Güler: 'İran Doğal Gazı Kesti'

Güler: 'İran Doğal Gazı Kesti'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran'dan Doğal Gaz Akışının 'Azaldığını, Durduğunu' Açıkladı.

Güler: 'İran Doğal Gazı Kesti'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran'dan doğal gaz akışının ''azaldığını, durduğunu'' açıkladı.

Güler, Hilton Otel'de düzenlenen İran İslam Cumhuriyeti resepsiyonunda gazetecilerin, İran'dan doğal gaz akışına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İran doğal gazıyla ilgili problem olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine Güler, ''Biliyorsunuz. Yine aşırı soğuklar etkili oldu. Şu anda gaz gelişiyle ilgili arkadaşlarımız görüşüyorlar. Gelen miktar azaldı ve durdu ama projelerle ilgili görüşmelerimiz sürüyor biliyorsunuz'' dedi.

Bundan sonra problem olup olmayacağı konusunda İran Hükümeti'nin güvence verip vermediği hususundaki bir soruya Bakan Güler, ''Urumiye ile Tebriz'i by-pass edecek bir boru hattı konusunu proje bazında görüştüklerini belirterek, bu gelişme olduğu takdirde benzer sorunların yaşanmayacağını ümit ettiklerini söyledi.

Güler, şöyle devam etti:

''Onun dışında zaten ortak projelerimizle ilgili ekiplerimiz görüşmelerini sürdürüyorlar. Elektrik ile ilgili olan konuda gelişmeler tamamlanmak üzere, bitmek üzere. Yani bu proje iyi gidiyor. Petrol ve doğal gaz konusunda, özellikle doğal gaz konusundaki çalışmalarımızda da TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) aldığı dosyayı ve dataları değerlendiriyor. Bu değerlendirme olunca sizlerle görüşürüz.''

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Gulamrıza Bagheri de doğal gaz akışıyla ilgili sorunların çözülmesi hususundaki İran'ın çabalarının sorulması üzerine şunları kaydetti:

''Sayın Bakanımız'ın söylediği gibi, o konuda işbirliğimiz devam etmektedir. Görüşmeler devam ediyor. Teknik aksaklıklar nedeniyle bazen çıkan pürüzleri de gidermeye çalışıyoruz. Onlara teknik çarelerin bulunmasına çalışıyoruz. Bizde herhangi bir problem yok. Yalnız, bize zaman lazım.''

Edinilen bilgiye göre, İran'dan Türkiye'ye doğal gaz akışı dünden itibaren sağlanamıyor.

Kaynak: AA