Güler: "İstanbul Polisinde Bütün İzinler Kaldırıldı"

Güler: "İstanbul Polisinde Bütün İzinler Kaldırıldı"

İstanbul Valisi Muammer Güler, Papa 16. Benediktus'un Ziyareti Nedeniyle İstanbul Polisinde Bütün İzinlerin Kaldırıldığını Bildirdi.

Güler:

İstanbul Valisi Muammer Güler, Papa 16. Benediktus'un ziyareti nedeniyle İstanbul polisinde bütün izinlerin kaldırıldığını bildirdi.

Vali Güler, Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü kompleksi Brifing Salonu'nda İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la birlikte, Papa 16. Benediktus'un ziyaretine ilişkin alınan güvenlik tedbirlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Güler, Papa'nın İstanbul'u ziyareti sırasında bulunacağı Vatikan Temsilciliği, Fener Rum Patrikhanesi, Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi, Ayasofya Müzesi ve daha sonra ziyaret edilecek Sultanahmet Camii çevrelerinde gerekli önlemlerin alınacağını ifade ederek, ''Ziyaretlerin geliş-gidiş yol güzergahlarında gerektiğinde kapamalar yapılabilecektir bazı yollarda. Bu nedenle İstanbullular'ın bu konudaki alınan tedbirlere riayet etmelerini ve bu konuda anlayış göstermelerini özellikle belirtiyorum'' şeklinde konuştu.

Vali Güler, muhtemel gösterilerle ilgili alınan tedbirlere ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:

''Tabii biz demokratik bir ülkeyiz. İfade özgürlüğü çerçevesinde, kanunların öngördüğü özgürlükler çerçevesinde her şey cereyan edecektir. Ancak bu ziyaretle ilgili olumsuz herhangi bir davranışa kesinlikle izin verilmeyecektir. Bununla ilgili tedbirler alınmıştır. Bu konuyla ilgili toplantılar yapılmıştır. Elbetteki kanuni çerçevede yapılacak olanlara herhangi bir müdahale zaten söz konusu olamaz. Kanuni çerçevede olanların da zaten bir olumsuzluk içermediği açıktır. Ama bu ziyaretle ilgili herhangi bir olumsuz davranışa, özellikle altını çizerek belirtiyorum, kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Tekrar ediyorum; Türk konukseverliğine yakışan bir tarzda kendileri karşılanacak ve ağırlanacaktır. Onu da özellikle belirtmek istiyorum.''

Güler, bir İtalyan gazetesinin ''Papa'ya suikast hazırlığında olan bir grubun İstanbul'da yakalandığı'' yönündeki haberinin hatırlatılması üzerine de ''Bu doğru bilgi değildir. Sözü edilen olay 2 Kasım tarihinde İtalyan Başkonsolosluğu önünde havaya ateş açılmasıyla ilgili olayı tarif etmektedir. Bu olayla ilgili olarak da 4-5 kişi yakalanmıştır. 2'si şu anda tutukludur'' dedi.

Güler, bu konunun suikast gibi bir olayla ilgisi olmadığını vurguladı.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde kaç polisin görev yapacağına ilişkin soru üzerine de en üst seviyede tedbir alınacağını ifade eden Güler, her ihtimale karşı diğer illerden 750 polis takviye alındığını bildirdi.