Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 07.05.2021
Kuzey İrlanda, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği uygulamalarına dahil edildi
Kuzey İrlanda, "Türkiye ile Avrupa Topluluğu Arasında Oluşturulan Gümrük Birliği'nin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Karar"da geçen Avrupa Topluluğu'na Üye Ülkeler Listesi'ne eklendi.
Gümrük Birliği - 07.05.2021
Son dakika haberi! Bakan Elvan: Birey olarak döviz aldığınızın açıklanması ticari sırla bağdaşır mı?
'İSTEDİĞİMİZ HER ŞEYİ ÜRETEBİLİYORUZ' Bakan Elvan, salgın sürecinde tedarikte ciddi kopuşların olduğunu söyledi. Türkiye'nin de talep ve arz konusunda ciddi şokla karşılaştığını ifade eden Elvan, "Stratejik konumu ve nitelikli insan alt yapısı, dinamik nüfusu itibariyle, AB ile Gümrük Birliği Anlaşması'nın olmasıyla bunlara bütün baktığımız zaman Türkiye büyük bir avantaj sunuyor.
Gümrük Birliği - 07.05.2021
Son dakika haberleri! Bakan Elvan, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (2)
Elvan, Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde de bir ilerleme sağlanmasını ümit ettiğini kaydederek, bunun Türkiye'nin ciddi önünü açacağını ve katkıları olacağını düşündüğünü bildirdi.
Gümrük Birliği - 06.05.2021
Bakan Elvan, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (1)
"Türkiye tedarik konusunda avantaj sunuyor" Ülkelerin salgın sürecinde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı artık bölgesel tedarik zincirlerine yöneleceğine de işaret eden Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'ye stratejik konumu, nitelikli insan altyapısı, genç dinamik nüfusu yanında Avrupa Birliğiyle Gümrük Birliği anlaşmasının olması çok ciddi avantaj sunuyor.
Gümrük Birliği - 04.05.2021
Slovenya Dışişleri Bakanı Logar, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuş?tu Açıklaması
Bir soru üzerine Logar, AB Dönem Başkanlığı'nda Slovenya'nın Türkiye ile açık konuların ele alınmasına yönelik son derece yapıcı bir rol oynayacağını belirterek, "Özellikle Gümrük Birliği konusunda adım atılmasının gerektiğinin altını çizdik.
Gümrük Birliği - 04.05.2021
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "AB ile ilişkilerimizde şu anda...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "AB ile ilişkilerimizde şu anda iyi bir atmosfer söz konusu. Gümrük birliği gibi önemli konularda işbirliği adımlarının önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Gümrük Birliği - 03.05.2021
Son dakika haber... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, AB'deki aşı belgesi tartışmalarını değerlendirdi Açıklaması
Bunun, AB içinde de hararetle tartışılmaya devam edilen bir konu olduğunu dile getiren Kaymakcı, şunları kaydetti: "AB bu belgenin adını da tam koyamadı ama en sonunda 'Kovid-19 belgesi' olarak sanıyorum tanımlayacaklar. Çünkü bu bir pasaport değil esasında. Bizi ilgilendiren kısmı şu: Biz dedik ki böyle bir belge bizim için sıkıntı olmamalı. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB'ye seyahatlerinde sorun olmamalı. Aynı zamanda AB vatandaşlarının da Türkiye'ye gelişinde sorun yaratmamalı. Türkiye bir aday ülkedir. Türkiye aynı zamanda AB Gümrük Birliğine taraf bir ülkedir.
Gümrük Birliği - 28.04.2021
TBMM AB Uyum Komisyonu toplandı
Önerilen ortaklık veya özel ilişkinin, AB ile Türkiye arasında zaten bulunduğuna dikkati çeken Kaymakcı, AB ile Gümrük Birliği bağı olan, AB'nin ortak savunma, güvenlik politikalarına Türkiye kadar destek veren, AB programlarına Türkiye kadar katılan bir ülke olmadığını söyledi.
Gümrük Birliği - 28.04.2021
Kuzey İrlanda Başbakanı istifa edeceğini açıkladı
Foster, Brexit ve Kuzey İrlanda'nın Avrupa Birliği'yle (AB) gümrük birliği içinde kalmasını öngören Kuzey İrlanda Protokolü nedeniyle partisindeki milletvekillerinin istifa baskısı altındaydı.
