Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 16.03.2021
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB'nin göçmen krizine çözüm için kararlılık göstermesini umduğunu söyledi Açıklaması
Türkiye-AB ilişkileri boyutu Kalın, Türkiye-AB arasında 5 yıl önce yapılan söz konusu anlaşmanın yalnızca göçmen krizi konusunu değil, Türkiye'nin tam üyelik perspektifi çerçevesinde yeni fasıllar açılması, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konuları da içerdiğini vurguladı ve halen hiçbirinin uygulanmadığını söyledi.
Gümrük Birliği - 15.03.2021
Beyaz Saray, Kuzey Kore yönetimi ile iletişime geçmeye çalıştıklarını doğruladı
AB ile İngiltere arasında yapılan Brexit anlaşmasına göre, İngiltere AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle Gümrük Birliği içinde kalmayı sürdürecekti.
Gümrük Birliği - 15.03.2021
AB, Brexit anlaşmasını ihlal gerekçesiyle İngiltere'ye karşı yasal süreç başlattı
-Anlaşmazlık hakkında Taraflar arasında yapılan Brexit anlaşmasına göre, İngiltere AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle Gümrük Birliği içinde kalmayı sürdürecekti.
Gümrük Birliği - 12.03.2021
Türkiye Kimya Sektör Şurası
Tedarik zinciri ve sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapan Erk, "Tedarik güvenliği olmazsa olmazımız.Bizim vazgeçemediğimiz ekonomik bir bölge var o da Avrupa Birliği, mutlaka ilişkilerimiz daha iyileştirilmeli teşvik edilmeli. Gümrük Birliği hizmetler ve tarım ürünleri açısından mutlaka zenginleştirilmeli" ifadesini kullandı.
Gümrük Birliği - 12.03.2021
Türkiye ile AB arasında düzenlenmemiş alanda ürünlerin karşılıklı tanınmasına ilişkin esaslar belirlendi
Gümrük Birliği kapsamında Avrupa Birliği'nde (AB) ortak düzenlemeye tabi olmayan veya bazı özellikleri ortak düzenlemelerin kapsamı dışında kalan ürün gruplarının, Türkiye ve AB piyasasında serbest dolaşımı için karşılıklı tanıma prensibinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
AB-Türkiye Yüksek Düzeyli İş Diyaloğunda Gümrük Birliği güncelleme ve Yeşil Mutabakat tartışıldı
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, "Türkiye ile AB arasında her alandaki entegrasyon ve iş birliği hem AB hem de Türk iş çevreleri için kesinlikle olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu'nda "döngüsel ekonomi" ele alındı
Dijitalleşme ve yeşil dönüşüm odaklı yeni bir ekonomik modelin hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurgulayan Turan, şunları kaydetti: "AB-Türkiye arasında mevcut ortaklığa, bir başka önemli iş birliği alanı ekleniyor. Yeşil Mutabakat konusu, Gümrük Birliği'nin modernleştirilmesi çerçevesinde görüşülmesi en doğru ve kapsamlı çözüm alanı olacak gibi görünüyor.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
TOBB, Birleşik Krallık ile tarımsal alanı kapsayan yeni nesil STA'nın imzalanmasını istiyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Brexit süreci ile Birleşik Krallık'ın, Gümrük Birliği'nin dışında kaldığını belirterek, "İmzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla (STA) ticari ilişkiler kesintiye uğramamıştır.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerinin sorularını yanıtladı Açıklaması
Gaiani, "Türkiye ve AB'nin büyümesi için çok önemli bir unsur olan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunu ele almanın hem AB'nin hem de Türkiye'nin yararına olduğuna inanıyoruz.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nden " işletmelere destek sürmeli" çağrısı
Gümrük Birliği güncelleme vurgusu Salgınının iş ilişkilerini en yüksek seviyeye çıkartmanın ve ekonomiler arasında ticareti basitleştirmenin önemini ortaya koyduğunu vurgulayan Butters, "AB ve Türkiye gibi önemli ekonomiler arasında serbest ve adil ticaret olmaması toparlanma çabalarına da zarar verir.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Türkiye Batı'nın bir parçasıdır, hem güvenlik hem de ekonomi açısından geçerlidir"
"Türkiye Batı'nın bir parçasıdır, hem güvenlik hem de ekonomi açısından geçerlidir" TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve AB'nin hem ortak hem de müttefik olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye yaklaşık 60 yıldır AB üyeliğini hedefliyor. Avrupa, Türkiye'nin doğu sınırlarında sona eriyor. Türkiye Batı'nın bir parçasıdır. Bu hem güvenlik hem de ekonomi açısından geçerlidir. Hem Türkiye hem de AB ekonomik entegrasyonda çok şey başardı. İş dünyası olarak, uzun süredir devam eden ortaklığımıza daha fazla konu eklemek bizim görevimizdir. AB, Türkiye'nin bir numaralı ihracat ortağıdır, Türkiye, AB'nin altıncı büyük ticaret ortağıdır. Geçmişte, AB ile Gümrük Birliği Türkiye'yi Güney Doğu Asya rekabetinden korudu.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
Gonca Işık Yılmaz Batur'dan tam üyelik isteği
Gonca Işık Yılmaz Batur'dan tam üyelik isteğini Ticaret Bakan Yardımcısı olarak "Türkiye'nin stratejik hedefi Gümrük Birliği değil, tam üyelik istiyoruz." şeklinde duyurdu.
