gelişini kutlamak için bugün bu törende sizlere hitap etmekten onur duyuyorum." ifadesini kullandı. Önen, kısa süre önce İstanbul yakınlarındaki Çerkezköy'den Şian'a, Trans Hazar Doğu-Batı Orta Koridoru'nu takip ederek iki haftayı aşkın bir sürede ulaşan trenin, iki kıta, iki deniz, beş ülkeden geçerek ve yaklaşık 8 bin 700 kilometreyi katederek vardığını aktardı. Doğuya giden ikinci trenin de birkaç gün önce kalktığını ve yeni yıldan sonra Çin'e varmasını beklediklerini belirten Önen, bu vesilesiyle Türkiye ile Çin arasındaki tarihi bağların canlanmasına yönelik işaret olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını dile getirdi. Önen, şunları kaydetti: "İpek Yolu'nun doğu ucu ve Çin'in eski başkenti olan Şian, bir zamanlar eski Türklerin ve Çinlilerin ve diğer birçoklarının sosyal ve ticari etkileşimler için buluşma ve erime noktasıydı. Atalarımız, ekonomik faaliyetleri geliştirmek için güvenli ve istikrarlı ulaşım yollarının öneminin farkındaydı. Bu nedenle Asya ile Avrupa arasında malların taşınmasını sağlayan bir 'Yol' yarattılar. Bugün, yüzyıllar sonra yine onların yollarını takip ediyoruz. Teknolojinin ve modernleşmenin sağladığı imkanlarla modern bir İpek Yolu inşa ediyoruz. Nitekim, Aralık 2019'da Şian ile İstanbul arasında direkt uçuşların başlaması da bu bağlantı için çok faydalı oldu. Pandemi sona erdiğinde bu uçuşların tekrar başlamasını umuyoruz." Türkiye'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarının kesişme noktasındaki stratejik konumunun, ticari dayanıklılığın güçlendirilmesinde önemli role sahip olduğuna ve güvenli, istikrarlı ve hızlı tedarik zinciri sağladığına dikkati çeken Önen, Türkiye'nin dünyanın geri kalanıyla bağlantısını hızla geliştirdiğini vurguladı. Önen, Türkiye'nin AB ile yaklaşık çeyrek asırlık ömrü olan Gümrük Birliği gibi sadece ekonomik yollarla değil aynı zamanda ulaşım altyapısını geliştirerek, dünyanın 8'inci Yüksek Hızlı Demiryolu işleten ülkesi olduğunu belirtti.
Gümrük Birliği - 16.12.2020
Son dakika... Ticaret Bakan Yardımcısı Yılmaz Batur, iş dünyası ile Brexit sonrasını değerlendirdi
Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakan Yardımcısı Yılmaz Batur ile Türk iş dünyasının dün yaptığı çevrim içi toplantıya, TOBB, TİM, TÜSİAD, DEİK, MÜSİAD, ECİD, TÜRKBESD üyesi yaklaşık 550 firma katıldı. Birleşik Krallık ile AB arasında devam eden anlaşma müzakereleri ve Türkiye ile Birleşik Krallık arasında sonuçlandırılması hedeflenen STA konusunda gelinen aşamanın ele alındığı toplantıda, bu ülkenin Gümrük Birliği'nden ayrılacağı 1 Ocak 2021 sonrasında ticari ilişkilerde geçerli olacak düzen, ayrıntılarıyla masaya yatırıldı.
Gümrük Birliği - 15.12.2020
TBMM Genel Kurulu'nda Tarım ve Orman, Gençlik ve Spor ile Dışişleri bakanlıklarının bütçeleri görüşülüyor
Çavuşoğlu, Gümrük Birliği'nin her iki tarafın yararına olmasına rağmen AB'nin, siyasi saiklerle engellemeye çalıştığını kaydetti.
Gümrük Birliği - 14.12.2020
TBMM Genel Kurulu'nda Tarım ve Orman, Gençlik ve Spor ile Dışişleri bakanlıklarının bütçeleri görüşülüyor
CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, demokratikleşme ve yapısal reform sürecinin kalıcı kılınamadığını dile getirerek, Kıbrıs, mülteci sorunu, vize muafiyeti, Gümrük Birliği anlaşması ve Doğu Akdeniz'de sorunlar yaşandığını ifade etti.