Gümrük Birliği - 27.04.2021
TÜRKONFED 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi
Geçen haftalarda gerçekleştirilen AB Zirvesi'nin ardından yayınlanan bildiride, her şeye rağmen "pozitif gündemden" bahsediliyor olmasını olumlu bulduklarını ifade eden Kaslowski, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için çaba gösterilmesi, terörizm tanımındaki anlaşmazlıkların giderilmesi, vize muafiyetinin sınırlı değil, genel bir kararla hayata geçirilmesi gibi adımların vakit kaybetmeksizin atılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
Gümrük Birliği - 26.04.2021
AB kurumlarının başkanları Ankara'daki protokol olayını AP'de konuştu Açıklaması
Yunanistan ile Türkiye'nin istişari görüşmelere başladığını, Kıbrıs konusunda Birleşmiş Milletler öncülüğünde bu hafta görüşmeler yapılacağını hatırlatan Michel, pozitif gündemin ana hatlarının ekonomik iş birliği, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, göç, toplumlar arası temas gibi konuları içerdiğini dile getirdi.
Gümrük Birliği - 14.04.2021
Son dakika haber! UND: "KDV iadesi iptali için Avusturya'ya dava açıyoruz"
UND, KDV iadesi iptali için Avusturya'ya dava açacağını duyurdu. Dernek, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, "Avusturya'nın Türk araçlarına akaryakıt alımlarında KDV iadesi uygulamasını kaldırmış olması ayrımcı bir uygulama olarak Gümrük Birliği Anlaşmasının Temel İlkelerine ve 19 Ekim 2017 tarihli Avrupa Adalet Divanı (ABAD) kararına aykırıdır.
Gümrük Birliği - 14.04.2021
Son dakika haberi: Yükselen bir değer olarak Asya ve Türkiye'nin rolü
Türkiye'nin Asya'da etkin olarak yeni açılımlar geliştirmeye çalıştığı bölgelerde merkezi iradeye sahip iki ülke bulunuyor: Orta Asya'da Rusya, Güneydoğu Asya'da ise Çin. Her ikisi de tarihsel arka plan ve coğrafi konum olarak Türkiye'den avantajlı durumdalar. Son dönemlerde Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde Türkiye genel olarak Rusya ile karşılaştırılarak anlamlandırılıyor, konumlandırılıyor. Asya Pasifik'te ise ekonomi, siyasi etkinlik ve insani ilişkiler bakımından Çin ile karşılaştırılarak anlamlandırılıyor, konumlandırılıyor. Tabii bu arada Pakistan ve Malezya ile olan sınanmış iyi ilişkiler, Güney Doğu Asya'da uzun vadede tutunabilmek için önemli bir stratejik alan oluşturuyor. Dolayısıyla bu iki ülkenin jeopolitik potansiyellerinin Türkiye açısından iyi değerlendirilmesi önem arz ediyor. Bununla birlikte Çin Asya Pasifik'teki 11 devlet ile ciddi ticari ve gümrük anlaşmaları imzaladı. Rusya, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan ile kurduğu Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde gümrük birliği anlaşması yaptı.
Gümrük Birliği - 13.04.2021
Son dakika politika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (1)
Gümrük Birliği'nden vize serbestisine, Doğu Akdeniz'den Ege ve Kıbrıs'a, 18 Mart Mutabakatı'ndan güncel gelişmelere kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan bu görüşmenin, ilişkiler bakımından yeni bir dönüm noktası teşkil etmesini umduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu ortak konu başlıklarının yanı sıra muhataplarımızın gündeme getirdiği hususlarla ilgili de kendilerini detaylıca bilgilendirdik.
Gümrük Birliği - 12.04.2021
AB ile "pozitif gündem" dönemi: Fırsatlar ve zorluklar
Gelecekte ne bekleyebiliriz? Dolayısıyla bugün dış politika ve güvenlik politikası oluşturmakta zorlanan, yani kendinde yaratıcı çözüm bulma enerjisi görmeyen AB'nin Ankara'nın taleplerini tam anlamıyla karşılamamış olması aslında şaşırtıcı değil. Aslında Haziran'da gerçekleşecek AB Zirvesi öncesinde, Brüksel ile Ankara'nın yeni bir diyalog hattını tesis etmiş olmaları ve Brüksel'in yaptırım tehdidini rafa kaldırmış olması doğrudan Türk diplomasinin önemli bir başarısı. Ancak tabii ki Ankara bununla yetinecek değil. Bundan sonra, Türkiye bir yandan AB üyelik sürecindeki fasılların açılması konusundaki ısrarını her fırsatta tekrarlamaya devam edecek; diğer taraftan da Birlik ile kazan-kazan prensibini gözeterek yeni işbirliği alanlarını geliştirmenin yollarını araştıracaktır. Böylece Ankara zaman içinde AB ile arasındaki ikili ilişkinin üyelik perspektifi seviyesine ulaşması için azami gayreti gösterecektir. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Türkiye'nin yeri Avrupa'dadır" diyerek bu siyasi iradeyi netleştirmiştir. Ankara gerek vize muafiyeti gerekse de 18 Mart Mutabakatı ile Gümrük Birliği'ne ilişkin ev ödevlerini neredeyse tamamladı ve bu hususları AB temsilcilerine 4 Nisan tarihli Ankara ziyaretinde yüz yüze temas sırasında aktardı.
