Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 26.01.2021
Ticaret Bakanlığı, e-ticarette de piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri başlatacak
"Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle ilgili girişimlerimizi sürdürüyoruz" Dijitalleşme noktasında küresel bir vizyonla hareket etmek, dijital ürün ve hizmetlerin ticaretinde ön alıcı adımlar atmak gerektiğini vurgulayan Pekcan, Türkiye'ye gelecek yatırımlarla birlikte ülke firmalarının yurt dışında yapacakları yatırımları ve şirket alımlarını oldukça değerli gördüklerini anlattı.
Gümrük Birliği - 25.01.2021
Türkiye-AB ilişkilerinde normalleşme kapısı aralanabilir mi?
Ancak bu diplomasi trafiğinin ötesinde Türkiye-AB ilişkilerinde yeni dönemin başlaması için Ankara'nın beklentileri son derece açık: Gümrük Birliği'nin reform edilmesi, vize serbestiyetinin tanınması, mülteci anlaşmasının gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve Ankara'nın Doğu Akdeniz meselelerinin görüşülmesi için kapsayıcı bir konferans toplanması önerisinin değerlendirilmesi.
Gümrük Birliği - 22.01.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGİK heyetini kabulünde konuştu: (1)
Yılın son günlerinde İngiltere ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın Gümrük Birliği'nden sonraki en önemli ticaret anlaşması olduğuna işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu anlaşmayla Birleşik Krallık'la ticari ilişkilerimizin Brexit sonrası daha da genişleyerek sürebilmesini sağladık.
Gümrük Birliği - 22.01.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.
Gümrük Birliği - 22.01.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'deki temaslarını değerlendirdi (2) Açıklaması
Vize serbestisinde 4 kriter kaldı Çavuşoğlu, Gümrük Birliği'nin güncellenmesini, vize serbestisinin başlamasını istediklerini belirterek, şöyle devam etti: "Vize serbestisinin de mutlaka hayata geçmesi gerekiyor.
Gümrük Birliği - 22.01.2021
AB stratejik körlüğünü aşabilecek mi?
Bütün bunlara rağmen bugün gelinen noktada Türkiye ve AB ekonomi, güvenlik, göç ve mülteciler gibi birçok açıdan karşılıklı bağımlılık ilişkisi içinde. Bundan dolayı da her iki aktör birbirlerine sırtlarını dönme lüksüne sahip değiller. Bu mecburiyet ve Türkiye'nin uzun vadeli olarak AB'ye üyeliği stratejik bir hedef olarak tanımlamış olması müzakereler dondurulmuş olmasına rağmen bugün ilişkilerin ana taşıyıcısı haline gelmiş durumda. Bu mecburiyetin tam manasıyla bir stratejik iş birliğine evrildiğini söylemek pek mümkün değil. Stratejik bir işbirliğine evrilmese dahi Türkiye ve AB'nin ideolojik önyargıları ya da irrasyonel korkuları bir kenara bırakarak maksimum düzeyde işbirliği yapmaları her iki aktörün de çıkarları açısından en rasyonel yol. Gümrük Birliği ve vize liberalizasyonu bu noktada ön plana çıkıyor.
Gümrük Birliği - 21.01.2021
Son dakika haberi! Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB'den beklentilerini aktardı
Gelen son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) katılım sürecinin canlandırılması, AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisinin başlaması ve çeşitli konularda iş birliği yürütülmesi gerektiğini bildirdi.
Gümrük Birliği - 21.01.2021
İKV Başkanı Zeytinoğlu: " Sadece 2021 değil, bundan sonraki her yıl AB yılı olsun"
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2021'in Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler açısından umutlu başladığını belirterek, "Sadece 2021 değil, bundan sonraki her yıl AB yılı olsun. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestliği ve mülteci iş birliği başta olmak üzere ilişkilerdeki tıkanıklığı aşmak gerekiyor.
Gümrük Birliği - 21.01.2021
Son dakika haberleri! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AB Yüksek Temsilcisi Borrell Brüksel'de bir araya geldi
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif atmosferin oluşturulması önemli. Ama bunun sürdürülebilir olması için somut adımlar atmamız gerekiyor. Bugün Sayın Borrell ile daha önce başlattığımız süreçlerin takibini yapacağız. Göç mutabakatının güncellenmesi konusunda biz teklifimizi iletmiştik. Bunun detaylarını görüşeceğiz. Ayrıca Doğu Akdeniz'de çok taraflı bir konferans önerimiz olmuştu. Bu konferansla ilgili atabileceğimiz adımları konuşacağız. Vize serbestisi, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi dahil önümüzdeki süreçte atabileceğimiz somut adımları da değerlendireceğiz.
