Gümdem Okuyucu Kitlesinin Etkiliyor

Gümdem Okuyucu Kitlesinin Etkiliyor

Gündemde Olan Konular Okuyucu Kitlesinin Tercih Edeceği Kitapları Büyük Ölçüde Etkiliyor.

Gümdem Okuyucu Kitlesinin Etkiliyor

Gündemde olan konular okuyucu kitlesinin tercih edeceği kitapları büyük ölçüde etkiliyor.

Atatürk Üniversitesi Kütüphane Doküman Tasviri Daire Başkanı Bünyamin Okuyucu, okur kitlesinin genel olarak gündemi etkileyen konularla ilgili kitapları tercih ettiğini belirtti. Son zamanlarda gündeme yakın kitapların basımında hızla artış yaşandığını vurgulayan Okuyucu, “Deprem, savaş, felaket gibi gündemi etkileyen olaylar yaşanmadan önce bazı basım evleri şahıslara kitap yazdırıyorlar.Olay gündeme geldiği zaman piyasaya sürüyorlar” dedi.

Geçen yıllara göre karşılaştırmalarda bulunan Okuyucu, “10 yıl önce çok az bir okuyucu kitlesi vardı ve insanlarımızın okuyacakları kitaplar çok kısıtlıydı. Günümüzde ise okurlarımız gelişmeleri sürekli takip ediyorlar, çünkü bilim alanında hızla bir gelişme kaydediliyor ve okurlarımız gelişmeleri takip etmek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Okuyucu, “Kütüphaneye yıllık 7 bin civarında kitap alınıyor, 3 bin civarında bağış yapılıyor ve toplam 10 bin civarında kütüphanemize kitap giriyor. Üniversite öğrencileri tarafından kütüphaneden her gün 700 civarında kitap alınıyor ve iade ediliyor.” dedi.

(AY- AA-Y)

12.01.2008 19:31 TSİ