Gümrük Birliği - 09.04.2021
AB gelecek senaryolarında Türkiye'nin yeri
Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu (AET) kuran 1957 tarihli Roma Antlaşması, taraflar arasındaki işbirliğinin hedefini "ekonomik bütünleşme yoluyla siyasal birlik kurma" şeklinde tarif ediyor. Gerçekten de kuruluşundan günümüze Batı Avrupa'daki bütünleşme hareketi çok önemli ilerlemeler sağladı. Gümrük Birliği üye devletler arasında 1968 yılında tamamlandı, "dört özgürlüğün" mümkün olduğu ortak pazar aşamasına ise 1992 yılında ulaşıldı.
Gümrük Birliği - 09.04.2021
RÖPORTAJ – 'Avrupa değerleri' söyleminin gereğini önce AB yerine getirmeli
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle 6 Nisan'da Türkiye'ye gerçekleştirdikleri çalışma ziyaretinin ardından, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Brüksel Ofisi'nde araştırmacı olarak görev yapan Zeliha Eliaçık Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği, Türkiye'deki Suriyeliler için aktarılan fonların işleyişi, 18 Mart Mutabakatı, Gümrük Birliği ve vize serbestisi gibi konulara ilişkin Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı.
Gümrük Birliği - 09.04.2021
Kuzey İrlanda'da şiddet olayları devam ediyor
Protokole göre Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.
Gümrük Birliği - 08.04.2021
AB Komisyonu, Türkiye'den sıcak haddelenmiş sac ithalatında telafi edici vergi soruşturmasını önlemsiz kapattı
Çelik sektörümüz, AB ile imzalanmış bulunan Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile oluşturulması hedeflenen 'Serbest Ticaret Alanı'na işlerlik kazandırılmasının, ilgili tüm tarafların çıkarına olacağı ve yıpratıcı, korumacı yaklaşımlardan vazgeçilmesi gerektiği anlayışı ile her türlü iş birliğine hazırdır.
Gümrük Birliği - 07.04.2021
İKV Başkanı Zeytinoğlu: "AB liderlerinin ziyareti, ilişkilerin geleceği açısından ümit verici"
AB'nin önerdiği pozitif gündem üyelik müzakerelerine bir dönüş içermiyor ancak Türkiye için en ideal strateji olan AB tam üyelik stratejisinin gelecekte tekrar işlerlik kazanması için ilişkilerin onarılması ve tekrar rotaya sokulması gerekli. Pozitif gündem, mülteci konusunda iş birliği, yüksek düzeyli diyalogların yeniden başlaması ve halklar arası temasların artırılması maddelerinin yanında ekonomik iş birliği ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesini de içeriyor.
Gümrük Birliği - 06.04.2021
Sözcü Kalın'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB kabulüne ilişkin açıklama
CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen'i kabulüne ilişkin, "Göç mutabakatının güncellenmesi, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, Türk vatandaşlarına...
Gümrük Birliği - 06.04.2021
AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Michel'le ortak basın toplantısında konuştu: (1)
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ile AB arasındaki ticaretin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Ticareti daha da artırabilmek için hiç şüphesiz ki Gümrük Birliğinin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız.
Gümrük Birliği - 06.04.2021
AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: "(Türkiye'yle) Gümrük Birliği'nin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız"
AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: "(Türkiye'yle) Gümrük Birliği'nin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız"
Gümrük Birliği - 05.04.2021
Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Global İlişkiler Forumu'na üye oldu
Açıklamada görüşlerine yer verilen GİF İcra Komitesi Başkanı Selim Yenel, tam üyelik müzakereleri ve Gümrük Birliği modernizasyonu görüşmelerinin Avrupa Birliği (AB) tarafından bir dizi siyasi koşula bağlanıp ertelenmeye devam etme olasılığının çok yüksek olduğunu belirterek, "AB'nin gündemine yeni eklenen Yeşil Mutabakat gibi önemli gelişmelerin oluşturacağı yoğun gündem nedeniyle, taşıma kotaları ve sürücü vizeleri sorunları hızla AB gündeminden çıkabilir.