Gümrük Birliği - 21.01.2021
Türkiye beyaz eşya satışları 2020'de yüzde 16 arttı
AB tarafından başlatılan anti damping önleminin ardından Türkiye'de yakın zamanda yassı sıcak sac için açılan anti damping soruşturmasının kaygı yarattığını ifade eden Yavuz, "Gümrük Birliği'nin modernizasyonu vizyonu ve sektörümüzün birinci ihracat pazarının AB olması sebebiyle misilleme olarak algılanabilecek yaklaşımların ihracata olumsuz etki etme riski olduğunu düşünüyoruz.
Gümrük Birliği - 20.01.2021
Bakan Pekcan: Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir (2)
TOOB BAŞKANI: TÜRKİYE, DOĞU İLE BATI ARASINDA BİR KÖPRÜDÜR Programda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Asya kıtasının üretim merkezi haline geldiğini ve gücün batıdan doğuya kaydığını söyledi. Asya kıtasının dünya ekonomisinin geleceğini temsil ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İhtiyacımız olan şey daha fazla bağlantı, daha fazla ticaret ve daha fazla kişiler arası temas. Bu platformun iş dünyasıyla irtibata geçmiş olması hayırlı bir iş. Türkiye iki kıtayı birbirine bağlar; doğu ve batı arasında bir köprüdür. Türkiye yıllardır batı kurumlarına üyedir. Türkiye Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesidir; Avrupa Birliği için aday bir ülke. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ve 22 ülke ile Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmaları bulunmaktadır.
Gümrük Birliği - 20.01.2021
Asya İşbirliği Diyaloğu'na üye ülkelerin ticaret ve sanayi odaları TOBB'un konferansında buluştu
Hisarcıklıoğlu, bölgesinde bir sanayi merkezi olan Türkiye'nin Gümrük Birliği ile coğrafi yakınlık ve lojistik avantajlar sayesinde Avrupa Birliği (AB) tedarik zincirinin en önemli parçalarından biri olduğunu dile getirdi.
Gümrük Birliği - 19.01.2021
DEİK Başkanı Olpak: "Türkiye'nin salgın sürecinde verdiği desteğin çok iyi bir dönüşü olacak" (2)
"İngiltere ile yapılacak Serbest Ticaret Anlaşması bizim Gümrük Birliği'nde güncellenmesini istediğimiz kriterleri karşılıyor mu?" sorusu üzerine Olpak, şu açıklamalarda bulundu: "Kısmen var.
Gümrük Birliği - 19.01.2021
DEİK Başkanı Olpak: "En önemli önerilerimizden birisi hızlı, adil ve kazanımları koruyan hukuk devleti" (1)
"AB ile müzakareler ne olursa olsun sürdürülmeli" Nail Olpak, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağının Avrupa Birliği olduğunu kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Yılan hikayesine gelen üyelik süreci ne hikayesine gelirse gelsin sürdürülmeli. Gümrük Birliği mutlaka güncellenmeli.
Gümrük Birliği - 18.01.2021
Son dakika... Bakan Pekcan, Körfez ülkeleri arasında varılan uzlaşıyı ve dış ticaret gündemini değerlendirdi Açıklaması
Bakan Pekcan, İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması'na yönelik soruları yanıtlarken, bir taraftan Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda görüşmeleri sürdürürken bir taraftan da İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması'nın yapılmasının son derece önemli ve kıymetli olduğunu vurguladı.
Gümrük Birliği - 15.01.2021
Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı: (2)
Salgın döneminde sanal ticaret heyetleri, sanal fuarlar, elektronik ticaret faaliyetleri gibi organizasyonlarla ihracatçıları desteklemeyi sürdürdüklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Temassız ticaret uygulamasını yaygınlaştırarak ürün sevkiyatlarının kesintisiz yapılabilmesini bu arada temin ettik. Ağustos ayında devreye aldığımız kolay ihracat platformu dünyadaki emsallerine göre çok daha kapsamlı ve etkin hizmetler vermektedir. Yeni nesil ihtisas ve serbest bölge modeliyle özellikle Ar-Ge yoğun, yüksek katmanlı inovasyon ve teknoloji odaklı sektörlerde yeni firmaları ve yatırımları teşvik ediyoruz. Yurt dışı lojistik merkezlerini destekleyerek ihracatçılarımızın tedarik ve dağıtım süreçlerine katkı sağlıyoruz. Halen 102 ülkedeki 146 merkezde görev yapan 201 ticaret müşavirimizle dünyanın her yerinde her an ihracatçılarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz." Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın son günlerinde İngiltere ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının Gümrük Birliğinden sonraki en önemli ticaret anlaşması olduğunu vurgulayarak, böylece Birleşik Krallıkla ticari ilişkilerin Brexit sonrası daha da genişleyerek sürebilmesini sağladıklarını anlattı.