Gümrük Birliği - 11.03.2021
Son dakika: Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı: "Ortak değiliz, komşu değiliz, biz kendimiz Avrupa'yız"
Son dakika haber: Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, "Yeni bir dünyada yaşıyoruz artık. Hem Yeşil Mutabakat hem de Avrupa dijital stratejisinin bir Avrupa ekonomisi olarak, bir aday ülke ekonomisi olarak ve de Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin bir tarafı olarak Türkiye'yi de dahil etmesi gerekiyor.
Gümrük Birliği - 10.03.2021
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, "AB-Türkiye Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu" etkinliğinde konuştu Açıklaması
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türk ve AB iş dünyası arasındaki entegrasyona dikkati çekerek, "Türkiye, Gümrük Birliği'nin bir parçası ve AB üye adayı olarak AB'nin daha sürdürülebilir yeşil ekonomisinin bir parçası olmalı.
Gümrük Birliği - 10.03.2021
Avrupa Yeşil Mutabakatı "Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu"nda ele alındı
Okyay, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (EUROCHAMBRES) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle çevrim içi olarak düzenlediği "AB-Türkiye Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu" toplantısı kapsamındaki "AB Yeşil Anlaşması açısından AB-Türkiye Ekonomik ve Ticari İlişkileri ve Ortak Zorluklar" panelinde yaptığı konuşmada, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın dönüştürücü bir güce sahip olduğunu ve Gümrük Birliği'nin bundan bağımsız düşünülmesinin oldukça zor olduğunu vurguladı.
Gümrük Birliği - 10.03.2021
BusinessEurope Genel Müdür Yardımcısı Luisa Santos'tan "Gümrük Birliği'ni güncelleme" çağrısı Açıklaması
Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BusinessEurope) Genel Müdür Yardımcısı Luisa Santos, Gümrük Birliği'nin günün şartlarına uymadığını, işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamadığını ve güncellenmesi gerektiğini söyledi.
Gümrük Birliği - 10.03.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)
Yunanistan'ın taktik ittifakları içerisinde Türkiye'ye karşı saldırganlık ürettiğini belirten Ömer Çelik, şöyle devam etti: "Ama Yunanlılar şunu bilsin ki Türkiye ile adil bir anlaşma dışında onları güvende ve geleceğe güvenle bakan bir ülke olarak hissettirecek başka bir şey yoktur. Günlük olarak burada birtakım devletlerin Türkiye ile bilek güreşi yapmak için Yunanistan'ı yanına almasını kalıcı bir ittifak zannetmesin. Yarın onlar gider yine Yunanistan, Türkiye ile baş başa kalır bu bölgede. Şunu da hep beraber göreceğiz; bunlar çıkarlarının bittiği yerde yine Yunanistan'ı terk edeceklerdir. Yunanistan'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne saygılı bir şekilde müzakere masasında sonuç araması her şeyden daha kıymetlidir. Bu, gelecek dönemlerde daha net bir şekilde görülecektir." "Türkiye ile daha iyi işlere imza atması gerektiği konusundaki görüşümüzü yineliyoruz" Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile pozitif bir gündem açtığını bildiren Çelik, şunları kaydetti: "Bu pozitif gündemi devam ettiriyoruz. Cumhurbaşkanımız, bu dönem içerisinde Sayın (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron bir video konferans gerçekleştirdi. Aynı şekilde Sayın (Almanya Başbakanı Angela) Merkel'le bir video konferans gerçekleştirdi. Türkiye ve bu ülkeler arasındaki ikili ilişkiler ve Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Yine Sayın Cumhurbaşkanımız İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aynı ajanda da orada da yer aldı. Şu anda önümüzde bir fırsat penceresi var, hem Gümrük Birliği Anlaşmasını hem Göçmen Anlaşmasını güncelleyebileceğimiz bir ortam söz konusudur.