Gümrük Birliği - 30.03.2021
AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi Açıklaması
AB ülkelerinin Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, yüksek seviyeli diyalog ile halklar arası temasların yeniden başlatılması, göç yönetiminde güçlendirilmiş iş birliği gibi alanlarda çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Borrell, olumlu durumun ilişkilerin gerildiği karmaşık bir yılın ardından geldiğini hatırlattı.
Gümrük Birliği - 30.03.2021
Bakan Pekcan, TMB'nin 33. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile AB'ye önemli fayda sağlayacak Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine, Türkiye olarak hazır olduklarını belirterek, "Sürecin en kısa sürede başlatılmasını arzu ederiz.
Gümrük Birliği - 30.03.2021
TÜSİAD Olağan Genel Kurul Toplantısı
Transatlantik ilişkilerin yeni yapılanması içinde de Türkiye ile AB ve AB'nin üyeleri, birbirilerini daha iyi anlayarak, birbirlerinin kıymetini daha iyi bilerek ilişkilerini yeniden tanımlayacaklardır. Türkiye'nin, dünya barışına ve Transatlantik ilişkilerin çıkarlarına ne ölçüde katkıda bulunabileceğinin önemli bir işareti, Afganistan'ın geleceğiyle ilgili, Taliban ve hükümet arasındaki müzakerelerin Türkiye'de yapılacak olmasının bizzat ABD tarafından istenmesidir." AB bildirisinin Türkiye'ye yönelik şartlara göre ödüllendirme yaklaşımının her şeye rağmen olumlu tarafının bir "pozitif gündem"den de bahsetmesi olduğuna işaret eden Kaslowski, "Bunun hem ülke içinde hem de AB nezdinde takipçisi olacağız. Sayın Cumhurbaşkanı'nın haftalar önce dile getirdiği 'geleceğimizi Avrupa'da görüyoruz' hedefine tüm kurumlarıyla ve özellikle de yargısıyla uyan bir Türkiye zaten pozitif gündemin gerekliliklerini yerine getirmiş olacaktır. Hem AB hem Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi için samimiyetle gayret sarf etmeleri, terörizm tanımındaki anlaşmazlıkların giderilmesi, çoktan sağlanması gereken vize muafiyetinin sınırlı değil genel bir kararla hayata geçirilmesi, ilişkilerin ilerlemesinde tabii ki önemli bir rol oynayacaktır.
Gümrük Birliği - 30.03.2021
AB Liderler Zirvesi ve AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği
25-26 Mart 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmaları, dijitalleşme hedefleri ve AB'nin Rusya ve Türkiye ile ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Özellikle AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili yapılan değerlendirmeler, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, çatışma ve işbirliği alanlarının tespit edilmesi açısından epey önem arz ediyor. Zirvede AB-Türkiye ilişkileri kapsamında Doğu Akdeniz, Libya, sığınmacılar, terörle mücadele ve Gümrük Birliği konularının yanı sıra Türkiye'nin iç siyasetine yönelik birçok konuya da değinildi.
Gümrük Birliği - 29.03.2021
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: "Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz"
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçen hafta yapılan AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye ile Gümrük Birliği'nden göçe kadar ortak çıkar alanlarında çalışma kararı çıktığını hatırlatarak, "Daha yapıcı bir tavır elde etmek ve bunu sürekli...
Gümrük Birliği - 29.03.2021
Son dakika haber! AB zirvesinin tek somut kazanımı mülteci anlaşması
Zirve sonuç bildirgesine göre, AB'nin önümüzdeki dönemde Türkiye ile işbirliği yapabileceği alanların başında Gümrük Birliği'nin günün koşullarına uyarlanması geliyor.
Gümrük Birliği - 28.03.2021
ASKON Başkanı Aydın: "İş insanları olarak ülkemiz ekonomisine güvenimiz tam"
Aydın, AB ile yapılmış olan Gümrük Birliği anlaşmasının bazı noktalarda ellerini kollarını bağladığını belirterek, Gümrük Birliği'nin sağladığı faydalara karşın zaman içinde sorunlara da yol açtığını aktardı.
Gümrük Birliği - 26.03.2021
AB-Türkiye ilişkileri: Bir ileri, iki geri
Anlaşma bu çerçevede Gümrük Birliği'nin revizyonu ve vize serbestisi konularında AB'ye bazı yükümlülükler getiriyordu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 3 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberleri! Bakan Muş, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ile görüştü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.7.2021 04:50:54. #1.14#

title