Gümrük Birliği - 15.01.2021
Erdoğan: "AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.
Erdoğan: "AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor.
Gümrük Birliği - 14.01.2021
İngiltere Türkiye'yi neden Brexit sonrası dönemin önemli bir müttefiki olarak görüyor?
Birleşik Krallık'ın AB harici geleneksel müttefiklerine döndüğü bu süreçte öne çıkan yeni ve güçlü müttefiklerden biri Türkiye oldu; Londra böylece Ankara ile daha güçlü ekonomik bağlar kurma arayışına girdi. İki ülke, İngiltere'nin AB'den resmi olarak ayrılmasından önce, 29 Aralık'ta tarihi bir ticaret anlaşması üzerinde anlaşmaya vardı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anlaşmayı, Türkiye'nin AB ile yaptığı 1995 tarihli Gümrük Birliği anlaşmasından beri yapılmış en önemli ticaret anlaşması olarak niteledi.
Gümrük Birliği - 12.01.2021
Son dakika haberi | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Gümrük Birliği'nde güncelleme) Göç konusunda değişen gerçekleri göz önüne alacak, ilişkilerimize güven ve ivme kazandıracak...
Gelen son dakika haberlerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Gümrük Birliği'nde güncelleme) Göç konusunda değişen gerçekleri göz önüne alacak, ilişkilerimize güven ve ivme kazandıracak şekilde yapılmalı."
Gümrük Birliği - 11.01.2021
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (4)
Vize serbestisi konusunda ise Türkiye'nin bütün gereklilikleri tamamladığını anımsatan Kalın, sözlerini, "Türkiye terörle mücadele eden PKK, DEAŞ ve FETÖ ile mücadele eden bir ülke olarak, kendi kanunlarının gerekçelerini de izah etti. Vize serbestisi 2013'te çözülmesi beklenen bir konuydu. Burada Türkiye'ye büyük bir haksızlık yapıldı. AB ile ilgisi olmayan Latin Amerika'dan ve Orta Doğu'dan bazı ülkeler sisteme dahil edilirken, Türkiye'nin dışında tutulması başka şeyleri akla getiriyor. Bunlar da görüşülecek. İki AB Başkanı gelince bunlar da görüşülecek. 18 Mart Göç Mutabakatı, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, müzakerelerin başlaması ve fasılların açılması var.
Gümrük Birliği - 09.01.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferansla görüştü
Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması ve üyelik müzakerelerinde adım atılması gerektiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesi, istişare mekanizmalarının yeniden işletilmesi, komşudan öte müzakere sürecindeki aday ülke olan Türkiye'ye yönelik dışlayıcı, ayrımcı eylem ve söylemlere son verilmesi gerektiğini vurguladı.
Gümrük Birliği - 08.01.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Türk halkı geleceğini AB'de görüyor"
Çavuşoğlu, 9 Mart 2020'de Brüksel'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in söz konusu mutabakatın güncellenmesi konusunda mutabık kaldığını anımsattı. Bakan Çavuşoğlu, bunun Türkiye'nin AB perspektifini güçlendirerek, Gümrük Birliği Anlaşması'nı güncelleyerek, üst düzey diyalog ve zirveleri canlandırarak, vize serbestisini teşvik ederek ve düzensiz göç ve terörle mücadele edilerek yapılabileceğini kaydetti.
Gümrük Birliği - 07.01.2021
Türkiye-İngiltere ilişkilerinde yeni fırsatlar
İkili ticaretin mevcut dinamikleri Yakın döneme gelindiğinde ise Türkiye'nin 1995'te Gümrük Birliği'ne girişiyle ticari ilişkiler yeni bir yöne evrildi.
Gümrük Birliği - 06.01.2021
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, DEİK "Türkiye-AB İlişkilerinde 2021 Beklentileri" web konferansında konuştu Açıklaması
İlişkilerdeki belirsizlikten çıkılması gerektiğini vurgulayan Kaymakcı, "Bunun yöntemi, Gümrük Birliği güncellemesine ilişkin müzakerelerinin hemen başlatılması olabilir, vize serbestisi diyaloğunda bazı aşamalarda adımlar atılabilir.