Gümrük Birliği - 08.03.2021
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Bloomberg'e röportajında ABD, Rusya, Mısır ve AB ile ilişkilere değindi Açıklaması
Türkiye'nin ajandasında Yunanistan'la yürütülen istikşafi görüşmelerden daha büyük konular bulunduğuna dikkati çeken Kalın, bunların arasında 18 Mart'ta beşinci yılını dolduracak olan göç anlaşmasının yenilenmesi, vize serbestisinin sağlanması ve Gümrük Birliği Anlaşması'nın yenilenmesi gibi konuların bulunduğunu söyledi.
Gümrük Birliği - 03.03.2021
AB'den İngiltere'ye "Brexit anlaşmasını ihlal" suçlaması
Taraflar arasında yapılan Brexit anlaşmasına göre, İngiltere AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecekti.
Gümrük Birliği - 03.03.2021
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu toplandı
18 Mart Mütabakatı'nın yenilenmesi, vize serbestisinin hayata geçirilmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi konularda AB'nin somut adımlar atmasının da pozitif gündemin devamı için önemli olduğu vurgulandı.
Gümrük Birliği - 02.03.2021
Son dakika haber... "Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası" etkinliği
Meyer-Landrut, salgı sürecinde birçok ülkenin 2020 yılını küçülmeyle kapattığını ancak Türkiye'nin burada bir istisna olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği (AB) olarak, küresel değişikliğin özellikle AYM ile sürücü gücü olmaya devam edeceğiz. Küresel ekonomiler 1 yıl önce başlayan Kovid-19 salgını sonrası etraflıca değişti. 2020'de ülkelerin yüzde 90'ı daha küçük bir ekonomiyle yılı tamamladı ama Türkiye burada bir istisna olarak karşımıza çıktı. Genel olarak bakıldığında daha önce barış olduğu bir dönemde ülkelerde böyle kötü bir ekonomi görülmemişti. Şanslıyız ki aşılar geldi.Tedavi opsiyonları, seçenekleri karşımıza çıkmaya başladı artık toparlanma aşamasına hep beraber giriyoruz. Bu vesileyle sosyal ekonomik etkileri azaltmak üzere tedbirler alarak Kovid-19'a karşı AB daha ziyade eski sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeye dönmeye çalışıyor AYM burada eskisinden daha da önemli hale geliyor." AYM'nin Kovid-19 sonrası dönemde AB için en önemli programlardan olduğuna işaret eden Meyer-Landrut, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Mutabakat AB'nin temiz, verimli ve rekabetçi bir ekonomi haline gelmesini ve çevresel sorunlara çözüm bulacak bir yapı haline gelmesine odaklanıyor. Bildiğiniz üzere AYM sadece çevre mutabakatı değil çevre anlaşması değildir. AB'nin yeni bir büyüme stratejisidir. Bu vesileyle karbon nötr ama rekabetçi bir AB ekonomisine erişmeye çalışacağız." Meyer-Landrut, Türkiye'nin, daha sürdürülebilir, kaynak verimli ve yeşil ekonomiye doğru AB'nin yolundan yürümesini beklediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye ve AB önemli ekonomik ortaklar.Türkiye, AB'nin önde gelen ticaret ortaklarından bir tanesi. AB de Türkiye'nin özellikle FDI dediğimiz Yabancı Doğrudan Yatırım dediğimiz zaman en büyük ortağı. Aynı zamanda gümrük birliği ilişkilerimiz de unutulmamalı.
Gümrük Birliği - 28.02.2021
Haftanın tarihine bakış
1995- Avrupa Birliği üyesi on beş ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması imzalandı.
Gümrük Birliği - 24.02.2021
Son dakika haberi | Bakan Pekcan: "Türkiye-AB ilişkilerinde oluşturulacak pozitif gündemin kilit unsurlarından biri, Gümrük Birliği'nin güncellenmesidir."
Gelen son dakika haberine göre Bakan Pekcan: "Türkiye-AB ilişkilerinde oluşturulacak pozitif gündemin kilit unsurlarından biri, Gümrük Birliği'nin güncellenmesidir.
Gümrük Birliği - 22.02.2021
İhracatçılar, Birleşik Krallık'ta rekabet avantajına sahip 433 ürüne odaklanacak
Birleşik Krallık'ın Türkiye'nin en önemli ikinci ihracat pazarı olduğunu belirten Gülle, "Uzun yıllar süren ve sancılı geçen Brexit sürecinin ardından ülkemiz Birleşik Krallık ile STA imzalayarak Gümrük Birliği'ndeki tüm kazanımlarımızı korudu.