Gümrük Birliği - 14.12.2020
Brüksel Zirvesi AB'nin stratejik perspektifi tamamen yitirdiğini gösteriyor
Zirve sonuç bildirgesinin buraya kadarki geniş özetinden de açık biçimde görüleceği üzere, AB "günü kurtarma" saikiyle hareket etmiştir. Bütçe konusunda üye devletler arasındaki görüş ayrılıkları Polonya ve Macaristan'ın ikna edilmesi sonucunda çözüme kavuşturulmuş, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele konularında yeni adımlar atılmış, Kovid-19 konusunda ise sağlık alanında yetki devrine kadar uzanabilecek gelişmelerin kapısı aralanmış bulunuyor. AB'nin Türkiye konusundaki tutumu ise bu zirvede bir kez daha görüldüğü üzere, esas konuları ele almaktan kaçınma biçiminde tezahür etti ve bu tutum esasen yeni bir durum değil. AB tarafı, Türkiye ile ilişkilerinde 2016 yılından beri ne müzakereleri ilerletme yönünde bir eylem, tavır, tutum ortaya koyuyor ne de dondurma yönünde bir girişimde bulunuyor. Burada olan biteni, ikili ilişkilerin en önemli mevzularını görmezden gelerek ikincil derecede önemli konular üzerinde yoğunlaşma şeklinde nitelemek mümkün. Bu kategorideki sorunlar Doğu Akdeniz deniz yetki alanları, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize muafiyeti, geri kabul anlaşmasının yürürlüğe konulması ve mülteci anlaşmasının yenilenmesi olarak sıralanmakta.
Gümrük Birliği - 11.12.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan AB Zirvesi'ne ilişkin değerlendirme Açıklaması
-"Ada'daki realiteler göz ardı edilmemeli" Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dayatması ile AB'nin, Kıbrıs Türk halkına karşı sergilediği haksız tutumdan vazgeçmesi gerektiğine işaret eden İbrahim Kalın, şunları kaydetti: "Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm üretebilmek adına Ada'daki realiteler göz ardı edilmemelidir. Türkiye, Kıbrıs'ın meşru haklarının korunması için her türlü mücadeleye devam edecek ve sorunların çözümü için yapıcı olmayı sürdürecektir. Türkiye, Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının adil paylaşımı için her tür yapıcı girişime olumlu bakmaktadır. Nitekim Doğu Akdeniz Bölgesel Konferansı teklifimizin karşılık bulması bu amaca hizmet edecektir. Birçok defa ifade ettiğimiz üzere Türkiye, Yunanistan ile önkoşulsuz olarak istikşafi görüşmelere hazırdır. Gerçek ortaklığı geliştirmek, karşılıklı saygı ve güvene dayalı bir diyalog çerçevesinde sorunları çözmek ve ilişkilere yeni bir ivme kazandırmak konusunda Türkiye ile AB ülkeleri ortak gündem ile hareket etmelidir. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, göç anlaşması ve vize serbestiyeti konusunda AB, Türkiye'nin beklentilerine somut adımlar atarak karşılık vermelidir.
Gümrük Birliği - 11.12.2020
İKV'den "AB Konseyi zirve sonuçları" değerlendirmesi
Türkiye ve AB'nin de desteklediği Doğu Akdeniz sorunlarının çözümü için uluslararası bir konferans fikrinin bu süre zarfında hayata geçirilmesi gerilimlerin aşılmasında önemli bir rol oynayabilir. Türkiye hidrokarbon aramaları ile bölgede söz sahibi olduğunu ve Türkiye'yi dışlayan hiçbir mekanizmanın bölgede sürdürülebilir olamayacağını gösterdi. Bundan sonraki süreçte diplomasi ve çoktaraflılık yoluyla Doğu Akdeniz'deki sorunların halli yoluna gidilmesi Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından olumlu olacaktır." Zeytinoğlu, Türkiye ve AB arasında görüşülüp müzakere edilmesi gereken birçok konu olduğunu ve bunların başında özellikle iş dünyasını da yakından ilgilendiren gümrük birliğinin güncellenmesi ve vize serbestliği sürecinin geldiğini belirtti.
Gümrük Birliği - 11.12.2020
Son dakika haberi! Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde "etki yatırımları" ele alındı
Bu yönde hazırlanan finansal stratejiler sürdürülebilir yatırımların hayata geçirilmesi açısından faydalı olacak. Tüm bu çalışmalar Avrupa Komisyonu tarafından kurulan, iş ve finans dünyasının, STK'ların, Business Europe'un da dahil olduğu Sürdürülebilir Finans Platformu işbirliği ile yürütülecek. Rakamlar Türkiye ve AB'nin önemli ticari ortak olduğunu gösteriyor. Özellikle tedarik zinciri anlamında… İklim değişikliği konusundaki önlemler çok önemli ve bu ortaklığın devam etmesi için de çok öncelikli. Türkiye ile hem Gümrük Birliği hem de AB aday ülkesi olarak sera gazı emisyonlarının düşürülmesi noktasında birlikte çalışacağımızı düşünüyorum.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 7 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Bozay, DEİK Türkiye-AB İlişkilerinde 2021 Beklentileri web konferansında konuştu Açıkla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.8.2021 11:00:12. #1.14#

title