Gümrük Birliği - 06.01.2021
Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Bozay, DEİK "Türkiye-AB İlişkilerinde 2021 Beklentileri" web konferansında konuştu Açıklaması
Büyükelçi Bozay, etkinlikte yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'yi eleştirdiği konular bulunduğunu, 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimi sonrası uygulanan olağanüstü hal (OHAL) gibi konular üzerinden, gümrük birliği, 18 Mart mutabakatında yer alan vize muafiyeti süreçlerinin dondurulduğunu dile getirdi.
Gümrük Birliği - 06.01.2021
DEİK "Türkiye-AB İlişkilerinde 2021 Beklentileri" webinarı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan son anlaşma Gümrük Birliğimizin yeni nesil Serbest Ticaret Analaşmaları'nın (STA) çok gerisinde kaldığını hepimizin önüne bir defa daha serdi.
Gümrük Birliği - 05.01.2021
Bakan Pekcan, "2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu: (5)
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İngiltere ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla (STA), Gümrük Birliği'nden bugüne kadar elde edilen kazanımın korunduğunu ve iş insanları açısından belirsizliğin ortadan kaldırıldığını belirterek, "İngiltere ile ticaretimizin imzalanan yeni serbest...
Gümrük Birliği - 04.01.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK Toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (3)
Türkiye'nin egemen bir ülke olarak kendi sınırlarını koruduğu gibi Avrupa demokrasilerinin ve NATO'nun sınırını da koruduğuna dikkati çeken Çelik, şu ifadeleri kullandı: "Avrupalı dostlarımızın bunun farkında olması gerekir. İngiltere'nin ayrılmasından sonra Türkiye ile ilişkilerini daha iyi tutması gereken bir Avrupa var. Şunu bilmek gerekir ki kim AB içerisinde bir Türkiye karşıtlığından bahsediyorsa muhakkak surette Avrupa'nın geleceğini yok etmek istiyordur. Şimdiye kadar AB içerisinde bize en güçlü destek veren ülkelerden biri olan İngiltere gibi bir destekçimizi AB içerisinde kaybettik. Ama İngiltere ile köklü ilişkilerimiz var. Türkiye'nin siyasi pozisyonunu, terörle mücadelesini iyi anlayan ülkelerden bir tanesi. Avrupa Birliği'nden ayrılması sebebiyle Gümrük Birliği çerçevesinde devam eden ticari ilişkilerimiz artık bu serbest ticaret anlaşması çerçevesinde devam edecektir.
Gümrük Birliği - 04.01.2021
Çelik üreticileri, İngiltere ile imzalanan STA'dan umutlu
Ancak Türkiye'nin, son 10 yılın 6'sında İngiltere ile olan çelik ticaretinde, ticaret açığıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Yayan, şunları kaydetti: "2020 yılının 10 ayında Türkiye'nin İngiltere'ye çelik ürünleri ihracatı yüzde 64,5 azalarak 101,7 bin ton olurken, söz konusu dönemde ithalat yüzde 41,8 artışla 334,2 bin tona yükseldi. Bizim için İngiltere, Almanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Ticaret anlaşmasının, Brexit sonrası belirsizlikleri ortadan kaldırarak ülkeler arasındaki ticari ilişkileri iyileştirmesi ve bu kapsamda çelik ticaretini daha dengeli bir yapıya kavuşturmasını bekliyoruz." AB sonrası ilk anlaşma Türkiye ile yapıldı Birleşik Krallık, Brexit sonrası Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmanın ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile gerçekleştirirken, Türkiye böylelikle Gümrük Birliği'nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korumuş oldu.
Gümrük Birliği - 03.01.2021
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici'den 2020 ve 2021 değerlendirmesi Açıklaması
Dünya ekonomisinde ise salgın sonrası dengelerin yeniden kurulacağına yönelik önemli ekonomik ve politik gelişmelerin işaretleri alınıyor. Asya-Pasifik bölgesindeki 15 ülkenin dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olarak bilinen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasını imzalaması bu konuda güncel bir örnek. ABD'de değişen yönetimin ticaret savaşlarıyla geçen 5 yılın ardından bu konuda atacağı adımları ve Brexit sonrası Avrupa'da yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmek gerekecek." Salgın döneminde özellikle tedarik zincirinde yaşanan sorunların, bu konuda çözüm arayan ülkelerin rotasını kısmen Türkiye'ye çevirdiğini belirten Leblebici, "Bu açıdan Türkiye'nin, uzun süredir rafta olan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, Asya-Pasifik, ABD gibi gelişmiş pazarlara yönelik ve İngiltere ile imzaladığımız gibi çok yönlü serbest ticaret anlaşmaları ve yeni ticari iş birlikleri üzerine yeniden düşünmesi önem arz ediyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 6 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. Nikolaus Meyer-Landrut: Sayın Cumhurbaşkanı reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.8.2021 13:14:17. #1.15#

title