Gümrük Birliği - 21.02.2021
YATIRIMCILARA ALTIN FIRSATLAR - Reformlarla Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımların artması bekleniyor
Tedarikte çok güçlü olan Türkiye'nin, hem Almanya hem de diğer Avrupa ülkeleri için Çin'e karşı çok önemli bir alternatif olduğunu vurgulayan Young, şunları kaydetti: "Alman firmalarının şu an Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımcılar arasında olması önemli. Salgın sonrası yeni dönem ile küresel tedarik zincirinin büyük bir değişime uğraması ve bölgesel tedarik taleplerinin artmasını avantaja dönüştürme şansı da oldukça yüksek. Türkiye ayrıca, yüksek nüfusu ile girişimciler açısından iyi bir pazar. Bunun yanında, komşu pazarlara erişimi de çok güçlü bir ülke. Bundan dolayı yatırımlar için de bölgesel bir merkez olarak konumlandırılıyor. Türkiye üzerinden yakın coğrafyalara, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya gibi gelişen ekonomilerin olduğu pazarlara erişim oldukça kolay." "Gümrük Birliği bir an önce güncellenmeli" Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Young, dünyanın farklı bölgelerinde sürdürülen ekonomik iş birliği girişimleri karşısında Avrupa'nın da bölge olarak çevre pazarlarla kendini daha güçlü hale getirmesinin önemine işaret etti.
Gümrük Birliği - 19.02.2021
İngilizler "Türkiye ile Serbest Ticaret"i fırsat olarak görüyor
Yalçın, "Bu anlaşma, Türkiye için Gümrük Birliği'nden sonra ikinci en tarihi önemi olan ekonomik ve ticari anlaşma olduğu için çok önemli.
Gümrük Birliği - 17.02.2021
DEİK'in "EU Talks" etkinliğinde Avrupa Yeşil Mutabakatı ve otomotiv sektörünün dönüşümü tartışıldı
Üzerinde çalıştıkları bir diğer konunun da Türkiye ile Almanya'daki KOBİ'lerin dijitalleşme konusunda iş birliği yapmalarıyla ilgili olduğunu belirten Young, "Endüstri 4.0 olsun, akıllı fabrikalar olsun... Muhtelif alanlarda bu dijitalleşen dünyada 2 ülkenin KOBİ'lerini birleştirerek iş birliği konusunda yapılacak projeler var. Tabii ki temel bir konumuz daha var. O da Gümrük Birliği'nin modernleşmesi ve güncellenmesi.
Gümrük Birliği - 17.02.2021
"Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021" etkinliği
Janvrin, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan STA'nın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Hem Birleşik Krallık hem de Türkiye'deki hem bakanlıklar hem de resmi temsilciler böyle bir süreci başarılı bir şekilde tamamladırlar 2020 sona ermeden. İki taraft da titizlikle davrandı. Her iki tarafın da ortak amacı bizim güçlü ticari ilişkilerimizin devam etmesini sağlamaktı. Birleşik Krallık artık AB'nin bir parçası olmadığı sürece de bu ilişkilerimizi devam ettirmek için imzalanmış bir anlaşmadan bahsediyoruz. Bu anlaşma sayesinde aslında AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının devamlılığını sağlamış oluyoruz bir nevi.
Gümrük Birliği - 12.02.2021
"Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye" İKV'nin webinarında masaya yatırıldı
Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da belirttiği gibi Türkiye için AB üyeliğinin stratejik hedef olmaya devam ettiğini kaydeden Zeytinoğlu, "Bu durum AB'deki gelişmeleri yakından izleyerek, adapte olmayı gerektiriyor. Aynı zamanda gümrük birliği partneri olarak ihracatımızın yarıya yakınını AB'ye ve Birleşik Krallığa yapıyoruz.
Gümrük Birliği - 12.02.2021
Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
İbrahim Kalın şunları kaydetti: "Bütün bunlar bir yere imale olacak. Nereye? Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir yol haritasını hayata geçirmek üzere adımların atılmasına. Burada da birkaç önemli konu var. Birincisi Göç Anlaşması'nın güncellenmesi. Göç Anlaşması'nın güncellenmesi gerekiyor çünkü mülteci sorunu azalmış ya da ortadan kalkmış değil ama ihtiyaçlar değişti. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusu zaten epeydir gündemimizde, bu konuda adım atılırsa bu hem Türkiye-AB ekonomik ilişkilerini olumlu yönde etkiler hem de Eurozone da ekonomik anlamda ciddi bir katkı sağlar.
Gümrük Birliği - 08.02.2021
"Züccaciye Sektörü İkili İş Görüşmeleri" Kenya ile başladı
"Kenya'ya 1 milyar dolar ihracat hedefine rahatlıkla ulaşabiliriz" İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de Kenya'nın coğrafi avantajlarına değinerek, bu ülkenin Gümrük Birliği kapsamında bir yapısı bulunduğunu aktardı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 5 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberleri... Erdoğan'ın, Leyen ve Michel ile videokonferans görüşmesine ilişkin açıklama.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.7.2021 02:26:22. #1.16#

title