Güler: "İstanbul'da Ruhsatsızdan Çok Ruhsatlı Kaçak Var"

Güler: "İstanbul'da Ruhsatsızdan Çok Ruhsatlı Kaçak Var"

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da Ruhsatlı Kaçakların Ruhsatsız Kaçaklardan Fazla Olduğunu İfade Ederek, "ya Bu Binaların Hepsini Yıkacağız, ya da Tolere Edebildiğimiz Kadarını Tolere Ederek İleride Bu Çarpıklıkları Yaratmayacak Kararlıkta Davranacağız" Diye Konuştu.

Güler:

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da ruhsatlı kaçakların ruhsatsız kaçaklardan fazla olduğunu söyledi. Güler, "Ya bu binaların hepsini yıkacağız, ya da tolere edebildiğimiz kadarını tolere ederek bu çarpıklıkları ileride yaratmayacak kararlıkta davranacağız" dedi.

Muammer Güler, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) 22'nci Çevre Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'daki yoğunlaşmanın, çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olduğunu vurguladı. İstanbul'da ruhsatlı kaçak yapıların ruhsatsız kaçak yapılardan fazla olduğuna dikkat çeken Güler, "İstanbul'da planlama, 'önce yerleş, sora kentleş, sonra da kentlileş' şeklinde olmuş. Ruhsatlı kaçaklarda sorun var. Ruhsat almış ama ruhsata aykırı yapılaşmış. Ya bu binaların hepsini yıkacağız, ya da tolere edebildiğimiz kadarını tolere ederek ileride bu çarpıklıkları yaratmayacak kararlıkta davranacağız" diye konuştu. Güler, bu konuda siyasi iradenin gereken tavrı gösterdiğini, ancak sorunun sadece yetkililerin tavrıyla çözülemeyeceğini belirterek, "Bu konuda toplumsal bir bilinçlenmeye ihtiyacımız var" dedi.

Uzun bir süre kamuoyunu meşgul eden gürültü kirliliği konusuna da değinen Güler, şunları söyledi:

"Başlangıçta bazı yargı kararları ile yürütmeyi durdurma kararı çarşaf çarşaf bütün gazetelerde basıldı. Sanki idare yanlış bir şey yapmış gibi oldu. Fakat yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettik. Mahkeme o kararları kaldırdı. Şu anda hiç kimse de bilmiyor İstanbul'da bu kararların kaldırıldığını. Verdiğimiz kararın doğru olduğu, yargı kararı ile de tescil edildi." (ANKA)