Güler: "Soruşturmanın Selameti Açısından Özşahin Açığa Alındı"

Güler: "Soruşturmanın Selameti Açısından Özşahin Açığa Alındı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, cumartesi günü 13 ilde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili
soruşturmanın selameti açısından Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İlhami Özşahin'in açığa alındığını söyledi.

Güler:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, cumartesi günü 13 ilde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili soruşturmanın selameti açısından Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İlhami Özşahin'in açığa alındığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) yarın yapacağı genel kurul öncesinde Ankara Sheraton Otelinde düzenlediği resepsiyona katılan Güler, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin'in açığa alınmasıyla ilgili, bir gazetecinin, ''Üst kademeden gittiniz, alt kademedekilere ilişkin bir şey var mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Güler, ''Her şeyi etüt ediyoruz. Olayı idari ve teknik açıdan değerlendiriyoruz. Netleşmeden bir şey söyleyemem'' diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Sami Demirbilek de konuyla ilgili sorular üzerine, 2 hafta önce İzmir'de 45 dakikalık bir elektrik kesintisi yaşandığını, cumartesi günü yaşanan geniş çaplı elektrik kesintisi öncesinde bu olay üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Demirbilek, cumartesi günü yaşanan olayın ardından TİAŞ Genel Müdürü'nün açığa alındığını söyledi. Böyle bir sıkıntı üzerine birisine fatura kesilmesi gerektiğini ifade eden Demirbilek, ''Olayın nedenini araştırıyoruz. Araştırma safhasında Özşahin'in o görevde kalmasını istemedik'' dedi.

Özelleştirmeyle bir şirkete geçen Oymapınar'ın regülatör olarak kullanıldığını anlatan Demirbilek, ''Her zaman sözlü uyarılarımızı dikkate alırlardı. O gün uymadılar. Oymapınar devrede olsaydı, Cumartesi günkü kesinti o kadar uzun sürmezdi'' diye konuştu.